Faydalı Bilgiler

Kaynak suları riskler ve önlemler

Kaynak suları riskler ve önlemler | Kaynak Sularındaki Sorunlar Nelerdir? Şehir şebeke sularına olan güven sağlık açısından yeterli değildir. Bu yüzden çoğumuz sağlıklı oldukları düşüncesiyle şişelenmiş kaynak suları kullanmaya meyil gösteriyoruz. Bu sebeple son zamanlarda satışlarında tüm dünyada önemli artışlar görmektedir. Ancak bu düşünce tamamen doğru değildir.

Kaynağından su sağlıklı mı?
Kaynağından su sağlıklı mı?

Yaşanan yoğun çevre kirlenmesi hepimizin gözünün önündedir. Ancak yeryüzünün bir çok yerinde yer altı su kaynaklarından elde olunan şişe sularının kalitelerinin bundan 2000 sene hatta 200 sene evvel olduğu gibi temiz ve sağlıklı olduğunu düşünmek hayal görmekten öte bir durum değildir.

Kaynak suları riskler ve önlemler!

Doğal maden suları, genellikle yer altı su kaynaklarından elde olunurlar ve içinde bakteri bulunmaz. Yer yüzüne kaynamış oldukları bölgenin jeolojik durumuna göre değişen miktar ve cinste mineraller içerirler. Ayrıca bazı maden suları filtre olunmakta bazıları ise karbonat ilavesi ile maden sodası haline getirilmektedirler. Yani genelde dezenfektan madde içermezler.

Sofra içeceği adı altında sunulan sular, genellikle yer altından artezyen suyu olarak çıkarılır. Ayrıca revers-osmoz yöntemi ile filtre olunduktan sonra yapılan mineral katkısından sonra sofralara gelir. Bunun yanında bazı ülkelerde, değişik yer altı kaynaklarından gelen sular toplanarak dinlendirilmektedir. Daha sonra değişik yöntemlerle filtre edilip gazlanarak veya gazsız olarak market raflarına gitmektedir.

Kaynak suyu
Kaynak suyu

Sular nasıl depolanıyor?

Depolanma süresi şişelenmiş suların kalitesini önemli derecede etkiler. Yani sular çıkarıldıkları yerlerde şişelenip ağızları kapatılarak muhafaza edilseler dahi bekleme süresinde sudaki doğal enerji, değişikliğe uğrayarak azalır. Ayrıca bazı sağlıklı olmayan kimyasal maddeler (örneğin, oestrogen seviyesini etkileyen alkilfenoller ve bifenolik maddeler) plastik şişeden geçerek su ile birleşebilir. Daha sonra Oestrogen seviyesinin yükselmesinin kanser ve genetik sorunlar yaratabildiği uzmanlarca bilinmektedir.

Kullanılmak üzere kapakları açılan sularda bakteri oluşabilir. Bu yüzden pet şişenin içindeki suyun kısa
süre içinde tüketilmesinde fayda vardır.

Kaynak sularını sadece mineralli su veya doğal su olarak değerlendirmeyelim. Aslında esas olan kaynağını iyi bildiğimiz suyu tüketmektir. Ya siz gidip pınar başına suyunuzu doldurun ya da güvenilir firmaların sularını tüketin!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.