Faydalı Bilgiler

Kripto para nedir? Riskler ve Avantajlar

Kripto para nedir? Riskler ve Avantajlar | Kripto para, para üretmek veya doğrulamak için şifreleme (kriptografi) kullanan dijital veya sanal bir para birimidir. Son dönemde dünyada fırtına gibi esen bir teknoloji fenomenidir. Yani Blockchain teknolojisini kullanan sanal para birimi, çoğu insan tarafından bilinen küresel bir olgu haline geldi.

Kripto para nedir? Riskler ve Avantajlar!

Ne zaman ortaya çıktı?

Çevrimiçi para birimleri oluşturma konusundaki bir çok çalışma olmuştur. Ancak ilk kez merkezi olmayan dijital nakit sistemi Bitcoin oluşturulmuştur. Bununla birlikte bitcoin, ilk kez birisi 10.000 swap ile 2 pizza almaya karar verdiğinde anlaşılmaya başladı.

Sanal para birimini daha iyi anlamak için öncelikle Bitcoin’in ne olduğunu kısaca tanıyalım.

Bitcoin nedir?
Bitcoin nedir?

Kripto para, Bitcoin Hikayesi:

Satoshi Nakamoto, bir erkek, bir kadın yada bir grup mu? Yani kimse gerçekten bilmiyor. Nakamoto Bitcoin’i yarattı. Ayrıca iletişim yöntemleri için sadece e-postaları ve kripto forumlarını kullandı.

Satoshi Nakamoto’nun işi bitti ve gitti. Daha sonra geride kalan diğer siberpunklar daha fazla kripto para birimi yaratmak için fikirler ürettiler.

Kripto piyasası çok hızlı gelişti. Ancak bir bireyin sanal para birimlerini ulaşılamaz ve işe yaramaz bir şey kategorisine sokmalı. Yoksa bu kaynakları uygun bir yatırım seçeneği olarak kategorize etmeli? Bu konuda hala bir ikilem var.

Kripto Para Biriminin Avantajları:

Aşağıda sanal para ve avantajlarından bazıları verilmiştir.

1. Ödemede Kısıtlama Yok

Ödeme özgürlüğü vardır. Hükümetlerin baskısı altında yaşayan bireyler için büyük rahatlıktır. Bitcoin, sadece kendine ait bir varlığa sahip olmak isteyenler için bir avantajdır. Ayrıca hükümetin üzerinde kontrol sahibi olmadığı bir değişim aracı olarak da önemli bir finansal araç olarak çalışabilir.

2. Anonimliğin Sürdürülmesi

Anonimlik korunduğu için birçok kişi bununla çalışıyor. Kimlik hırsızlığından korur.

Ödeme kullanıcının sanal kimliği ile yapılabileceği ve sonuçlandırılabildiği için kişisel bilgiler kaygı konusu değildir.

3. Karmaşık Algoritmanın Kullanımı,

Bitcoin çok karmaşık bir algoritma kullanır. Bu yüzden dijital soygun yapmak için çılgın ciddi bir beceri gerektirir. Yani herhangi bir birey, kuruluş, bir ülke tarafından manipüle edilemez.

Sanal para pazarı
Sanal para pazarı

4. Değişim Hızı,

Sadece kendi paranızı almak için bankada sıraya girmek sizin için ne kadar sıkıcı? Acilen paraya ihtiyacınız var! Ama resmi tatil olduğunu fark ettiğinizde işiniz ne kadar da zordur değil mi?

Kripto para birimleri çok hızlı işlemler sunduğu için işlem hızı konusunda endişelenecek bir şey yoktur. Bitcoin veya diğer kripto para birimi tekniklerini kullanırsanız borsayı doğrulamak yaklaşık 10 dakika sürer veya daha az zaman alır.

5. Kripto para, Üçüncü Taraf Katılımı,

Üçüncü taraf katılımı veya onayı gerekmediği için kripto para birimleri de popülerlik kazanıyor. Yani ödemelerdeki gecikmeleri ortadan kaldırır. Özellikle serbest çalışanlar için ödemedeki gecikmelerden şikayet etmeyi bitirmek harika bir değişim aracıdır!

6. Ücretsiz veya Çok Daha Az İşlem Ücreti,

Çoğu kripto para birimi işlemi normalde ücretsizdir. Yani normal bankacılık sistemine göre avantajı herhangi bir değişim ücreti ödemeden herkesin transfer yapabilmesidir. Ancak bazıları işlemlerini hızlandırmak için işlem ücreti talep edebilmektedir.

7. Kripto para, Enflasyon Yok,

Hiçbir siyasi güç sanal para birimindeki madeni para ve madenlerin kullanımını değiştiremeyeceğinden enflasyon olmayacaktır.

Sunduğu birçok avantaja rağmen, bazı dezavantajlar da vardır. Yani bu konuda bilgi sahibi olmaya devam etmek daha iyidir.

Kripto paranın dezavantajları ve riskler

Kripto para nispeten daha yeni bir e-para birimi formudur. Yani sanal para biriminin dezavantajları veya eksileri olduğu açıktır. Aşağıdaki listedekilerden birkaçına bir göz atalım.

1. Kripto para, Farkındalık/Bilgi Eksikliği,

İnsanlar hala Bitcoin gibi dijital para birimlerinin varlığından habersizler. Yani kripto para birimi hakkında hiçbir veya çok az arka plan bilgisine sahiptirler. Kripto para birimi yeni tanıtılan bir sistemdir ve öğrenmek ve uyum sağlamak için oldukça karmaşık blockchain teknolojisi kullanır. Ayrıca bir sürü dönüş ve dala ayrılır. Kripto para birimini anlamadan, bununla başa çıkmak risklidir.

Kripto para riskler
Sanal para riskler

2. Karmaşık Tekniğin Kullanımı,

Karmaşık algoritmaların kullanımının dijital soygun ihtimalini nadir hale getirdiği doğrudur. Ancak kişi bunun yararlılığını çok iyi bilmiyorsa ne anlamı var? Bununla birlikte müşterilerin yanı sıra hizmet sağlayıcıların da sanal para birimlerini anlamaları gerekiyor. Ayrıca işlemler için kullanmaları karmaşıklık sebebiyle zor hale gelebilir.

3. Doğası Gereği Son Derece Uçucu Olabilir,

Sanal para birimlerinin, ilk günlerinden beri oldukça değişken bir doğaya sahip oldukları bilinmektedir. Olası risk faktörlerini anlamadan yatırım yapmak öngörülemez ve risklidir. Yani sınırlı miktarda madeni para var ve bunlara olan talep her geçen gün artyor. Sonuç olarak, insanlar yatırım yapıp yapmamaları konusunda şüpheci olurlar.

4. Kripto para, Her Yerde Kabul Edilmez,

Sanal para biriminin popülerliği her geçen gün artıyor. Ancak kripto para birimleri hala her yerde kabul altında değil. Dünyadaki bazı ülkeler hala sanal para kullanımını kabul etmedi. Ayrıca yasallaştıramadı. Bu nedenle tüm dünyada para nakli yapmak hala zor olabilir.

5. Hırsızlık ve Dolandırıcılık Kurbanı,

İnsanlar hala sanal para birimlerinin ve blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığını anlamakta zorlanıyorlar. Bu yüzden diğer insanların bitcoinlerinin kayıtları hırsızlık ve dolandırıcılık kurbanı olabiliyor.

Kripto para nedir
Sanal para nedir

6. Ödemeyi kurtaramazsınız!

Ödemeyi yaptıktan sonra geri çeviremezsiniz.

Eğer yanlışlıkla birine para gönderirsen ve parayı iade etmeyi kabul etmezlerse, geçmiş olsun! Ama kendin için üzülme, hiçbir şey yapamazsın.

7. Kara Borsa,

Kişisel kimlik hiçbir yerde gösterilmediği için anonimlik karaborsaya yol açabilir. Yasa dışı faaliyette bulundurmak için bir platform olabilir. www.topbrokers.trade’e göre, kötü şöhretli “dark web” pazarı Silk Road, 2014’te kapatılmadan önce yasadışı faaliyetleri kolaylaştıraran Bitcoin kullandı.

8. Ölçekleme Sorunu,

Programcıların kurtulmaya çalıştığı bir ölçeklendirme sorunu var. Yarattığı sorun, bitcoin işlemlerinin hızına bir sınır koymasıdır. Bununla birlikte yakın gelecekte ölçeklendirme sorununu çözmeye çalışıyorlar.

9. Canlı Para ile Değiştirilmeyebilir,

Hükümet sanal para birimlerini canlı para birimlerine dönüştürmeyi kısıtlayabilir. Ayrıca zaten Bitcoin’lerin ve sanal para birimlerinin normal paraya doğrudan değişimi yoktur.

Bazı finansal uzmanlar kriptoda büyük bir değişimin piyasaya yaklaştığını tahmin ediyor. Avantajlar hakkındaki bilgi en iyi kaldıraçlarını kullanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmanız tuzaklardan uzak durmanıza yardımcı olacağı için her iki tarafı da bilmek çok önemlidir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.