Faydalı Bilgiler

Tatlı Şeyler Sağlıklı mı? Beyaz Şeker, Fruktoz, Sakaroz, Bal ve Diğerleri

Tatlı Şeyler Sağlıklı mı? Beyaz Şeker, Fruktoz, Sakaroz, Bal, Stevia ve Diğerleri | Şimdi vaz geçemediğimiz tatlı şeylere bilimsel olarak ve sağlığımız açısından kısa bir göz atalım.

Fruktoz: Beyaz sekerden %140 daha tatlı, glisemik endeksi orta, fruktoz ve sakaroz tipi seker yani tatlandırıcıdır. Fruktozu doğal formu olan meyveden almak en iyi yöntemdir. Ayrıca rafinasyon yöntemi ile mısır bitkisi şurubundan üretilen fruktozlar vitaminlerini kaybetmiş olurlar. Yani %55 sakaroz içerirler. Sakarozdan daha tatlı olduğundan
aynı miktar sakaroza göre daha az kalori içerir. Yani seker yerine kullanılacaksa 1/3 olarak hesaplanabilir.

Hakiki fruktoz meyvelerden yapılmış ve likit halde olmalıdır.

Şeker Sağlıklı mı?
Şeker Sağlıklı mı?

Tatlı Şeyler Sağlıklı mı? Beyaz Şeker, Fruktoz, Sakaroz, Bal, Stevia ve Diğerleri

Şeker Pancarı veya Şeker Kamışı Şekeri, Beyaz Şeker:

Şeker çeşitli bitkilerden (hurma, şeker kamışı, akçaağaç, pancar gibi) elde edilen tatlandırıcı bir besindir. Kimyasal açıdan Şeker bir karbonhidrattır. Yani Şeker yüksek kalori içermesi sebebi ile yakılması zor bir besindir.

Yakılmadığı durumlarda bedenimiz fazla şekeri yağa dönüştürerek depolar. (100 gram sekerde 395 kalori bulunmaktadır.) Yani Beyaz şeker, şeker pancarı veya şeker kamışının rafine edilmesiyle oluşan kristalize bir gıda maddesidir. Bu sebeple enerjisi yüksektir ancak vitamin ve madensel tuzlar bakımından fakir olması sebebiyle beyaz şekerin vücuda hiçbir faydası yoktur. Çünkü üretim sırasında pancardan çıkan tatlı özsu, önce kireçle, sonra da karbonik asitle işlemden geçer ve içindeki değerli mineraller bu işlem sırasında kaybolur.

Ayrıca birçok kimyasal işlemden geçerek ağartıldığı için şeker bir numaralı kalsiyum düşmanı olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında Beyazlatma islemi sırasında kimyasal işlemlere tabi tutulmadan önce koyu kahverengi olan şeker. Beyazlaştırma işlemi sırasında ilave kimyasal maddeler de yüklendiğinden dolayı sağlık
için doğal olmadığı ileri sürülmektedir.

Bal sağlıklı mı?
Bal sağlıklı mı?

Sağlık ve Tatlı Şeyler

Bu tespitin neticesinde, doğal beslenme için “kahverengi seker” yükselen bir tercih olmaktadır. Ne var ki, kahverengi şekere olan ilgiden dolayı kimi üreticilerin beyaz şekeri yemeklik boya ile kahverengileştirdikleri ileri sürülmektedir.

Bal:

Yüksek glisemik endeksli şekerden %40 daha tatlı, glikoz ve fruktoz tipi şekerdir. Üretildikleri bölgeler, bölgeler de bulunan bitkilerin cinsi ve üretim mevsimlerine göre çok değişik bala rastlamak mümkündür. Bazı durumlarda mısır şurubu ile karıştırılarak safiyeti azaltılmış ballara market raflarında rastlandığını bilmemizde yarar vardır.

Arıcılıkta tedavi amacıyla kullanılan ilaçların bir çoğunun arı sağlığına olumlu etkileri vardır. Ancak ürünlerinde kalıntı bırakabildikleri ya da arı sağlığını olumsuz acıdan etkiledikleri araştırmalarla ortaya konmuştur. Yapılan araştırmalarda ballarda insan sağlığı için oldukça zararlı olan “malathion we naftaling” gibi böcek öldürücü maddelere rastlanabilmektedir.

En iyi bal dediğimizde; en az islem görmüş, antibiyotik verilmemis, böcek ilacı ile kirlenmemiş bölgelerden beslenerek üretimi yapılmış olan bal aklımıza gelmelidir.

Tatlı Şeyler Sağlıklı mı? Üzüm Şekeri:

Yüksek glisemik endeksli, şeker kadar tatlı, sakaroz ve diğer şekerleri içerir. Ayrıca üzümün kurutulup daha sonra granül seklinde dövülmesi ile elde olunan üzüm şekerinin içinde lifler bulunduğundan tam erimez.

Maple (Akağac) şurubu:

Yüksek glisemik endeksli, şeker kadar tatlı, sakaroz tipi sekerdir. Akağacın dallarını kaynatılmasi ile elde edilir. Ayrıca maple şurubu, beyaz şekerin içerdiği sakarozun aynısını içerir. Ancak sadece %65’ini içerdiĞinden ve şeker kadar tatlı olduğundan kullanım sırasında kullanılan şekerin yarıısı kadar
kullanılmalıdır.

Tatlı Şeyler Sağlıklı mı?
Tatlı Şeyler Sağlıklı mı?

Tatlı Şeyler Sağlıklı mı? Agave (sabır otu) Nektari:

Düşük glisemik endeksli, şekerden %50 tatlı, fruktoz ve glikoz tipi sekerdir. Ayrıca Orta Meksika’da
üretilen Agave Tequilana kaktüsünden üretilen Agave şurubu, şeker ile aynı kalori değerine sahip olmasına rağmen %50 daha tatlıdır. Bu yüzden daha az kullanılarak daha az kalori alınabilir.

Genellikle organik olarak üretildiklerinden gerek kalori yapısı gerekse organik yetiştirilip böcek ilacı içermediğinden tavsiye olunabilecek bir üründür.

Stevia:

Düşük glisemik endeksli, şekerden 100-300 kez tatlıdır. Paraguay’da yetişen Stevia Rebaudiana bitkisinin yapraklan meyan kökü lezzetinde tatlıdır.

Tatlı Şeyler Sağlıklı mı? Xylitol:

Düşük glisemik endeksli, şeker kadar tatlı, seker alkolüdür. Vücudumuz aldığı besinlerle günde 15 gr kadar xylitol üretir.. Xylitol, uzun yılardan beri, ciklet, şekerleme, ilaç sanayi, öksürük şurubu, diş macunu, ağız yıkama suyu gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Ayrıca Huş ağacı, mısır kocanı gibi sert ve lifli ağaçlardan üretilen beyaz kristal şeklinde bir tozdur. Az ve öz tatlı şeyler mutluluk ve sağlık verebilir! Tatlandırıcıların da kötü olduğu henüz kanıtlanmış bir şey değil!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.