Faydalı Bilgiler

Kahve içmek sağlıklı mı? Sıcak içecekler riskler ve önlemler

Kahve içmek sağlıklı mı? Sıcak içecekler riskler ve önlemler | Kahve ve Diğer Sıcak İçecekler kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ve ne gibi önlemler alabiliriz? Kahve çekirdeğinin kirlenmesine yetiştirilme sırasında kullanılan ve toksik kimyasallar içeren böcek ilaçları sebep olur. Ayrıca kahvenin içerdiği “kafein”, baş ağrısı, hazımsızlık, ülser, kalp krizi, sıkıntı, depresyon ve uykusuzluğa neden olabilir.

Kahve keyfi ve riskler
Kahve keyfi ve riskler

Kahve içmek sağlıklı mı? Sıcak içecekler riskler ve önlemler!

Bunun yanında özellikle hamile bayanlar, kahve içerek hem kendilerini hem de doğacak yavrularını riske atmamalıdırlar. Yani bunun gerekliliği hekimlerce şiddetle tavsiye olunmaktadır.

Sıcak suya ilave olunarak kolaylıkla hazırlanan ve çeşitli özel isimlerle anılan “kahve özleri” (instant cale) suni tatlar ihtiva edebilirler. Ayrıca kimyevi maddeler ve seker içerebilirler. Bunun yanında kahve hazırlamada kullanılan beyaz renkli kahve filtreleri “dioksin” içerebilir.

Risklere Karşı Ne yapmalıyız?

Genelde kahve içimini azaltmanız en akıllıca iş olur. Özellikle de kolay hazırlanan “instant cafe”, suni olarak lezzetlendirilmiş uzak durmak lazım. Ayrıca kimyasal katkılar içeren kahvelerden çok limitli olarak tüketmeye gayret edebilirsiniz. Kafeini alınmış kahve (decaffeinated) tercih edecek olursanız. Kafein alınması işlemi kimyasal solventlerle olmamalıdır. Yani genelde “ethylenchlorid” kullanılır.  Su ve buhar yöntemleri uygulanarak kafeini alınmış olanları seçin.

Organik Kahve,

Organik olarak yetiştirilmiş olan kahve çekirdeklerini alarak kahvenizi kendiniz öğütebilirsiniz. Filtre kağıdı olarak
beyazlatılmamış kahverengi filtre kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Organik olarak yetiştirilmiş ot ve bitki çayları içebilirsiniz Ayrıca ve bazı marketlerde bulunan kavrularak, öğütülerek ve içine kahve aroması katılarak kahveye benzetilmiş tahılları kahve niyetine içebilirsiniz.

Kahve içmek ve sıcak içecekler!
Kahve içmek ve sıcak içecekler!

Yeşil çay sizi tatmin edebilecek faydalı ve lezzetli bir içecek olabilir. Yani yeşil çay ile siyah çay aynı bitkinin yapraklarından olur. Bunun yanında üretim sırasında yeşil çay fermente yapılmadığından faydalı maddeleri kaybolmamıştır. Bazı labaratuvarlarda yapılan kimyasal analizlerde yeşil çayın içinde suda çözünebilen bol miktarda vitamin ve mineral bulunduğu saptanmıştır.

Her şey de olduğu gibi kahvede de doğal seçimler yapmak sağlık ve mutluluk getirir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.