Güzel Bilgiler

Buz gibi bandy gol

Buz gibi bandy gol | Bu spor Futbol mu, yoksa buz hokeyi mi tartışılır ama top ağlarla buluştuğunda buz gibi bandy gol olduğu kesin! Bazı özellikleri futbolda da var ama futbol değil, bu bandy sporu…

Bandy gol nedir?

Bandy, tahmin ettiğin gibi futbola benzer bir oyun. Peki, onu futboldan ayıran ne? Sanırım bu sporun futboldan ayrılan en önemli özelliği onun buz üzerinde oynanması.

Bandy oynamak için buz pateni, özel bir kask ve “bandies” adında ahşap bir sopa gerekiyor. Eee bir de top tabii. Bandy topu 6-7 cm çapında ve turuncu renkli. Renginin böyle olması boşuna değil. Bu renk, topun buzda kolaylıkla görünmesini sağlıyor.

Bandy’de amaç?

Bandy’de amaç sopa ile topu sürmek ve rakip takımın kalesine gol atmak. Bunun için bandy oyuncuların iyi birer patenci olmaları ve sopayı iyi kullanmaları şart.

Bandy gol tarihi,

Çok eskiden buzlu göllerde oynanan oyun, günümüzde futbol sahası büyüklüğündeki buz sahalarda oynanıyor. Hızlı ve yüksek skorlu bir oyun olan bandy’de her takım, tempoya ayak uydurabilmek için 3 yedek oyuncu bulundurur. Uluslararası karşılaşmalarda ise bu sayı 4’e çıkar.

Günah köşesi!

Bandy’nin köşe vuruşu, taç atışı, ofsayt, penaltı gibi futbola benzer kurallarının yanında, kendine özgü kuralları da var. Bunlardan bana en ilginç geleniyse şu: Sert veya sürekli faul yapan oyuncular 5 ya da 19 dakikalığına “Günah Köşesi” denilen yere gönderilerek oyun dışı bırakılır. Oyuncunun hatasını düşünmesi için yeterli bir süre sanırım.

Bandy futbol
Bandy futbol

Dünyada ve Türkiye’de bandy gol.

Uluslararası Kadınlar ve Erkekler Bandy Şampiyonası 1957’den bu yana tek rakamlı yıllarda düzenleniyor. Şampiyonaya katılan Rusya, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bandy ligleri bulunuyor.

Buz gibi bandy gol,

Türkiye’de bu sporun ligi ve federasyonu olmamakla birlikte oynanabileceği alanlar da sınırlı. Kış sporlarıyla adını sıklıkla duyduğumuz Erzurum’da bandy oynanabilecek buz sahaları bulmak mümkün.

semihbulgur.com 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.