Faydalı Bilgiler

Nicola Tesla hakkında şaşırtıcı bilgiler!

Şaşırtan Tesla!

Nicola Tesla hakkında şaşırtıcı bilgiler | Çoğu zaman işvereni olan Thomas Edison gölgesinde anılan biri mucit, bir bilim adamı oldu. Ama aslında Sırp asıllı mucit, mühendis ve fizikçi Nikola Tesla, AC indüksiyon motoru ve Tesla bobini gibi bilimsel atılımların ardındaki dahi çılgın bilim adamıdır!

Tesla, gerçekten bir mucit olarak başarılı bir kariyerin zirvesindeyken, onun özel hayatı farklı bir hikaye oldu. O birçok asosyal davranışlar sergiledi ve hiç biri belgelenmemiş romantik ilişkileri vardı. Nihayetinde ve yani son dönemlerinde hem muhtaç hem de yalnız kaldı.

Nicola Tesla hakkında şaşırtıcı bilgiler!

Her geçen yılda hayatı daha enteresan hale gelen Tesla, belki de doğaüstü bir dahilikle hatırlanan garip davranışların bir listesini sergiledi.

Bahsettiğimiz Nikola Tesla gerçekleri arasında, temsil ettiği çağın en karmaşık figürlerinden birini bulacaksınız!

Büyüleyici Nikola Tesla gerçeklerini okuduktan sonra, Tesla’nın gerçek olan tahminlerinin bazılarının olduğu listeye bir göz atın. Aynı zamanda, bugün ki insanların Tesla bobinini nasıl kullandıklarını görün.

Nicola Tesla hakkında Garip Bilgiler, Nasıl Doğdu?

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’ın Smiljan kentinde, bildirildiğine göre şimşek ve yıldırımlarla dolu bir fırtınasının ortasında doğdu.

Aileden aktarılan efsaneye göre, ebesi bunun kötü alamet olduğunu doğan bebeğin karanlığın çocuğu olacağını iddia etti ve annesi şöyle cevap verdi: “Hayır. O, ışığın çocuğu olacak!”.

Tesla'nın Annesi de Mucitti!
Tesla’nın Annesi de Mucitti!

Nicalo Tesla ailesindeki tek mucit değildi!

Tesla daha küçükken annesinin icatları O’nu şaşırtmıştı! Hatta Tesla şöyle diyor; ” Annem çok iyi bir mucitti ve inanıyorum ki, modern hayatın imkanları elinde olsaydı harika şeyler başaracaktı. Her türlü alet ve aletleri icat etti ve inşa etti ve onun tarafından döndürülen iplikten en iyi tasarımları yarattı.”

Neredeyse Rahip Olacaktı!

Tesla’nın babası Milutin oğlunun onun izinden gidip rahipliğe girmesini planlayan doğu ortodoksu olan bir rahipti. Ancak Tesla’nın kolerayla mücadelesi sırasında Milutin, oğlunun isteğini yerine getirmek için iyileşmesi halinde onu mühendislik okuluna göndermeye söz verdi.

Doğaya sığındı!

1874’te kolera nöbetinden yeni kurtulan Tesla, Avusturya ve Türk İmparatorlukları arasında savaş patlak verdiğinde Avusturya Politeknik’te mühendislik eğitimine başlamak üzereydi. Babası onu savaştantan kaçınması ve iyileşmesi için dağlarda saklanmaya teşvik etti. Sonraki üç yıl boyunca, Tesla Hırvatistan’ın dağlık ormanlarında yaşadı ve iyileştikçe doğaya daha da yakınlaştı.

Tesla'nın Babası!
Tesla’nın Babası!

Nicola Tesla hakkında Tuhaf Bilgiler; Güvercinlerle Garip İlişkisi!

Hayatının ilerleyen dönemlerinde, Tesla güvercinler için yoğun bir sevgi geliştirdi ve sık sık parkta onları beslemek istiyordu. Daha sonra onları kendisi besleyemeyecek kadar hastalandığında, bunu yapması için başkalarını tuttu. Hatta daha sonraki yıllarda hasta ya da yaralı güvercinleri yaşadığı otele geri getirir ve onları iyileştirmeye çalışırdı.

Özellikle küçük bir kuşa düşkün oldu ve onun hakkında şunları söyledi: “Bir erkeğin bir kadını sevdiği gibi o güvercini sevdim, o da beni sevdi. Ona sahip olduğum sürece, hayatımın bir amacı vardı.”

Gelecekte kadınların erkeklerden daha üstün olacaklarına inanıyordu!

1926’da verdiği bir röportajda; Tesla, kadınların bir gün dünyada erkeklerden üstün kadınların hüküm süreceği ve bunun ideal model olarak gördüğü arı kovanına daha yakın bir toplumsal hayata yol açacağını söyledi.

Kendi isteğiyle bekar!

Tesla romantizmden hep kaçındı ve hiç evlenmedi. Bunun yerine kadınlarla sadece platonik ilişkilere (Ünlü aktris Sarah Bernhardt dahil) sahip oldu.

Sık sık romantik ilişkilerin icat yeteneğini sınırladığına inancını belirtti. Ve hatta “Evli erkekler tarafından yapılmış büyük buluşlara örnek verebileceğinizi sanmıyorum!” diyerek bunu devamlı dile getirdi.

Tesla'nın platonik aşkı!
Tesla’nın platonik aşkı!

Ağır bir inci korkusundan mustaripti.

Bir incinin görülmesine bile tahammül edemiyordu. Tesla, bir keresinde nefret ettiği kürelerinin bir bağlantısını takmak için işe geldikten sonra sekreterini üstünü değiştirmesi için evine göndermiştir.

İnci korkusu, Üç sayısına takıntılı olmak ve mikroplara karşı son derece temkinli olmak gibi birçok özellikten biridir. Ve bunlar Tesla’nın bir tür obsesif-kompulsif bozukluktan mustarip olduğuna inanmak için birçok delil vermektedir.

Öjeniye destek verdi!

Tesla hayatı boyunca öjenik ( insan ırkının “sağlıksız” ve “kötü” bireylerinin ayıklanması ve “çiftleşmenin” düzenlenmesi yoluyla ıslahı) savunucusu oldu. Amerikan öjeniklerinin en önemli döneminde yaşamış ve “İstenmeyenleri” kısırlaştırma pratiğini desteklemiştir.

Hayatının ilerleyen zamanlarında, Naziler için propagandacı olarak çalışan Alman-Amerikalı gazeteci George Sylvester Viereck ile yakın arkadaş oldu.

Nadir olarak uyurdu!

Tesla gecede sadece iki saat uyuduğunu iddia etti ve laboratuvarında hiç uyumadan iki gün veya daha fazla zaman geçirdiğini söylemişti. Tesla’nın arkadaşlarından Kenneth Swezey bu iddiaları doğruladı.

Nicola Tesla düşünürken!
Tesla düşünürken!

Mark Twain’nin kabızlığını tedavi etti!

Tesla, gençliğinde ki kolera yıllarında ilk kez okuyup hayran olduğu efsanevi yazar Mark Twain ile yakın arkadaştı. Tesla Amerika’ya taşındığında Twain’le tanıştılar ve çok hızlı ve sıkı arkadaş oldular.

Twain tüm hayatı boyunca kabızlık yaşadı ve sık sık bundan şikayet etti. Tesla, arkadaşının acısını hafifletmek için O’na icatlarından birini kullanmasını önerdi. Söylendiğine göre, tedavi anlatılana göre çok başarılı oldu ve Twain’in bağırsaklarının hemen boşaltmasına neden oldu. Acaba bu icat neydi?

Mark Twain ile birlikte!
Mark Twain ile birlikte!

Ölüm ışınını buldu!

1930’larda Tesla ölüm ışını silahı için bir plan tasarladı: “Teleforce” adını verdiği parçacık yönlendirici, ışını odaklayıp yönlendiren bir enerjili silahıydı.

İlginç bilgiler!

1934’te silahı tanımlayan Tesla şunları söyledi: “Silahın namlusu serbest havayı iyonize edip geçerek ve o kadar muazzam bir enerjiye sahip konsantre parçacık demetleri gönderecek ki, 10.000 düşman uçağından oluşan bir filoyu yerin dibine indirecektir. Savunma yapan bir ülkenin sınırından 200 mil uzakta uçakları yok edecektir ve orduların izleri bile kalmayacaktır!”

Fotografik bir hafızaya sahipti!

Tesla metni okurken aynı zamanda hafızasına kaydetme yeteneğine sahipti. Bu da ona iyi hizmet etti. Sırılsıklam ettiği tüm bilgileri kendi ait bir iç kütüphane olarak kullandı.

Sonuç olarak, Tesla nadiren buluşlarının çizimlerini yaptı bunun yerine sadece kendi kafasındaki bir görüntü den ya da bellekten yararlanarak çalıştı.

1901 Yılında kablosuz ilk kablosuz iletişim cihazını buldu!

Kodlanmış radyo frekansları aracılığıyla telgraf mesajları alabilen bir el cihazı yapma fikrini geliştirmeye çalıştı. Tesla, ilk kablosuz iletim kulesini tasarlama çalışmalarına devam etti ve bunun için bir laboratuvar tesisini Long Island, New York’ta inşa etti.

Adını ana yatırımcı James S. Warden’dan alan Wardenclyffe Kulesi. Trans-Atlantik kablosuz telefon ve yayın için inşa edildi ama tam olarak işlevsel değildi. Bu nedenle 1917 yılında yıkıldı.

Nicola Tesla'nın Baz İstasyonu!
Tesla’nın Baz İstasyonu!

Zamanın çok ilerisinde bir çevreciydi,

Çevreciliğin ilk savunucularından biri olan Tesla, dünyayı temiz enerji ile iyileştirmeye çalıştı ve yenilenebilir olmayan enerji kaynaklarının etkileri konusunda endişeliydi. Ayrıca ünlü doğa bilimci John Muir ile arkadaş oldular. ABD Ulusal Park Servisi’nin kuruluşunun arkasındaki önde gelen isimlerden biriydi.

Sekiz dil konuşuyordu!

Hiç şüphe yok ki, onun yaygın olarak bilinen fotografik belleği çok işine yaradı. Tesla sekiz farklı dili akıcı bir şekilde kullanabiliyordu : Sırpça- Hırvatça, İngilizce, Çekçe, Almanca, Fransızca, Macarca, İtalyanca ve Latince. Dil bilimciler onu hiperpoliglot bir kişi olarak tanımladılar.

O bir vejetaryendi!

Tesla hayatının ilerleyen zamanlarında vejetaryen oldu. Eti kesti ve sonunda diyetinden tamamen balığı da çıkardı. Tesla, et üretiminin verimsiz ve sağlıksız olduğuna ve gelecekte gıda kaynaklarının daha çok süt ve sebze olacağına inanıyordu.

Bundan sonra Tesla tamamen sıvı diyeti ile kendi fikrince ilerlemeye devam etti! Onun bu davranışı bazı biyografi yazarlarının O’nun müzbin bir yeme bozukluğu ile birlikte yaşamakta  olduğuna inanmalarına yol açtı.

Nicola Tesla'nın verici heykeli!
Tesla’nın verici heykeli!

İlk hidroelektrik enerji santralini icat etti!

1895’te Amerikalı mühendis George Westinghouse ile birlikte Tesla, Niagara Şelalesi’nin hidroelektrik potansiyelinden yararlanmak için ilk enerji santralini inşa etti. Ve bu santral ile Tesla’nın bugün dünyaya güç veren polifaz alternatif akım (AC) elektriği nihai zaferini kazandı.

Meteliksiz ve yalnız öldü!

Parlak bir şekilde doğan ve tepeden tırnağ kadar dolu bir adam için ne kadar hüzünlü, bom boş bir son. Tesla 7 Ocak 1943’te on yıldır evi olarak hizmet veren New Yorker Hotel odasında koroner trombozdan öldü.

AC elektrik patentlerini satmasına rağmen, Tesla borç içinde öldü. Çünkü, gün ışığına hiç çıkmamış kendi projelerinin çoğunu kendi finanse etti.

Pek çok Balkan parasına resmi koyuldu.

Şimdi ise Slikon Vadisinde ücretsi wi-fi sağlayan bir heykeldir!

Kaliforniya şehir merkezinde Tesla’nın heykeli açıldı. Bu heykel 2013 yılında, Ücretsiz Wi-Fi etkin noktası olarak işlev görebilen Palo Alto’dadır.  Wi-Fi ile birlikte, heykel bir zaman kapsülü içerir. İçinde günlük öğeler de dahil olmak üzere 2013 ve yanı sıra Dünya’nın gelecekte nasıl görüneceği hakkında yerel çocukların tahminleri bulunur 2043 yılında açılacaktır.

Nicola tesla hakkında!
Nicola tesla hakkında!

Gizli kalan pek çok şey de icat etmiştir!

O Amerika Birleşik Devletleri yasal bir vatandaşıydı. Buna rağmen ölümünden sonra Tesla’nın eşyalarının çoğu Alien Property Ofisi tarafından alınmıştır.

Tesla’nın bazı notları ve belgeleri hala gizli tutulmaktadır. Ve insanlar Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası aracılığıyla ürün talep edebilirdi. Bu belgelerin serbest bırakılmadan önce ağır şekilde redakte edildiği biliniyor. Sonuç olarak, insanlar Nikola Tesla’nın ölümünden önce başka neleri mümkün kıldığını merak ediyorlar. Belki de ücretsiz enerji sağlayabileceğimiz bir cihaz gibi!

semihbulgur.com

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.