Faydalı Bilgiler

Yaz Tatili Nasıl Olacak? Uzman Tahminleri 2023!

Yaz Tatili Nasıl Olacak? Uzman Tahminleri | Yılın bu zamanında, insan Avrupa, Amerika, Maldivler ve Venedik düşleriyle yaşıyor! Yurtdışında güneşli ve uzun sürecek bir tatilin yürek ısıtan fikrine doğru yükseliyoruz. Ancak COVID-19 salgınının hala dolaşımda olması ve dünyanın çeşitli bölgelerinde enfeksiyonların artması düşündürüyor! Yaz tatili bu yıl normal şekilde devam edecek mi, biraz soru işareti var.

Bazı Avrupa ülkeleri 2022’ye, virüsün yeni varyantlarına nedeniyle ölüm ve enfeksiyonlardaki ani artışlarla mücadele etmek için kapanarak girdiler. Ayrıca bu yıl evde kalma emirleri, seyahat kısıtlamaları ve diğer önlemlerle başladı. Şu anda yarım düzineden fazla ülke, İngiltere, Portekiz ve Kıbrıs’ın yanı sıra diğerleri de dahil olmak üzere ciddi şekilde kısıtlanan hareketlerle bir tür kilit altında bulunuyor. Peki 2023 nasıl olacak?

Tatil ve sorular?
Tatil ve sorular?

Yaz Tatili Nasıl Olacak? Avrupa’da neler oluyor?

Mesela Tatil Böyle Olsa!


Ölü sayısının 100 bini geçtiği İngiltere’de hükümet yeni kararlar alıyor. Yani yüksek riskli ülkelerden gelen kişilerin kendi masraflarıyla bir otelde karantinaya alınmasını gerektiren yeni önlemler gibi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) önerilen bu tedbirler, “seyahat ve turizmin tamamen çökmesini sağlayacağını” söyledi. Ancak buna destek veren seyahat endüstrisindeki pek çok kişi ve konsey ağır eleştirilere maruz kaldı.WTTC başkanı ve CEO’su Gloria Guevara, “Havayollarından seyahat acentelerine, seyahat yönetim şirketlerinden tatil şirketlerine ve ötesine kadar hepsi etkilenecek. Ayrıca İngiltere’deki seyahat işletmeleri üzerindeki etkisi yıkıcı olacaktır ve ekonomik iyileşmeyi daha da geciktirecektir.” diye ekledi.


Mevcut seyahat yasakları ve karantinaların etkileri sektör tarafından şimdiden hissediliyor. PC Agency seyahat danışmanlığının baş yöneticisi Paul Charles, CGTN Europe’a verdiği demeçte,

“Bu normalde seyahat sektöründe satış yapan tur operatörleri ve havayolları için en yoğun zaman.
Ne yazık ki, bu yıl güven eksikliği nedeniyle, insanlar rezervasyon yapmıyorlar ve bu yüzden rezervasyonlar uçurumdan aşağı düşüyor. Ayrıca insanlar zaten sahip oldukları rezervasyonları değiştirmek istiyorlar ve şu anda durum iyi görünmüyor.” dedi.

Korona virüs salgınından korunmanın birçok yolu vardır. Bazı önlemler ve koruyucu önlemlerle bu mümkün. Bu yaz tatili belirli yerlere güvenli bir şekilde seyahat edebileceğimizi düşünülmektedir.

Bu noktada hepimizin çok iyi bildiği gibi korona virüs salgını nedeniyle seyahatler çok fazla etkilendi. Hatta bu baharın başında durma noktasına geldi. Covid-19’un yayılmasını azaltmak için gezginlerin büyük çoğunluğunun planları iptal edildi.

Aslında bu devamlı güncellenen bir hikaye. Korona virüs salgını sırasında seyahat hakkında güncel bilgilere ulaşmanız zor değil. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Dünya Sağlık Örgütü’nün web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yaz Tatili Nasıl Olacak? Uzman Tahminleri!

Ama şu anda merak ettiğimiz şey; bu yaz seyahat edip edemeyeceğimiz konusu. Halk sağlığı uzmanları ve seyahat endüstrisinin içindekiler, neler bekleyebileceğimize dair ön görülerini paylaşıyoruz. Uzmanlar, tekrar ne zaman seyahat edebileceğimiz konusunda tahminlerini sunuyorlar.

Tatil geliyor mu?
Tatil geliyor mu?

Yaz Tatili Nasıl Olacak? Yurtiçi seyahatler için nelere izin verilecek?


ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tipik olarak ülke içinde seyahat kısıtlamaları vermedi. Ayrıca şimdiye kadar yurt içi seyahatlerde federal olarak zorunlu bir kısıtlama olmadığını belirtti.

Ülke genelindeki şehirlerin bazıları pandemi önlemlerini kaldırmaya başlıyor. Çantalarınızı toplamadan ve ailenizi görmek için veya sıcak kumlara yatmak için bir gezi planlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

Birincisi, önlemlerin planlama ve zaman çizelgeleri ilden ile, ilçeden ilçeye ve hatta kasabadan kasabaya farlı olabilir. Gittiğiniz her yerde nerelerin açık olduğundan ve nelere izin verildiğin tam olarak emin olmanız gerekecektir. Bazı oteller ve kiralı mekanları henüz çalışmamış olabilir. Ayrıca kamp alanları da hala kapalı olabilir.

Bununla birlikte, turizm ve konaklama işletmeleri de dahil olmak üzere daha fazla işletme yazın devamında  açılmaya devam edecektir. Bu nedenle, ziyaret etmeyi planladığınız bölgedeki oteller veya kiralık tatiller Haziran ayında kapalı veya sınırlı kalabilir. Ancak Temmuz veya Ağustos aylarında açılma veya daha fazla kontenjana sahip olma şansı vardır. Sadece bekleyip göreceksiniz ama siz durumu kontrol etmeye devam edin.

Ayrıca, yurt içi ve yurt dışı bazı şehirlerde karantina emirleri olabilir. Mesela Hawaii’de, tüm gelenler için zorunlu 14 günlük karantina vardır. Ayrıca Florida, New York, New Jersey, Connecticut veya Louisiana’dan gelen kişilerin karantinaya alınmasına ihtiyaç duyulabilir. Bir şehir sınırını karadan veya havadan geçmeden önce bir ön iceleme yapı! Karantina şartı olup olmadığını veya olduğunu düşündüğünüz bir karantina şartının kaldırılıp kaldırılmadığını öğrendiğinizden emin olmalısınız.

Uzman görüşleri:


Vanderbilt Üniversitesi’nden koruyucu tıp profesörü ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. William Schaffner bir açıklama yaptı. Buna göre; şehirler evde kalma kılavuzlarına uymaya başladıkça başladıkça gezilerinin ve eve yakın seyahatlerin geri dönmesini bekleyebiliriz.“Esneklik çok önemli olacak. Çünkü her eyalet önlemleri tam olarak aynı şekilde uygulamayacak. Bu yüzden, kendi memleketinizde neler olduğunu öğrenmelisiniz ve sonra bir şehir sınırını geçecekseniz, orada neler olup bittiğini en iyi şekilde tanımalısınız,” diyor Schaffner. “Çeşitli biçimlerde sosyal mesafe uzun süre bizimle olacak.” diye de ekliyor.Varsayımsal bir örnek olarak, müzeler seyahat ettiğiniz yerde açık olabilir. Ancak maske takmanızı veya herhangi bir zamanda sadece sınırlı sayıda insanın girmesini isteyebilirler.

Yaza girerken!


İşletmeler yeniden açılmaya ve hareket kısıtlamaları hafifletilmeye devam ediyor. Ve George Mason Üniversitesi’nden kıdemli enfeksiyon önleme epidemiyoloğu Saskia Popescu uyarıyor. İnsanların yoldayken sosyal mesafe önlemlerinin ve güvenlik konusunun hala farkında olmadıklarını söylüyor.

“Yaza girerken, insanlar seyahat etmek istiyor. Gerçekten çok fazla kalabalık olan bir yere mi gidiyorsunuz? Muhtemelen bu en iyi bir fikir değil. Büyük bir grubun yer alacağı herhangi bir seyahatin planlanmasıyla ilgili de bazı tavsiyeler var. Sağlık kurrumları gezginlere hatırlatır.

Dikkate alınması gereken başka bir şey: Seyahatiniz sırasında COVID-19’lu biriyle yakın temasta bulunduysanız. Ayrıca korona virüs sıcak noktası olarak kabul edilen bir yere seyahat ettiyseniz. Bu durumda evde kalıp kendi kendini izlemeniz ve seyahatten sonra 14 güne kadar başkalarıyla temastan kaçınmanız istenebilir. 

Korona virüsün yayılmasını azaltmaya yönelik tüm kurallar ve düzenlemeler, şu anda gezginleri üzüyor. Fakat Schaffner, zaman içinde onlara alıştıkça muhtemelen daha normal hale geleceklerini söyledi.

“Sosyal mesafe ve seyahat bir arada bulunabilir ve ilişki zamanla gelişecektir. Başlangıçta çok daha garip, rahatsız edici ve sıradışı olabilir,” diyor Schaffner. Ancak hepimiz korona virüsle yaşamanın yeni gerçekliğine uyum sağladıkça seyahatin önümüzdeki aylarda daha kolay hale geleceğini öngördü.

Bu yaz tatili nasıl olacak?
Bu yaz tatili nasıl olacak?


İnsanlar gidebilseler bile oralarda gezebilecekler mi?Seyahatten nasıl ve ne zaman geri döneceğine ve döndüğünde neler olacağına ilişkin bir çok tahmin sunuldu. Bazıları gezginlerin bu yaz yola çıkmaya başladığını göreceğimizi düşünüyor. Ancak bazıları ise gezginlerin dünyayı tekrar keşfetmek için kendilerini güvende hissetmelerinin çok daha uzun sürebileceğini öngörüyor. Fakat çoğu kaynağın hemfikir olduğu şey var. İlk başta, eve çok daha yakın yolculuklara odaklanacağımız, kademeli bir seyahat düşünülüyor.“Seyahat duyarlılığının, aktivitenin ve harcamaların diğerlerinin tahmin ettiğinden daha hızlı geri döneceğine inanıyoruz. SARS ve 11 Eylül gibi tarihsel talep şoklarına büyük bir durgunluk yaşandı. Ancak toparlanma tüketicilerin bir krizin kontrol altında olduğundan emin hissetmeleri noktasında başlar,” diyor seyahat tüketici duyarlılığı üzerine kapsamlı araştırmalar yapan bir seyahat araştırma ve pazarlama firması olan MMGY Global’in başkanı Katie Briscoe.Briscoe, seyahatlerde toparlanmanın 2020 yaz ortasından sonuna kadar başlamasını beklediğini söylemişti.

Amerikan Otel ve Konaklama Birliği (AHLA) Başkanı ve CEO’su Chip Rogers şöyle bildirmişti. ABD’de 27.000’den fazla oteli temsil eden kuruluşunun, eğlence amaçlı seyahat talebinin yaz ortasına kadar geri döneceğini düşünmekteler. İş seyahatlerinin 2020’nin üçüncü çeyreğinin sonlarında veya dördüncü çeyreğinin başlarında geri dönmeye başlayacağını tahmin ediyorlar. Ayrıca konferansın, toplantı ve kongre işleri 2023 yazına kadar geri gelecek gibi gözükmüyor.

Yurtiçi seyahat ve turizm sektörünü temsil eden ABD Seyahat Derneği’nin başkanı ve CEO’su Roger Dow, “[Yol gezilerinin] yeniden canlanmasını göreceksiniz.” dedi.

Kiralamalar Popüler olacak!

Dow, bazı “öncülerin” Haziran ortasından sonlarına doğru yollara düşmeye başlayacağını tahmin ediyor. Ancak firmalar için Ağustos ayının insanların yola çıkmaya hazır oldukları zamanlar içinde bir kırılma noktası olacağını tahmin ediyor.  Dow, “Şu anda olduğu kadar güçlü bir düşüş göreceğimizi tahmin etmiyorum.” dedi.

Bakan, iç hat seyahatlerinin önümüzdeki altı aydan bir yıla kadar, uluslar arası seyahatlerin yerini alma olasılığının büyük olduğuna inanıyor.

Ayrıca bakan; karavan seyahatlerinin çok popüler olabileceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Dow’a göre, “İnsanlar evde kalacak, ev derken Amerika’yı kastediyorum. Bunu SARS ile gördük ve 11 Eylül’le birlikte yurt içi eğlence seyahatlerinin de yükselişe geçtiğini görmüştük.”

Mevcut krizi tamamen geride görmek zor. Çünkü bunun en kötüsünün sancıları içindeyiz dedi. Gezginler korkunç haberlerle o kadar “öfkeliler ve dolular ki”, dedi Dow. Kötü haberler geri çekilmeye başladığında gezginlerin güveninin geri döneceğine inanıyor.

Ayrıca Dow dedi ki, “En karanlık saat her zaman şafaktan öncedir.”

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.