Faydalı Bilgiler

iyi uyku için yatak odasında olmaması gereken şeyler, uzman tavsiyeleri

iyi uyku için yatak odasında olmaması gereken şeyler, uzman tavsiyeleri | Bazı insanlar yatak odalarına sadece uyku zamanı geldiğinde girer. Ancak diğerleri günlük aktivitelerinin çoğunu bu odada yapar. Yani yataklarında otururken yemek yiyorlar veya hemen yanındaki koşu bandında koşuyorlar. Yatak odalarında rahat hissediyor olabilirler. Ancak tüm bu şeyleri bu odada tutmak, hayal bile edemeyeceğiniz şekilde zararlı olabilir.

İyi uyku için yatak odasında tutulmaması gereken şeyleri:

Ayakkabılarınız!

Yatak odasında ayakkabılar!
Yatak odasında ayakkabılar!

İnsanların eve girmeden önce ayakkabılarını çıkarmalarının ana nedeni hijyendir. Ayakkabılarımız çok fazla bakteri ve kir taşır. Ayrıca tüm bunlar güzel halınıza bulaşabilir ve lekelenebilir. Ancak, birçok insanın evlerinin dışında bir ayakkabı rafı yok. Bu yüzden ayakkabılarını girişin hemen yanında, bazen yatak odasında bırakıyorlar. Yapılacak en iyi şey, ayakkabılarınızı kapının dışında çıkarmak ve saklama noktanıza taşımaktır.

Ne pahasına olursa olsun ayakkabılarınızı yatağınızın yanına koymaktan kaçının. Burası mikropsuz ve tamamen kokusuz olması gereken bir alandır. Evdeyken ayakkabılarınızı çıkarmakla uğraşmak istemiyorsanız en azından yatak odası için bu kurala uyun.

İyi uyku için çalar saat ve telefonlar!

Alarm saati ve uyku!
Alarm saati ve uyku!

Alarm kaygısı, insanların alarmlarının düzgün çalışmasına güvenmediği zaman oluşan bir korkudur. Ayrıca yeterince uyumadan önce alarmın onları uyandıracağı için de korku duyarlar. Bu kaygı sebebiyle, birçok insan gecenin bir yarısı uyanıp ne kadar az uyuduğunu düşünerek çalar saatine bakar. Bu nedenle, saati zil sesini duyacak kadar yakın olan farklı bir odaya taşımak faydalı olabilir.

Ayrıca diğer gecelerde tam bir gece uykusu çektiğinizden emin olmak için saatten tamamen kurtulmalısınız. Beyninizin kendi kendine uyandığı bir uyku döngüsünü bu şekilde oluşturabilirsiniz. Ancak telefonunuzu hemen hemen aynı ve başka nedenlerden dolayı da ulaşılamaz tutmalısınız. Yani saati ve ekranda beliren tüm mesajları ve alarmları kontrol etmeye devam etmek istemezsiniz.

Aile fotoğrafları!

Hepimiz evin etrafında aile fotoğrafları tutma eğilimindeyiz. Ancak yatak odası Feng Shui’ye göre büyük bir “hayır-hayır” dır. Bunun nedeni, gece geç saatlerde ailenize bakmanın size büyük endişe ve istenmeyen strese neden olabileceğidir. Bu insanlarla ilgili sorumluluklarını düşünmeye başlıyorsun ve bir şeyler yaşıyorlar mı diye endişeleniyorsunuz.

Vefat eden aile üyelerinin fotoğrafları sizi tüm gece uyanık tutacak üzücü ve olumsuz bir ortam yaratabilir. Yani daha açık ifade etmek gerekirse, yatak odası size, eşinize adanmış bir yer olmalıdır başka kimselere değil.

Egzersiz Ekipmanları!

Egzersiz ekipmanları yer kaplar ve büyük bir eviniz yoksa, saklamak zor olabilir. Ancak, hiçbir şekilde yatak odasında tutmamalısınız. Bu sadece ekipman artık kullanılmadığında dağınıklığa neden olmasından değildir. Aynı zamanda yatağınızın yanında tutmak hijyen açısından iyi bir fikir değildir.

Ayrıca, son zamanlarda egzersiz rutininizi atlıyorsanız, suçluluk duymanıza neden olabilir. Bu suçluluk duygusu sizi geceleri uyanık tutabilir. Bu nedenle sizi değerli uykunuzdan mahrum edebilir.

Yatak odasında spor ekipmanI!
Yatak odasında spor ekipmanı!

Çalışma masanız!

Evden çalışırken işinizi yatak odanızdan ayırmanız çok önemlidir. Bunun nedeni, sadece uzanmak istediğinizde beyninizin sorumluluklar tarafından kolayca ele geçirilecek olmasıdır. Kolay çözüm, çalışma masanızı yatak odanızın dışına aktarmak olacaktır. Ancak bazen küçük bir alanda yaşadığınızda veya diğer tüm odalar başka amaçlar için kullanıldığında bu mümkün değildir.

Sizin için durum böyleyse, işinizi yapmak için kesinlikle yatağınızda oturmaktan kaçınmanız gerekir. Bu, sadece duruşunuz için kötü değil, aynı zamanda dikkatiniz dağılabilir. Ayrıca durum daha erken çalışmayı bırakmak için cazip hale gelebilir. Ayrıca masayı yatağa bakmayacak şekilde çevirin hatta bir çeşit bölücü oluşturmak için bir perde kullanabilirsiniz.

İyi uyku ve okunmamış kitaplar!
İyi uyku ve okunmamış kitaplar!

İyi uyku için Okunmamış kitaplar!

Kitapları ailelerinin bir üyesi olarak gören o kadar çok insan var ki. Hatta bazıları evlerinde kitap istifleme bağımlısı ve hepsini okumak imkansız. Bu durumda, koleksiyon dağınıklığa neden olur ve kitaplar yatak odası da dahil olmak üzere evinizin her yerinde tonlarca yer kaplar.

Sorunun çözümü, okunmamış kitaplarınızı bir kitaplıkta düzgün bir şekilde düzenlemek olacaktır. Sadece şu anda okuduğunuz bir kitabı yatağınızın yanında tutabilirsiniz. Bu şekilde, hala okumadığınız diğer tüm kitaplar hakkında stresli hissetmezsiniz. Ancak aynı zamanda hareket etmek için daha fazla alana sahip olursunuz. Ayrıca tüm dağınıklığın tekrar tekrar temizliğe neden olacak bir ton toz yarattığı çekeceği gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Isıtıcılar!

Isıtıcıyı tüm gece açık bırakmak, kuru cilt ve boğazda tahrişe neden olabilir. Yani bu da kaşıntıya neden olabilir. Kalp sorunları ve astımı olan kişiler, havadaki karbonmonoksit seviyelerini artırabilecekleri için ısıtıcılara çok dikkat edilmelidir. Bu özellikle gaz ısıtıcıları için geçerlidir. Çünkü asfiksaya bile neden olabilirler. Yapılacak en güvenli şey, yatağa gittiğinizde veya odadan çıktığınızda ısıtıcıyı kapatmaktır.

Bunun yanında ısıtıcı açıkken yakınında yanıcı bir şey olmadığından emin olun. Halı kaplı zeminlere koymaktan kaçının. Yani bunun yerine sert bir yüzey tercih edin. Baş dönmesi hissetmeye başlarsanız veya baş ağrısı yaşarsanız. Bunlar, karbonmonoksit seviyelerinin tehlikeli bir şekilde arttığının bir işareti olabilir.

iyi uyku yatak odası
iyi uyku yatak odası!

Atıştırmalıklar!

Yatak odanızda atıştırmalıklar bulundurursanız, orada mutfaktan daha sık yemek yemeniz muhtemeldir. Odanızda kalan tüm kırıntılar, birçok mikrop ve bakteriye davetiye çıkarır! Bu yüzden bu alışkanlık çok sağlıksızdır. Bunun yanı sıra, muhtemelen yatakta yemek yerken, dizüstü bilgisayarınızda veya TV’de bir program izlersiniz ve çok yersiniz. Beyniniz böyle rahat bir ortamdan o kadar gevşer ki midenin yeterince doyduğu sinyalini algılayamaz.

Yatakta yemek yemek de güzellik uykunuzu kesintiye uğratabilir. Beynine yatağın yemek yediğin ve televizyon izlediğin bir yer olduğu öğretmiş olursun. Bu yüzden uyku zamanı geldiğinde, hala tam çalışma modundadır. Yani motorları kapatması gerektiğini anlayamaz.

Para Kasası!

Evinize değerli eşya kasası almak bazıları için aşırı bir önlem gibi görünebilir. Ancak yapılacak en akıllıca şeydir. Hırsızlar eve girerse, muhtemelen odanızda para ve mücevher arayacaklar. Bunun yanında gizli belgelerinizi de alıp çevrimiçi olarak satabilirler. Pasaportunuz, vergi belgeniz, sosyal güvenlik kartınız, nüfuz cüzdanınız ve hatta evlilik cüzdanınız gibi belgeler ekstra korumayı hak ediyor.

Yukarıda belirtilen eşyalardan kaçını genellikle yatak odanızda saklarsınız? Çalar saatinizi veya masanızı yatağınızın yanında tuttuğunuzda herhangi bir uyku sorunu yaşadınız mı? Bu soruları kendinize sorun ve inşallah size çözüm yolu sunmuş olduk. İyi uykular!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.