Faydalı Bilgiler

Web Hosting Nedir? Yeni Başlayanlar İçin

Web Hosting Nedir? Yeni Başlayanlar İçin | İnternet sitesi sahibi olmadan önce bu bilgileri mutlaka bilmelisiniz. Yoksa devamlı olarak başkalarının yapacağı veya yapmayacağı şeyleri beklemek zorunda kalırsınız. Şimdi internetteki mülkünüzün temelleri nasıl atılıyor öğrenelim! İnternet aleminde yeni olanlar için “Web hosting nedir” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun için bir web sitesini, bir ev gibi düşünmelisiniz. Yani tüm evlerin bir kaç birbiriyle ilgili bölümleri vardır. Ayrıca evin bir adresi ve yerleşmiş olduğu bir arazi parçası bulunur. Web siteleri de buna benzer şekilde çalışır.

İnternetteki her web sitesi, ne kadar büyük veya ne kadar küçük olursa olsun. Kesinlikle bir alan adı ve web hosting alanına sahip olmalıdır.

Hosting ve web alanı
Hosting ve web alanı

Web Hosting Nedir? Nasıl Çalışır?

Alan adları bir evin sokak adresi gibidir. Yani insanların web sitenizi ziyaret etmek için gittikleri yerdir. Ayrıca bir alan adı aramak da çok kolaydır.

Web hosting yaygın olarak kullanılan bir terim olduğundan, genellikle “hosting” olarak kısaltırız. İnsanların hors d’oeuvres ve kokteyller için kullandığı “hosting” kavramıyla karıştırılmamalıdır:)

İnternet’teki  Eviniz:

Web sitesine geri dönersek. Web sitelerinin nasıl çalıştığını gerçekten anlamak istiyorsanız, konut, bina ve ev benzetmesini tekrar kullanalım.

  • Bir alan adınız var. Ancak hostinginiz yoksa bir ev adresiniz var ama araziniz yok anlamına gelir.
  • Ziyaretçilere nereye gideceklerini söyleyebilirsiniz. Ancak oraya vardıklarında onlara gösterecek hiçbir şey yoktur.
  • Hostinginiz var ancak alan adınız yoksa. Harika bir saray inşa edebilirdiniz ancak insanlara nasıl ulaşacakalrını söylemenin bir yolu yoktur.
  • Bir alan adınız ve barındırma hesabınız varsa işte tamam sihir burada başlar. İnsanlar alan adınıza /adresinize gider ve güzel bir şekilde oluşturulmuş web sitenizi / evinizi görür ve oturup karşılıklı bir çay içebilirsiniz.

Web Hosting Nedir? Hızlı ve dolambaçlı bir yol!

Peki bu bağlantı nasıl oluşuyor? Şehirlerin ve kasabaların, evleri ve sokakların numaralandırılması konusunda anlaştığı bir sistemi kullanması gibidir. İnternet de etki alanı, hosting hesaplarına bağlamak için Alan Adı Sistemi veya DNS adı verilen benzer bir numara ve ad sistemine sahiptir.

DNS kullanarak bilgisayarlar, web sitelerini bulabilir. Gps sisteminin seni evinden bir kokteyl partisi için arkadaşlarına yönlendirmesi gibi bir şeydir bu. Yani mükemmel bir benzetme değil ama ana fikri anlamanıza  yeterince yakın olabilir.

İnternet sitesi server alanı
İnternet sitesi server alanı

Varış noktamız!

Artık hostingin ne için olduğunu ve nasıl kullanıldığını anladınız. Artık nasıl çalıştığı hakkında konuşabiliriz.

En basit ifadeyle, hosting web sitenizin dosyalarını barındırmayı bekleyen boş bir sunucu alanı, arsasıdır. Web sitenizi yükleyene kadar gerçekten “aktif değildir”.

Çoğu web sitesi için dosyaları, hosting hesaplarına yüklemek, Dosya Aktarım Protokolü (FTP) bağlantısı kurmak anlamına gelir.

FTP bağlantı dizinleri, iki bilgisayarın birbirleri arasında dosya aktarması için basit bir yoldur.

Bu durumda aktarım, web sitesi sahibinin bilgisayarı ile web sitesinin hosting hesabı arasında gerçekleşir. Ancak unutmayın ki, bir hosting hesabı, bir bilgisayar sistemini anlatmanın basit ve süslü bir yoludur. Yani hostinginiz bir sunucunun sadece bir bölümüdür. Web sitesinin tüm dosyaları hosting hesabında olduktan sonra internette görülmeye hazırdır.

Web Hosting Nedir? Doğru kapıyı açmak,

Web Hosting Nedir? Web sitemizin, bir sunucudaki birçok kişiden sadece biri olması muhtemeldir. Peki hosting alanı komşunuzun sitesi yerine sizin web sitenizi görüntülemeyi nasıl anlıyor?

Doğru kapıyı açmak
Doğru kapıyı açmak

Sunucu DNS arama isteğini aldığında, hangi alan adlarının sunucuda web siteleri olduğunu bulur. Yani dosyalarının nerede olduğunu bilen bir Web Sunucusu uygulaması aracılığıyla ayrıştırma yapar. Alan adının sunucuda bir web sitesi varsa. Web Sunucusu uygulaması dosyaları isteyen bilgisayara verir. Web sitesi görüntülenir ve herkes sevinir!

Hosting nedir?
Hosting nedir?

Ancak, arama isteği sunucuda olmayan bir etki alanı adı için gelirse. Web Sunucu uygulaması 404 hatası verir. Yani bu da web sitesinin bu konumda bulunamayacağı anlamına gelir. Bilgisayarlar oldukça akıllı olduğundan aynı isteği tekrar yapmak aynı hatayı verecektir. Ne yazık ki bu anahtarlarınızı bulamamanıza benzer bir şey değildir. Aradığın şeyi bulana kadar araştırmaya devam edemezsiniz.

Ayrılmadan önce:

Bunlar, hosting hesaplarıyla ilgili en temel bilgilerdir. Eğer ilginiz varsa öğrenecek çok şey var. FTP kullanıcıları, dizin izinleri, veri tabanı bağlantı dizeleri ve daha fazlası… Ancak bu ön bilgilendirme yazısını okuduysanız eğitimli bir web sitesi sahibi olma yolundasınız demektir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.