Faydalı Bilgiler

Silahlar Nasıl Gelişti? Baltadan Atom Bombasına Nasıl Geldik?

Silahlar Nasıl Gelişti? Baltadan Atom Bombasına Nasıl Geldik | Mağara adamları taş balta ile savaşıyordu. Bunun yanında modern insan ise bir birini atom bombası veya nötron bombası ile öldürüyor. Değişmeyen tek şey savaş! Peki insanlık bu noktaya nasıl geldi? Silahlar Nasıl Gelişti?

Silahlar Nasıl Gelişti: BALTALARDAN NÖTRON BOMBASINA NASIL GEÇİLDİ?

1) Yay, insan gücüyle harekete geçen ilk silahtır. Ve paleolitik çağdan kalma kaya resimlerinde yay görülür.
Ortaçağ’da ünlü İngiliz yaylarının menzili 250 m’ye ulaşıyordu. Ayrıca savaşçı bir ulus olan Türkler, okçuluk konusunda bir hayli ustaydılar.

2) ilk süngü 1640 yılında Fransa’da yapıldı.

3) Tüfeğin atası ilk olarak XV. yy’da kullanılmaya başlandı.

4) Top ilk kez 1346 Kresty Savaşı’nda İngilizler tarafından kullanılmıştır. Ayrıca 1453’de Türkler İstanbul’un fethi
sırasında dönemin en gelişmiş ve mükemmel toplarını kullandılar.

5) İlk Obüs topu İngiliz ve Hollanda orduları tarafından 17. yy’da kullanılmaya başlandı.

6) Şarapnelli Obüs ise 1787’de Henry Sharapnell tarafından yapıldı. Ve ünlü Waterloo Savaşı’nda Napolyon’un ordularının dağıtılmasında önemli rol oynadı.

7) Mitralyozün ilk atasının ise 1850’lerde ilk olarak kullanılmaya başlandığı sanılıyor. Bunun yanında sürekli otomatik atan mitralyözü ise 1883’te Amerikalı Hiram Maxim icat etti.

8) İlk geri tepmesiz toplar 1940’ta Almanlar tarafından icat edildi.

9) Tankın ilk örneğini 1914 yılında I. Dünya Savaşı sırasında kullanılırken görüyoruz. Yani ilk tank savaşı ise 1916’da Fransa’nın Flora bölgesinde İngilizlerle Almanlar arasında yapıldı.

10) Napalm Bombası 1942 yılında bulundu. Her yeri ve her şeyi yakan bir silahtır. Ayrıca uzun saman etkisini sürdüren bombanın dehşeti, Vietnam Savaşı sırasında yaşanmıştır. Kurbanlarına büyük acı çektiriyordu.

Silahlar nasıl gelişti?
Silahlar nasıl gelişti?

11) “Temiz Bomba” adı verilen Nötron bombası, ünlü fizikçi Samuel Cohen’in önderliğinde 1958 yılından itibaren geliştirildi. Ve Nötron Bombası patladığında çevredeki tüm canlıları öldürür. Fakat yapılara hiç zarar vermez. Bu nedenle temiz bomba adıyla anılıyor.

ŞARAP BİTTİ, SAVAŞA PAYDOS NASIL OLDU?

Italya’da XV. yy’da Floransa kıtaları Napoli kentini kuşattığında ilginç bir olay oldu. Floransalı paralı askerlerden
200 tanesi şarap bittiği için Napoli saflarına geçti. Bu çok önemli askerî olay yüzünden Floransalılar, Napoli kuşatmasından vazgeçtiler.

MANCINIK NE ZAMAN İCAT EDİLDİ?

Bilim adamlarının çalışmaları ve buluşları savaş amacıyla kullanılmıştır. Yani bu maalesef insanlığın dramatik
yanlarındandır. Ünlü Bilgin Arşimet, M.Ö. 212 yılında yaşadığı kent olan Sirakuza’yı Romalılara karşı savunmak için
“mancınık” denilen savaş aracını bulmuştu. Ayrıca ünlü bilginin dev boyutlardaki iç bükey aynalardan yararlanarak güneş ışınlarıyla Roma donanmasını yaktığı söylenir.

Mancınıktan Atom Bombasına!
Mancınıktan Atom Bombasına!

AŞK YÜZÜNDEN SAVAŞ NASIL OLDU?

Homeros’un ünlü eseri İlyada, Troyalılarla Akhalılar arasındaki savaşları işler. Efsaneye göre Troya Savaşı aşk yüzünden çıkmıştır. Tanrıların Olimpos Dağı’ndaki şölenine Kavga Tanrısı Eris çağrılmamıştı. Bunun üzerine “En güzeline” yazılı bir elmayı gizlice şölen masasına atar.

Zeus, tanrıçaların en güzelini seçmesi için Troya Kralı Priamos’un yakışıklı oğlu Paris’i görevlendirir. Ama aşk tanrıçası Afrodit, Menelaos’un güzel eşi Helena’yı kendisine vereceğini söyleyerek Paris’i kandırır.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.