Faydalı Bilgiler

Sigara dumanı ve korunma yöntemleri

Sigara dumanı ve korunma yöntemleri | Sigara dumanı iç mekanı kirleten ve insan sağlığına son derece
zararlı olan kimyasallar içerir. Yani 50 adetten fazlası kanserojen olmak üzere 4000 den fazla kimyasal madde içerir. Bunlardan, “Benzen, formaldehit, hidrojenjsiyanit, amonyak ve karbonmonoksit” toplum tarafın-dan en çok ismi duyulmuş olan zehirleyici maddelerdir.

Duman altı olmayın
Duman altı olmayın

Sigara dumanı ve korunma yöntemleri:

Sigara dumanından pasif içiciler de aşırı zarar görürler. Yani sigara içen bir kişi oluşan dumanın sadece %4 ünü içine çekerken geriye kalan %96 gerek içici, gerekse aynı kapalı mekanı paylaşan kişiler tarafından paylaşılmaktadır.

B. Amerika California Medical Center tarafından yapılan bir araştırma bazı gerçekleri ortaya serdi! Her yıl 55.000 pasif içicinin sigara dumanı nedeniyle öldüğü belirtildi. Ayrıca sigara içen kişilerin eşlerinin sigara içmeyenlerin eşlerine oranla %30 daha fazla kalp hastalıklarından öldüğü görüldü. Bunun yanında çocukların yüksek oranda astım, bronşit, üst solunum yolları hastalıkları, zatüreye yakalandıkları ifade olunmaktadır.

Sigara Dumanı ve Zararlar!

Sigara dumanı nedeniyle oluşabilecek hastalıkları sıralayalım. Kısa vadede, göz yanması, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve boğaz yanması gelir. Ayrıca uzun vadede ise akciğer kanseri, boğaz iltihabı, kanda oksijen azalması, hareket yeteneği azalması gibi hastalıklar görülebilmektedir. Performans düşmesi, nefes yolları hastalıkları, yüksek tansiyon ve dolaşım bozuklukları gibi çok ciddi sağlık sorunları da görülmektedir.

Sigara dumanı ve korunma
Sigara dumanı ve korunma

Ne yapmalı?

Sigara içiyorsanız, derhal sigara içmeyi bırakarak, kendinizi ve çevreyi kurtarmalısınız. İnatla bırakmıyorsanız, çıkın açık havaya yalnız kendinizi zehirleyin! Başkalarının hayat ve yaşamlarını tehlikeye atmayın.

Sigara içmek isteyenleri balkona, bahçeye veya gaz odalarına postalayın! Ancak yapamıyorsanız sizinle beraber bulunduğu kapalı ortamda sigara içmesine rıza göstermeyin! Ayrıca açık havada içmesini temin edin. Ancak bu yöntemleri uygulayarak kendinizi ve sevdiklerinizi sigara dumanının zararlarından koruyabilirsiniz.

Mum yakarak sigara dumanın yok edilebildiği söylentisi bir şehir efsanesidir. Sigarayı bırakmak zor olabilir. Ancak bunu kolaylaştıran bir çok bilimsel yöntem vardır. Size uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca yeşil ay ve sağlık bakanlığından bu konuda ücretsiz destek alabilirsiniz! Bunun yanında 171 sigarayı bırakma destek hattı numarasını arayabilirsiniz!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.