Gülen Haberler

Yeni korona önlemleri! Varyantlara Karşı Ne yapmalı? Dezenfektanlı oy kabini

Yeni korona önlemleri! Varyantlara Karşı Ne yapmalı? Dezenfektanlı oy kabini | COVID-19 ile ilgili sağlık krizi, dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi Türkiye’de de kritik öneme sahiptir. Yetkililer, her gün endişe verici bir hızla artan yeni vakalardaki artışı kontrol altına almak için yeni önlemler almaktan kaçınmıyorlar. COVID-19 vakalarındaki artış ilgili olarak yetkililer ve halk arasında yaygın bir endişe var. Senaryoyu daha da kötü hale getirecek ve yani yükselişin yeni COVID-19 virüs varyantlarından kaynaklandığına dair genel var.

Yeni korona önlemleri! Yeni varyantlar nedeniyle vakalarda artış olduğuna dair somut bir kanıt yok!

Covid-19 virüse neden olan Sars-CoV-2’nin iki yeni türü, Hindistan’da tespit edildi. Bu, Birlik Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Bunlar N440K ve E484K’dır. Bu keşfi kamuoyuna açıklarken, hükümet vakalardaki ani yükselişi yeni varyantlara bağlamanın mümkün olmadığını açıkça belirtti.

Niti Aayog, Üyesi (Sağlık) Dr V.K Paul basın toplantısında şunları söylemişti: “Maharashtra’daki iki varyant da Mart ve Temmuz aylarında (geçen yıl) tespit edildi… O zamanlar hiçbir etkisi yoktu. Ancak bu sefer vakalardaki (artış) korelasyonu hakkında kesin bir şey söylemek şu anda mümkün değildir.” Varyantların Hint SARS-CoV-2 Genomik Konsorsiyumu (INSACOG) laboratuvarlarında tespit edildiğini de sözlerine ekledi.

Diğer ülkelerde de yeni varyantlar mevcut

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR) Genel Direktörü Profesör Balram Bhargava, ilgili bir gözlemde bulunarak, yeni varyantların diğer ülkelerde de görüldüğünü ve bu nedenle virüsün Hint varyantları olarak etiketlenemeyeceğine işaret etti. Aslında, Hindistan da dahil olmak üzere dünyada başka birçok varyant vardır. Yeni varyantların doğal mutasyon süreci nedeniyle ortaya çıktığının anlaşılması gerekir. Aşılar, onlarla mücadelede yardımcı olacaktır. Ancak esas olan birincil önlem almaktır. Bunları takip etmek kolaydır ve yayılmayı engellemeye yardımcı olacaktır.

Yeni korona önlemleri ! Ortaya çıkan yeni belirtiler

Ujala Cygnus Hastaneler Grubu Kurucusu ve Direktörü Dr Shuchin Bajaj’a göre, “Yeni COVID-19 sunu görüyoruz ve hastalarda ateş, kaslarda ağrı, kuru ve kalıcı öksürük, koku ve tat kaybı gibi bazı yeni semptomlara rastlanıyor. Konjonktivit, boğaz ağrısı, baş ağrısı, döküntüler, mide rahatsızlığı, parmak ve ayak parmaklarında renk bozukluğuna ek olarak görülmektedir.”

Yeni varyantlara karşı önlemler

Araştırmacılar, yeni COVID-19’da önlemlerin önemli olacağını öne sürerken, kendini güvende tutmanın daha da önemli hale geldiğini belirtiyorlar.

İşte riski azaltmak için alınması gereken önlemlerin bir listesi.

  • Tüm önlemlere harfiyen uyulmalıdır ve evinizden eldivensiz ve maskesiz çıkmayın.
  • Dışarıda kullanılan eldiven ve maskeleri düzenli olarak değiştirin.
  • Katmanlı doğru kumaş türünden yapılmış ve sıkı oturan bir cerrahi maske gibi iyi oturan maskeler kullanın. Alternatif olarak, iki maske takın. Burnun üstünde ve çenenin etrafında düzgün bir şekilde sızdırmaz olduğundan emin olun.
  • Ellerin sterilize edilmesi şarttır. Elleri sık sık yıkayın ve el dezenfektanlarını tercih edin.
  • Asla açıkta hapşırma ve öksürme. Mendil veya peçete kullanın. Ya da kolunuzla saçılmayı engelleyin.
  • Öksürük, ateş, nefes darlığı veya tat veya koku alma duyusu kaybı gibi semptomların yaşanması üzerine, ofise gitmeyi ve insanlarla tanışmayı bırakın ve tıbbi tavsiye alın. Temas ettiğiniz kişiyi bilgilendirin, izolasyon ve tıbbi yardım gibi adımlar atmaları için onları uyarın.
  • Bariyer koruması ile kendinizi ve ailenizi koruyun.
  • Kapalı mekanda alışveriş yaparak geçirdiğiniz her dakika riskinizi artırır.
  • Mümkünse, evden çalışın ve kaçınılmaz durumlarda ise işte sosyal mesafeye uyun. Sanal toplantılar yapınız.
  • Çalışmalar, ağız gargaralarının ağızdaki yeni koronavirüsün öldürülmesine ve akciğerlerinize aynı zamanda vücudun geri kalanına girmesini önlemeye yardımcı olacağını göstermiştir. Güvenli olmak için iyi ve uygun ağız hijyeni sağlayın.

Yeni korona önlemleri Geçmiş yıllardan Bir Korona Haberi!

Dezenfektanlı oy kabini,

Avrupa’da dezenfektanlı oy kabini gündem oldu. Radikal dönüşüm vaadiyle geldiği görev başındaki üç yılında, neo-liberal ekonomi yanlısı tartışmalı kararları, vergi politikaları nedeniyle bir isyan dalgası ve ülkenin en uzun soluklu genel greviyle karşılaşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu kez de yerel seçimle sınanacak.

Macron’un kurucusu olduğu iktidardaki parti Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), ilk kez katılacağı belediye başkanlığı seçimlerinin bugün düzenlenecek ilk turunda, ülke siyasetindeki gücünü göstermeyi hedefliyor.

Yeni korona önlemleri! Avrupa’da dezenfektanlı oy kabini,

Avrupa karışık,

Her ne kadar Macron cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını henüz açıklamasa da LREM’nin bu seçimlerde alacağı oyların cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkileyeceği belirtiliyor. Seçim kampanyalarında öne çıkan bir konu da İslamofobi oldu. Yerel seçimlerin ikinci turu ise 22 Mart’ta düzenlenecek.

Sosyalistler önde,

9 adayın yarışacağı seçimlerin favorileri olarak Sosyal Demokrat Parti’den halihazırdaki Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Cumhuriyetçi Parti’den eski Adalet Bakanı Rachida Dati ve Macron cephesinin adayı eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn gösteriliyor.

Zarf, kalem serbest,

Öte yandan, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (covid-19) kaynakli salgının hızlı yayıldığı ülkelerden olan Fransa’da seçimi ertelemenin gündeme gelmemesi de Macron’a yönelik eleştirilere neden oldu. Salgına karşı önlemler kapsamında, seçmenlerin oy merkezlerine kendi tükenmez kalemlerini ve zarflarını götürebileceği bildirildi. Oy kabininde, dokunmak istemeyenler için perde açık kalabilecek ve oy merkezlerinde dezenfektan sıvı ikramı yapılacak.

Avrupa’nın her yerinde Korona,

Slovak hükumeti, yeni tip korona virüsünün yayılmasını engellemek için olağan üstü hal ilan ederek oluşabilecek kötü sonuçların önüne geçmeye çalışıyor.  Hükumet yeni yaptığı açıklamalarda korono virüsü işaret ederek “ülke II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük krizle karşı karşıya” dedi. Slovakya’da önceki gün 32 kişinin virüse yakalandığı duyurulmuştu. Neredeyse dünyanın tamamına musallat olan bu Çin’li virüs ekonomiyi, sosyal hayatı ve insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Tüm dünya bilim adamlarından gelecek iyi bir haberi bekliyor!

semihbulgur.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.