Güzel Bilgiler

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir? Doğru Krem Nasıl Seçilir?

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir? Doğru Krem Nasıl Seçilir | Güneşlenme Maddeleri nelerdir? Öncelikle güneş altında kaldığınız sürece, kullandığınız maddeleri sık sık yenileyin. Böylelikle en verimli sonucu alabilirsiniz. Tatile çıkıyorsanız, ya da hafta sonunu denizde geçirecekseniz, güneş malzemelerini seçmek için son dakikayı beklemeyin.

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir? Doğru Krem Nasıl Seçilir?

Daha en baştan şunu düşünmeye başlayın. İyi yanmanızın başarısı, yapacağınız iyi seçime de bağlıdır. Alışverişinizi tatilden çok önce yapın. Yoksa, aceleyle, seçme olanağı olmadan önünüze ilk çıkacak maddeleri almak zorunda kalabilirsiniz.

Güneşlenme malzemeleri
Güneşlenme malzemeleri

Güneşlenme ile ilgili maddeleri üç bölüme ayırabiliriz.

  • Yanmayı hızlandırıp, deriyi koruyan maddeler.
  • Güneşsiz ya da kendi kendinize yanmayı sağlayanlar.
  • Güneşlenme sonrası kullanılanlar.

Önce ilkinden söz etmek gerekir. Yanmanızı çoğunlukla buna borçlusunuz. Çünkü bu maddeler, zararlı ışınları elerler, yakıcı ışınları çekerler ve koruyucu görevi yüklenirler.

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir? Yanmayı hızlandırıp deriyi koruyan maddeler

Birçok biçimleri vardır:

Yağlar: Yüzden çok vücut için kullanılırlar. Uzun süre kullanıldığında yüzdeki gözenekleri tıkayabilirler.
Kremler: Büyük ölçüde koruma sağlayıp, nemlendirici işlevi de görürler.

Sütler: Yumuşatıcı ve nemlendiricidirler. Renkli ya da renksiz olabilir, kolayca sürülürler.

Jöleler: Elbise ve mayolarda leke bırakmadıklarından pratiktirler. Duyarlığı az olan vücut ve yüzler için önerilir.
Aerosollü köpükler: Yayılmaları kolaydır.

Yüz için üretilmiş özel maddeler: Genellikle bir süzücü içerirler. Diğer yandan fondöten gibi hafif renkli olduklarından, geceleri de kullanılabilir. Bronzlaşmanızı arttırır, derinizi matlaştırırlar.

Bronzlaşma Yöntemleri! Güneşsiz bronzlaşma
Güneşsiz bronzlaşma

Güneşsiz Yanmayı Sağlayan Maddeler

Bu maddeler. güneşsiz yanmayı sağlayan dehidroksiaseton ya da kısaca D.H.A. içerirler. Burada anlatılması çok uzun sürebilecek olan bir dizi kimyasal işlemin sonucu derinin pigmentlenmesini hızlandırır ve doğal yanmadan daha açık sarımsı olan bronz rengini sağlarlar.

Renklenme birkaç saat içinde ortaya çıkar. Bu maddeleri kullanmadan önce bir deneme yapın. Bronzlaşma aşamaları ve renk değişimi derinizin asit derecesine ve sebum oranına göre değişir. Genellikle renksiz olan bu maddeleri derinin her yerine ve aynı oranda sürün. Yoksa, çizgiler ya da  karmakarışık renkler ortaya çıkabilir.

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir? Bronzlaşma kreminden sonra

Giyinmeden önce, rengin her bölgede ayni oranda oluşması için bir süre bekleyin. Kutu ve şişelerin üstünde üreticinin önerdiği kullanma biçimlerini önemle okuyun. Normal olarak bu bronzlaşma üç ya da  dört gün sürer ve suyla çıkmaz.

Bu maddeleri, tatilden önce de yanık tenli olmak ya da tatil dönüşü doğal bronz renginizin ömrünü biraz daha uzatmak amacıyla bir ön ve son krem olarak da kullanabilirsiniz.

İlke olarak bu maddeler süzücü madde içermezler. Ama kimilerini güneşte de kullanabilirsiniz. Koruyucu niteliği genellikle zayıftır.

Bronzlaşma yontemleri
Bronzlaşma yontemleri

Not:

Bu maddenin derinin her yerinde aynı incelikte uygulanması kolay değildir. Kolların alt bölümlerini sakın unutmayın. Sırt gibi, sizin kolaylıkla göremediğiniz bölgeler için de birinin yardımını isteyin. Böylelikle, unutulan ufak bir deri parçasının sırrınızı açığa çıkarması önlenmiş olur.

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir? Güneşten Sonra

Bu tür maddeler kurumalara karşı yumuşatıcı niteliği olan süt ve losyonlardır. Ferahlatıcıdırlar, cilt bozulmalarını önlerler. Güneş sonrası maddeler, vücut ve yüz üzerinde bol bol kullanılırlar. Ayrıca sabitleştirirler ve bronzlaşmayı tekdüze haline getirirler.

Dudak İçin Rujlar

Güneş için özel yapılmış bu rujlar, yumuşatıcı, yanmayı önleyici ve dudak zarını koruyucudurlar.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.