Faydalı Bilgiler

Şaşırtıcı Bilgiler! İlk şaşıran siz olun

Şaşırtıcı Bilgiler! İlk şaşıran siz olun | Kadınlar ne kadar konuşur? Lezbiyen kelimesi nereden geliyor? İlk buz nasıl yapıldı? Basketbol nasıl doğdu? Maradona dini nedir? Hangi renkte saçı olanlar daha keldir? İşte bunun gibi bir sürü şaşırtıcı bilgi, enteresan sorular ve cevaplar merak edenleri bekliyor!

Şaşırtıcı Bilgiler!

Denizde mesafeler
Denizde mesafeler

Şaşırtıcı Bilgiler: DENİZDE NE KADAR UZAĞI GÖREBİLİRİZ?

Açık bir denizde ileriye doğru bakacak olursak, gördüğümde ufuk bizden ne kadar uzaktır? Mesela, eğer bir sandıkta isek, gördüğümüz ufuk, yani gökle denizin birleşmiş gibi görünen yeri, bizden üç deniz mili kadar uzaktır. Eğer 50 metre yükseklikteki bir gemi direğinde isek 13 mil uzağı görebiliriz. Eğer 3000 metre yükseklikte bir uçakla uçuyorsak 120 milden
fazlasını görebiliriz.

LEZBİYEN DEYİMİ NEREDEN GELİR?

Cinsel sorunların rahatça konuşulduğu bir ortamda, lezbiyenliğin oldukça yaygın olan bir konu olarak göze çarpar. Bunun yanında kadında homoseksuel eğilimlerine eski çağlardan beri rastlanır. Lezbiyen terimi: Helen poeti ve sevici bir bayan olan Safo’nun yaşamını sürdürdüğü Lespos Adası’nın isminden kaynaklanır.

Her kadının her cinsel birleşmede orgazma ulaşma beklentisinin doğru olmadığı bir gerçektir. Ayrıca son yıllarda kadının orgazmıyla ilgili olarak uzman olmayan kimselerin fikirleri kadınlarda tedirginlik yaratmıştır. Çünkü orgazm olamamayı, cinsel soğuklukla karıştırmamak gerekir.

Orgazm olamama fonksiyonel bir bozukluktur. Tedavisi vardır. Ancak orgazm, dışkılama, idrar yapma gibi öğrenilebilen bir istemli reflekstir. Yani herhangi bir nedenle, orgazm olamayan kadın, her şeyden önce orgazm olabilmek için cinselliğe bakış açısını değiştirmelidir

Kadının orgazm olamamasında en önemli etkenler cinselliği aşağılayan bir çevrede yetişmiş olmasıdır. Ayrıca eşiyle olan iletişim bozukluğu ve cinsel teknikle ilgili bilgi eksikliğidir. Bununla birlikte orgazm olamama tıbbi seksoloji açısından tedavisi mümkün bir sonuç olarak biliniyor.

KADINLAR GÜNDE KAÇ KELİME KONUŞURLAR?

Kadınlar, günde 23.000 kelime konuşmayı beceriyor. Erkekler ise günde sadece 10.000 kelime sarf edebiliyor. Alman “Freundin” adlı kadın dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre; kadınlar her gün yaklaşık 23.000 kelime konuşurken, erkekler 10.000 kelime civarında kalıyor. İletişim uzmanları Allen ve Barbara Pease, erkeklerin suskunluğundan beyinlerinin sorumlu olduğunu ifade ettiler. Erkeklerin konuşma işlevini üstlenen sol beyin yarıları, kadınlara kıyasla daha az çalışıyor.

Şaşırtıcı Bilgiler Çok Konuşan Kadın!
Şaşırtıcı Bilgiler Çok Konuşan Kadın!

Şaşırtıcı Bilgiler: BUZ YAPIMI NASIL BAŞLADI?

1874’te İngiltere’de buz imalatı başladı. Buz, büyük güçlüklerle dağlardan getirilmeyecek, artık makinede dondurulabilecekti. Eterin buharlaşırken ısıyı düşürme özelliğinden yararlanılarak bu makine icat edilmişti. Buharlaştırılan eter, borularla kalıplar arasından ve suyun içinden geçiriliyor.
Sonra da geri alınarak yeniden sıvılaştırılıyor, işlem tekrarlanıyordu. 24 saatte istenen kalınlığa gelen buz, satışa çıkarılıyordu. Buz makinesinin çok geçmeden tüm dünyada yaygınlaşacağı düşünülüyordu.

BASKETBOL NASIL DOĞDU?

1890 yılında Birleşik Amerika’nın Massachuttes eyaletindeki Springfield şehrindeki spor öğretmenlerinden James Naismith’in aklına yeni bir oyun icat etmek geldi. Bunun için çocukları iki ekibe ayırdı. Her iki ekip, karşı takımın sepetine top atmaya çalışacak ve o nispette de puan kazanacaktı.

Öğrencileri 9’ar kişilik takımlara ayırdı. Ocak 1891’de bu okulda yapılan ilk karşılaşma dünya tarihindeki ilk basketbol oyunudur. Ayrıca 1897’de takımlar 5’er kişiye indirildi. Sonra zamanla yeni kurallar kondu. Basketbol, ilk defa 1936’da olimpiyatlara alındı. (Berlin Olimpiyatları). Basketbol oyununun literatürdeki adı Sepet Topu’dur. Yani Sepet Topu adı da buradan gelmektedir.

Hangi renkte saçı olanlar daha keldir?

SAÇ RENGİ, SAÇ TELİ SAYISINI ETKİLER Mİ? Dış görünümümüzü etkileyen en önemli unsurlardan birisi olan saçlarımızın rengi, kalınlığı, gürlüğü, kıvrıklığı veya düzlüğü ailemizden irsi olarak aldığımız özelliklerimizdendir. Örneğin saçlarımızınım inceliği veya kalınlığı, kafa derimizdeki foliküllerin (bezciklerin) sayısıyla ilgilidir. Başımızdaki saç teli sayısı da saç rengimize göre değişir. Kızıl saçlarda ortalama 80-90 bin tel varken, kumrallarda tel sayısı 100 bin, sarışınlarda ise 150 bindir.

Şaşırtıcı bilgiler, Saç rengi ve kellik
Şaşırtıcı bilgiler, Saç rengi ve kellik

Şaşırtıcı Bilgiler: BİZANS’IN KURUCUSU KİMDİR?

Bizansın kuran Byzas, Tanrı Poseidon’la Koeroessa’nın oğludur. Kerpessa’da Zeus’un İo’dan olan bir kızı da vardı. Onu Bizans’a yakın bir yerde dünyaya getirmişti. Oğlu da şehri orada kurmuş ve Apollon ve Poseidon tanrılardan yardım alarak surlarla çevirmişti.

Günün birinde Trakya Kralı Haimos şehre saldırınca, Byzas onu teke tek savaşta yenmiş ve Trakya’nın içine kadar kovalamıştır. Kral yokken de Bizans, İskitlerin saldırısına uğramış, boydan boya kuşatılmış .

Bu kez de Byzas’ın karısı Phidaleia kurtarmış şehri. Öbür kadınlarla birlik olup sürüyle yılan atmışlar düşman karargâhına ve böylece çekilmelerini sağlamışlar.

SMIRNOV ADLI VOTKA NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Piont Smirnov 1860’larda Rusya’da votka üretimine başladı. Bolşevik devriminden sonra Smirnov’un oğullarından biri olan Vladimir; önce Türkiye’ye, oradan Polonya’ya ve daha sonra da Fransa’ya kaçtı. Daha sonra şirketi Amerika’ya gidecek olan Kunnet adında başka bir mülteciye sattı.

Smirnoff markası daha sonra Diego bünyesine girdi ve tüm dünyada
en çok satılan votka markalarından oldu. Bu oranda Rusya’da kalan diğer kardeşler Smirnov markası ile Kazakistan’da üretimi sürdürdü. İki marka, pek çok ülkede isim hakkı nedeniyle mahkemelik oldu.

LİBYA ÜLKESİNE ADINI VEREN KİMDİR?

Kuzey Afrika’ya adını veren Nympha’dır. Epephos’un kızı olan Libya (Nympha), to’nun torunu olur. Büyükannesi to nasıl Zeus tanrıyla birleşmişse, kendisi de Poseidon’la birleşir. Daha sonra Agenor’la Belas diye, Fenike ile Mısır’ın efsanelik kurucularını doğurur.

Libya, Agenor yoluyla Kadmos’la Europe’in ninesi olur.

YOGA NEDİR?

Hindistan’a has bir spordur. Bedenle ruhun bir bütün içinde olmasını gerektirir. Yoga yapanlar, bütün kasları ayrı ayrı formda tutabilmeyi öğrenirler. Bunun yanı sıra solunum organımızın düzenli çalışmasına da yardım eder.

Yoga yapan bir kimse reflekslerini ve duygularını istediği şekilde kontrol edebilir. Güven duygusunu artıran ve iradenin güçlenmesini sağlayan bir spordur. Yoga yapan kimseye “Yogi” denir.

Yoga nedir?
Yoga nedir?

Şaşırtıcı Bilgiler: SUDOKU NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bu sayısal bulmaca oyunu için 1984 yılında bir Sudoku Enstitüsü bile kurulmuş. Bu enstitünün temeli, antik lapon şehri Sudosakiye dayanmakta. Ayrıca bu enstitüye kaydolan yeni üyelere tam 723 sudoku bulmacası verilir. Bunun anlamı, sadece kutularını doldurmak değildir.

En az yedi yıllık kesintisiz bir eğitimdir. Bu süre içinde öğrenciler bu oyunun ustalarından ders alırlar. Sudoku, kelime anlamı olarak rakamlar tek olmalı” anlamına gelen “Sui wa dokushin ni kogiru” ifadesinin kısaltılmış halidir:

“Su-rakam, Doku-tek” anlamına gelmek tedir. ilk Sudoku bulmacast “Rakam Yerleştirme” adıyla 1979 yılında Howard Garners tarafından hazırlanmıştır. Sudoku, genelde matematikten çok mantığı kullanan kişileri düşün-
meye iten bir bulmaca türüdür. Bu oyunda rakam, kolaylık olması için kullanılır.

Bunun yerine alfabenin ilk 9 harfi ya da herhangi 9 sembol de kullanılabilir. Ayrıca sudokunun beyni geliştiren en iyi egzersizlerden biri olduğu ve unutkanlığı azalttığı söylenmektedir.

Şaşırtıcı Bilgiler: MARADONA Dini NEDİR?

1986 yılında, Arjantin’i dünya şampiyonu yapan Armando Diego Maradona tarihte adına din kurulan tek sporcudur. Arjantin ve Brezilya’da yaklaşık 500 Maradona hayrani, “Maradona Dini” adında bir din kurdular. Her yıl dine
olan ilginin artması, Maradona’yı bir hayli mutlu ediyor. Ayrıca Maradona’nın kendi hayatını yazdığı kitap, birçok ülkede satış rekorları kırmıştır. Allah bunlara hidayet versin!

Maradona Dini Tövbe!
Maradona Dini Tövbe!

BİR GÜNLÜĞÜNE ABD Başkanı Olan Ve Bundan Haberi Olmayan Kişi Kimdir?

David Rice Atchison adında bir adam, 4 Mart 1849 tarihinde bir günlüğüne ABD başkanı olmuş ama bundan kendisinin haberi bile olmamıştır. 19. yy’da konulan bir kurala vardı. Kurala göre başkan veya başkan yardımcısı o anda görev başında değilse. Bu durumda senato başkanı bulunan kişi ABD başkanı olmaktadır.

4 Mart 1949 tarihinde başkan James Knox Polk in süresi dolmuştu. Ancak yeni seçilen Zachary Taylor da günlerden Pazar olduğu için yemin edemiyordu. Böylece Atchison bir günlüğüne ABD başkanı olmuştur. Ancak durumu birkaç ay sonra fark edebilmişti. Çünkü bu kural çok eskiydi ve kim
senin haberi yoktu. Bu olaydan sonra o yasa değiştirilmiştir.

BÜLBÜL KUŞUNUN EFSANESİ NEDİR?

Thebai’de anlatılan bülbül efsanesinde Itylos; Aedor’la Thebai’li Zeithos’un oğludur. Aedon, eltisi Niobe’nin oğlunu öldürmek isterken kendi çocuğu Itylos’u öldürür. Daha sonra ömrü boyunca dövündükten sonra bülbül hâline getirilip gene Itylos diye ağlar.

YARASALAR GECE NASIL UÇARLAR?

Yarasaların bir çeşit radar sistemi vardır. Ayrıca bu hayvanlar uçarken insan kulağının duyamayacağı cinsten bir ses çıkarırlar. Bu ses bir engele çarpar çarpmaz yansıyarak hayvana geri gelir. O da geri dönen sesin şiddetinden engelin var olduğunu, nerede olduğunu, kendisinden ne kadar uzakta olduğunu anlar.

Yarasalar nasıl uçar?
Yarasalar nasıl uçar?

AĞACA GÖMÜLEN ŞAİR KİMDİR?

Almanya’nın bir köyünde asırlardan beri yaşayan bir meşe ağacı vardır. Almanya’nın meşhur şairi Hans Wilhelm, bu ağacın içinde gömülüdür. Yani bu şair ölmeden önce çok sevdiği ağacın kendisine mezar olmasını vasiyet etmiştir.

Şairin cesedi, 1 Mart 1824’te öldüğünde keten bir kefene sarıldı. Daha sonra ceset, ağacın ortasındaki bir oyuğa yerleştirilmiştir. Wilhelm, 180 senedir bu canlı mezardadır. Ayrıca yavaş yavaş büyüyen yaşlı meşe ağacı ortasındaki oyuğu da örtmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.