Faydalı Bilgiler

Yaratıcı Fikirler mi arıyorsunuz? Diğer sektörlere ve etrafınıza bakın!

Yaratıcı Fikirler mi arıyorsunuz? Diğer sektörlere ve rakiplere bakın | Fark yaratmak ve farklı olmak öne geçmek ve başarıyı yakalamak için önemli unsurlardan biridir. Bunu becerebilmek için yaratıcı fikirlerimizin olması gerekir. Peki, bunu nasıl yapacağız? Christopher E. Bogan ve Michael J. English, liderlik ve örgütsel öğrenmeye yönelik çokça araştırma içeren rehber niteliğindeki kitaplarında, bir alanda kabul görmüş fikirlerin başka bir alanı nasıl hızla dönüştürebileceğini gösteriyorlar.

Bogan ve English, iş tarihinden bir vaka çalışması paylaşıyorlar: “1912’de meraklı Henry Ford, Chicago’daki bir mezbaha turu sırasında et kesim sürecini izledi. Kesilmiş etler raylı bir sisteme monte edilmiş kancalarda asılıydı. Her çalışan işini yaptıktan sonra eti bir sonraki istasyona gönderiyordu. Tur bittiğinde rehber, ‘Peki efendim, ne düşünüyorsunuz?’ dedi. Ford adama döndü ve ‘Teşekkürler evlat, bana çok iyi bir fikir vermiş olabilirsin’ dedi. Altı aydan kısa bir süre sonra, Ford Highland Park Fabrikası’nda dünyanın ilk montaj hattı manyeto üretmeye başladı.”

Yaratıcı Fikirler mi arıyorsunuz?

Daha güncel bir vaka incelemesini ele alalım: Wall Street Journal’da yayımlanan yakın tarihli bir makale, Chicago’daki aşırı yoğun bir hastanenin papazının, hemşirelerin Covid-19 dalgasının ilk zamanlarındaki zihinsel ve duygusal etkileriyle ve Omicron varyantının yükselişiyle başa çıkmalarına nasıl yardımcı olduğundan bahsediyor.

Aynı zamanda savaş gazisi olan bu papaz, “hemşirelerin ifadelerinin, muharebe bölgelerinde görev yapan birliklerden duyduğu ifadelere benzediğini fark etti.” Dolayısıyla, askerlerin savaşın travmasıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için ordunun geliştirdiği kavramları ve teknikleri ödünç alarak hemşirelerin virüsle savaşırken güçlü kalmalarına yardımcı olacak bir program oluşturdu.

Bir hemşire, papaz ve programı hakkında hayretle “Bizimle askerler arasında böyle bir benzerlik kurabilmesine çok şaşırdım” dedi. “Ben bu bağlantıyı hiç kurmamıştım çünkü bu birimde geçirdiğim 20 yıl boyunca tüm ekibimize tesir eden böyle bir travma görmemiştim. O bu benzerliği kurduğunda, bunu nasıl daha önce düşünemediğime hayret ettim.”

Yabancılardan öğrenmek!

Yabancılardan öğrenmekle ilgili vakaların hepsi bu kadar ilham verici olmasa da aynı derecede etkili olabilir. Örneğin birkaç yıl önce, Londra’da kalp hastalıkları bölümüyle ünlü Great Ormond Street Çocuk Hastanesi, karmaşık tıbbi prosedürlerde hastaları bir aşamadan diğerine aktarırken zorluk çekiyordu.

Aktarım tasarımındaki zafiyeti gidermek amacıyla, kalp cerrahisinin başkanı Dr. Martin Elliot ve pediatrik yoğun bakım başkanı Dr. Allan Goldman, aktarımları organize etmede üstün başarı gösteren bir ekip aradılar. Tamamen ilgisiz bir alandan yüksek kapasiteli çalışanları, yani Ferrari’nin Formula 1 yarışlarındaki pit ekibini incelediler.

Yaratıcı Fikirler! Diğer sektörlere, çevreye ve rakiplere bakın!

Doktorlar ve pit ekibi, İtalya’da yarış merkezinde, Britanya Grand Prix’sinde ve ameliyathanede birlikte çalıştı. Pit ekibi üyeleri, hastanedeki aktarım sürecinin hantallığı karşısında hayrete düştü. Üstelik süreci yöneten net bir lider yoktu (Formula 1 yarışlarında, “lolipopçu” dedikleri bir kişi, herkesin kolayca görebildiği bir çubuk kullanarak talimat verir.) Pit ekibi ayrıca sürecin oldukça gürültülü olduğunu fark etti.

Ferrari pit ekipleri, motor seslerinin etrafında olmalarına rağmen (veya zaten ortam gürültülü olduğu için) genelde sessiz çalışırlar. Doktorlar, yarış çevrelerinde kabul edilmiş bilgi ve birikimden faydalanarak hastanedeki aktarım prosedürlerini yeniden tasarladı ve tıbbi hataları büyük ölçüde azalttı.

Diğerlerinden faydalanmak!

Yabancıların bilgisinden faydalanmak, her zaman alışılmadık bir durumla uğraşmak veya belirli bir sorunu çözmekle ilgili olmak zorunda değil. Albay Dean Esserman, Providence, Rhode Island’da polis şefi olarak dönüşüm yapma görevi sırasında, dışarıya kapalı kalmış departmanını genel olarak orijinal fikirlere, yeni bakış açılarına ve yeni düşünme biçimlerine açmaya zorladı.

Başlattığı girişimlerin birinde, “Polisler ve Doktorlar” adlı olağanüstü yaratıcı bir program oluşturdu. Esserman’ın dedektifleri, zor vakaları tartışmak için Brown Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktorlarla düzenli olarak toplantılar yaptı. Dedektifler, doktorların bir hasta hakkındaki ipuçlarını (belirtileri) nasıl analiz ettiğini, delilleri (test sonuçlarını) nasıl incelediğini ve suçluyu (hastalığı) nasıl belirlediklerini izlediler.

Yaratıcı Fikirler! Kaos, krizler ve liderler

Buna karşılık doktorlar, polis departmanının ekip toplantılarına katılarak polislerin çelişkili ve kafa karıştırıcı bilgilerle nasıl başa çıktığını, şüphelileri nasıl elediğini ve vakaları nasıl çözdüğünü öğrendi. Esserman’ın hedefi, departmanının “tıp fakülteleri gibi araştırmayı benimseyen, işe yarayan yöntemler belirleyip bu yöntemleri uygulamaya sokan bir yer haline gelmesiydi.” Esserman, düzenini kurmuş dedektiflerin polisliğe dair yeni bakış açıları kazanmaları için polislikle alakası olmayan bir alandaki uzmanlardan faydalanması gerektiğini anlamıştı.

Son iki yıldır yaşanan kaos ve krizler, liderler ve kuruluşları birçok yeni soruyla karşı karşıya bıraktı. En büyük sorulardan biri şu: Yeni fikirleri nerede arayacağımız konusunda yeni fikirlerimiz var mı? Zaman gerektiren eski moda bir süreç olsa da araştırma ve geliştirmenin yenilik ve problem çözmede her zaman ayrı bir yeri olacak.

Oturup Hayal Kurarak, yeni besteler, söylenmemiş sözler ve yeni fikirler bulamazsınız. Kalkın dolaşın doğaya ve etrafınıza bakın.

Semih Bulgur

Yaratıcı Fikirler! Riske girme etrafına bak!

Ancak günümüzde artık farklı türde bir Ar-Ge mümkün: Ödünç alıp uygulamak. Kuruluşlar, ilk kez karşılaştıkları zorluklar karşısında, ilgisiz alanlarda uzun süredir işe yarayan fikirleri araştırarak en hızlı biçimde yol kat edebilirler. Başka yerlerde halihazırda kanıtlanmış stratejileri ve öngörüleri hızla uygulayabiliyorsanız, neden denenmemiş stratejiler ve öngörülerle riske giresiniz? Liderler bu yöntemi uygulayarak iş arkadaşlarının değişen bir dünyada hızla gelişmelerine yardımcı olabilir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.