Faydalı Bilgiler

Linkedin nedir? Nasıl Kullanmalıyız?

Linkedin nedir? Nasıl Kullanmalıyız | Linkedin dünya çapında yüz milyonlarca profesyonel tarafından kullanılmaktadır. Çalışan topluluk içinde deneyim ve becerilerinizi satabileceğiniz/sunabileceğiniz bir yerdir. Bu bilgileri nasıl gösterdiğiniz, işletmeler ve ajanslar tarafından kelle avına alınmanızı sağlar:) Aksi taktirde ağınızla kuş tutsanız bile kimse tarafından görülemezsiniz!

Lnkedin çalışanların ve işverenleri vaz geçilmezi haline gelen bir sosyal medya internet platformudur. Ama onu diğer sosyal ağlardan ayıran çok önemli özellikler var. Peki doğru eleman ve iş bulmak için Linkedin’i nasıl kullanmalıyız?

Batuhan LinkedIn statüsünü “Bu gece büyük maç var, hadi Fener!!!” olarak değiştirdi. Duygularınızı çevrimiçi olarak havalandırmak ve ifade etmek için birçok sosyal platform vardır. Ancak LinkedIn bunlardan biri değildir.

Profesyonel sosyal medya
Profesyonel sosyal medya

Linkedin nedir? Nasıl Kullanmalıyız?

İş dışında hepimize bir arkadaşımız veya meslektaşımız tarafından iş hakkında konuşmamamız söylenmektedir. Evet bu doğrudur. Bilgi ne olursa olsun, kimse akşam 18:30’dan sonra iş konularını ele almak istemiyor.

Linkedin ve çalışma dünyanız söz konusu olduğunda da aynı kurallar geçerlidir. Kimse senin futbol hakkındaki fikrini duymak istemiyor. Ayrıca ailenin fotoğraflarını ya da kuyruğunu kovalayan bir köpeğin o komik resmini görmek istemiyorlar. Bunları paylaşabileceğiniz birçok sosyal medya kuruluşu vardır. İş dünyanızı ve sosyal dünyanızı birbirinden ayırmaya çalışın.

Linkedin profilinizden en iyi şekilde nasıl kurtulacaklarınızla ilgili bazı önemli ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

En Yakışıklı Profil Resmi:

Profil resminiz benzersiz bir satış aracıdır. İsminin yanında yüzünün olması her zaman güzel değil midir? Sizi daha fazla öne çıkarır. Ayrıca daha unutulmaz kılar ve sonuçta profesyonel ağınıza güzel bir mesaj verir. Bir resim kullanırken, lütfen aşağıdakiler dahil olmak üzere ilgisiz resimler koymayın! Köpekler, Kediler, Barlar, Gece Kulüpleri, grup resimleri, kötü biçimlendirilmiş resimler veya bir futbol forması resimleri olmaz!. Bu, bir işe alma yöneticisinin gözünde, saygın ve olumlu bir izlenim bırakacak en son şeydir. Son anketler, profilinizin üzerinde bir fotoğrafınız varsa, görüntülenme olasılığının 11 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Linkedin Öğren!
Linkedin Öğren!

Linkedin nedir? Yazım/Dilbilgisi:

Bu kendinizi anlatan şeydir. Ancak Linkedİn’de bulacağınız en yaygın sorunlardan biridir. Linkedin kişisel sayfanız, yöneticilerin sizi satın alması için kendi çevrimiçi stoğunuzdur. Stoklarınızın profesyonel, iddialı ve yeteneğinizi temsil etmesini istersiniz değil mi. Kişisel bilgilerinizi ve bilgilerinizi sayfanıza göndermeden önce yazım denetimi yaptığınızdan emin olun. Bu, elbette, en yaygın olan “niredeyiz, vardik, onler, herkez” gibi hatalarını ekarte edecektir. Unutmayın, bu sizin profesyonel profilinizdir. Elbette başka kimse işinizi sizin için düzeltmez.

Kapsama Alanınız:

Linkedin’inden en iyi şekilde faydalanmanın harika bir yolu ağınızı genişletmektir. LinkedIn kullanıcıları en yakın arkadaşlarını ekleme eğilimine sahiptirler. Bu yüzden ağlarını genişletme potansiyellerini keşfetmez ve en üst düzeye çıkamazlar. Eski tanıdıklara, iş arkadaşlarınıza, müşterilerinize, müdürlere, yöneticilere ve kesinlikle aynı üniversite mezunlarınıza ulaşın! Bunlar büyük olasılıkla ağınıza en faydalı eklemelerdir. Muhtemelen sizinle aynı rotaları takip etmişlerdir. Ayrıca size ağınızda daha geniş bir erişim sağlayabilirler.

Linkedin nedir?
Linkedin nedir?

Linkedin nedir? Yaratıcılık:

“Yaratıcı ve Sorumlu” Linkedin kullanıcıları tarafından son birkaç yılda en çok kullanılan sıfatlardır. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar tarafından böyle bir yaratıcılık ve sorumluluk maalesef çok sık göremiyoruz. Her ne kadar bu istatistiği takip etsek de Steve Jobs ve Einstein‘larla dolu toplumlar olmalıyız. İş dünyasının artık bir gün, yeni gerçek yaratıcı kişileri bulacağını umuyoruz.

Linkedin‘i profesyonel sosyal etkileşim yeri olarak kullanmalısınız. Ayrıca bugüne kadar ki deneyimlerinizi ve becerilerinizi iyi analiz etmelisiniz. Bununla birlikte Linkedin küresel olarak profesyonel topluluklarla etkileşim kurmanız için en iyi yollardan biridir.

Her giriş yaptığınızda profesyonelliği düşünün ve en iyi kartınızı öne sürdüğünüzden emin olun!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.