Faydalı Bilgiler

Organik Yiyecekler Nelerdir, Faydaları nedir?

Organik Yiyecekler Nelerdir, Faydaları nelerdir | Organik yiyecekler, yetişme ortamlarında zararlı olmayan (sülfür, faydalı böcekler ve doğal pyrethrin gibi) maddeler ve doğal gübre kullanılarak yetiştirilirler. Ayrıca kimyasal koruyucu ve katkı maddeleri içermezler. Bunun yanında üretim kademelerinde organik üretim sertifikası veren uluslar arası kuruluşlarca denetlenen ürünlerdir.

Sağlıklı organik sebze meyveler
Sağlıklı organik sebze meyveler

Organik Yiyecekler Nelerdir, Faydaları nelerdir?

Daha önceki yıllarda DDT kullanılmış arazilerde yetiştirilen ürünlerde bu kalıntılara rastlamak mümkündür. Ayrıca organik yiyeceklerin “suni boyalar, koruyucu katkı maddeleri” içermemesi gerekir. Organik et ve kümes hayvanları yetiştiriciliğinde, antibiyotik, hormon, veteriner ilaçları, büyüme hormonları kullanılmaktadır. Bunun yanında diğer kimyasallar kullanılmamalı ve hayvanların beslendiği yemler yabancı ot ilacı veya böcek ilacı ile ilaçlanmamış olmalıdır.

Hakiki anlamdaki organik ürünler, sağlığı olumsuz etkileyecek maddeleri içermezler. Ayrıca organik olmayanlara göre iki ile dört kez daha fazla yüksek miktarda faydalı mineraller içerirler. Bunlar 1993 yılında ABD’de yayınlanan “Journal of Applied Nutrition”da belirtilmiştir. Ayrıca aynı raporda, organik olarak yetiştirilmiş yiyeceklerdeki faydalı mineraller aşağıdaki gibi bildirilmiştir.

Organik Yiyeceklerdeki Faydalı Mineraller!

  • Buğdayın 4 kat daha fazla magnezyum, 5 kat daha fazla manganez ve 14 kez daha fazla selenyum içerdiği.
  • Mısırın 20 kat fazla kalsiyum ve manganez, 4 kat fazla bakır, magnezyum, molibden, selenyum ve çinko içerdiği.
  • Armutun 3 kat fazla krom, iyot, manganez, çinko ve molibden içerdiği.
  • Patatesin 2 kat fazla selenyum, silikon, boron, kükürt içerdiği bildirilmiştir.

Başka bir çalışma ise organik yiyeceklerin yüksek miktarda vitamin C ve protein içerdiği ifade olunmaktadır. 1994 yılında Danimarka’da yapılan ve İngiliz sağlık magazini “The Lancet” te yayınlanan çalışmaya göre. Organik yiyecekler ile beslenen üreticilerde daha yüksek kalitede ve 2 kat fazla sperm yoğunluğu gözlemlenmiştir.

Organik Yiyecekler
Organik Yiyecekler

Ne Yapmalıyız?

Kimyasallardan, böcek ilaçlarından, tarım ilaçlarından, kanser riskinden kurtulmanın en iyi yolu organik ürünler talep etmektir. Bunun kısa vadede ve kolayca olmayacağının farkındayız. Ancak herkes her gün bir tane organik domates alıp tüketirse. Yani böylece büyük bir sektörün ve ticaretin başlamasını sağlayabiliriz.

Çocuklarımız ve geleceğimiz için organik tüketime geçmek zorundayız. Ayrıca bunun sivil toplum örgütleri, devletlerin ilgili bölümleri ve medya tarafından desteklenmesi ve maliyetlerin düşürülmesi şarttır!

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.