Faydalı Bilgiler

Pişirme Kapları Riskler ve Önlemler!

Pişirme Kapları Riskler ve Önlemler | Pişirme Kapları ne gibi sağlık tehlikeleri yaratabilir? Alüminyum kaplar içinde pişirilen yiyecekler (örneğin; domates, sirke) bu metal ile kimyasal reaksiyona girebilir. Böylece oluşturabileceği “alüminyum tuzları”nın, alzheimer, zihin bulanıklığı, davranış bozukluğu, hafıza kaybı gibi beyinle ilgili hastalıklara
sebep olabileceği ifade olunmaktadır.

Pişirme kapları ve sağlık
Pişirme kapları ve sağlık

Pişirme Kapları Riskler ve Önlemler!

Toronto Universitesi’nden Dr. Theodore Kruck, et ve diğer yiyeceklerin “alüminyum folyo” ya sarılarak pişirilmesinin ve ya buzdolabında alüminyum folyoya sarılarak muhafaza edilmesinin riskli olacağını söylemektedir.

Yani Alüminyum merkezi sinir sistemini etkileyen neurotoksik bir maddedir. Ayrıca yapılan bir testte asidik yapıdaki sebzelerin alüminyum kap içinde 30 dakika pişirilmesinden sonra litrede 300-400 mg alüminyuma rastlanmıştır. Bunun yanında yine başka bir test sonucunda alüminyum kap içinde sirke ilavesi ile hazırlanan salatada “alüminyum” a rastlanmıştır.

Çelik ve Döküm kaplar!

Çelik pişirme kaplarının temizlenmesi sırasında inatçı kirleri çıkartmak amacıyla sert cisimler ile kapların hasara uğraması sonucunda hasar görmüş yerlerden hazırlanmakta olan yemeğe geçebilecek olan toksik “krom ve nikel” metalleri zehirlenmelere neden olabilir. Bu sebepten kapların hasara uğratılmadan temizlenmesini tavsiye ediyoruz.

Dökme demir kaplar genelde güvenlidir. Seramik kapların bazıları pişme işlemi sırasında gıda madde-
lerine geçebilecek “kurşun” içerebilirler. “Bakır kaplar”, ancak kalaylanmış olmak kaydıyla kullanıla-
bilir veya çelikle kaplanmış olmalıdır, kalayın veya çeliğin zarar görmesi durumunda kullanılmamalıdır.

Paslanmaz çelik pişirme kapları güvenlidir. Ayrıca ısıya dayanıklı cam kaplar güvenle kullanılabilecek ürünlerdir.
Aynı şekilde teflon tava ve kaplarında temizlik ve kullanım sırasında hasara uğratılması “toksik plastik maddeleri”n gıda maddelerine geçmesine sebep olur. Bu sebeple dikkat olunmalı veya bu tip kaplar hassas kullanılmalıdır.

"<yoastmark

Pişirme Kapları Risklerine KARŞI Ne Yapmalı?

Pişirme tavaları için ideal ürünler olarak; cam, emaye porselen, dökme demir, porselene emaye kaplanmış dökme demir veya çelik ürünleri sayabiliriz. Anotlu alüminyumdan üretilmiş kaplarda güvenli olabilir. Yani Anodizasyon işleminde, alüminyum asit banyosuna yatırılarak alüminyumun moleküler yapısı degiştirilmektedir.
Böylece bu işlemden sonra alüminyum kendini bırakıp çözünmemektedir. Yani alüminyum yüzeyi oksitlenir ve reaksiyona girmez!

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.