Faydalı Bilgiler

Hızlı internet için ÜCRETSİZ ve basit yollar

Hızlı internet için ücretsiz ve basit yollar | İnternet modern yaşamın temel bir parçasıdır. Ayrıca hızlı internet daha yüksek yaşam kalitesi anlamına geliyor. İnternet sağlayıcınız ve bulunduğunuz paket maksimum hızlarınızı sınırlayabilir. Bunun yanında zamanla internetiniz yavaşlamış da olabilir. Ancak bu sınırlı bant genişliğinden en iyi şekilde kurtulmanın ve internet bağlantınızı hızlandırmanın birçok yolu vardır.

Hepimiz bunu yaşadık! Zorlu bir iş gününden sonra eve dönüyorsunuz ve en sevdiğiniz programı izlemek için bilgisayarın veya akıllı telefonunuzun karşısına oturuyorsunuz. Ama sadece gördüğünüz şey, takılmalar ve düşük video kalitesi. Ardından telefonunuzdan korktuğunuz şeyi doğrulayan bir hız testi yaparsınız! Sonuç yavaş bir internet bağlantısıdır! Ancak, endişelenmenize gerek yok: size internet bağlantılarını nasıl hızlandıracağınızı göstereceğiz.

"<yoastmark

Hızlı internet için ÜCRETSİZ ve basit yollar!

Aslında İnternet hızınızı biraz artırmak zor değildir. Hızı etkileyen en yaygın sorunlar modemden uzaklık ve cihazlarınızla ilgili sıkıntılardır. Ayrıca bağlantının gücünü artırarak hızlarınızı artırabilirsiniz. İnternetinizi hızlandırmak bir kadranı çevirmek kadar basit de değildir. Ancak bu adımlar size yardımcı olacaktır. İster paket hizmetlerini kullanıyor olun, ister arkadaşlarınızla çevrimiçi oyun oynayın. Ayrıca ister akıllı telefonunuzda internette gezinin, herkes daha hızlı internetten yararlanabilir.

Hızlı internet: Önce şu soruları sorun!

İnternetim neden yavaş?

Birçok şey internetinizi yavaşlatabilir Ancak kontrol etmeniz gereken üç şey; internet paketiniz, WiFi sinyalinizin gücü ve verilerin nereye gittiğidir. Fakat daha yüksek hızlar almanız gerekiyorsa ve ne bağlantınız ne de bilgisayarınız sorunlu değilse, muhtemelen ISS (İnternet sağlayıcısı)’nizle konuşmanız gerekir.

İnternet hızımı arttırabilir miyim?

Yani bir internet bağlantısını hızlandırmanın birçok yolu vardır. Ancak hepsi internet sağlayıcınızın size verdiği hıza dayanır. Ethernet bağlantısı ve daha iyi bir yönlendirici veya modem kullanmak yardımcı olabilir. Bunun yanında sağlayıcınızdan 1 Mbps’den daha az indirme hızı alıyorsanız, her zaman yavaş internetle uğraşmak zorunda kalacaksınız.

WiFi sinyalimi güçlendirebilir miyim?

Evet. Cihazınızın yakınına bir sinyal yükseltici yerleştirerek ve ağdaki diğer cihazları kaldırarak WiFi sinyalinizin gücünü artırabilirsiniz. Eğer cihazınıza bir kablo bağlantısı takamıyorsanız bunlar internet hızınızı artırmanın iyi bir yoludur.

Hızlı internet için öneriler!

Bu ipucunu takip etmek, özellikle normalde iyi bir bağlantınız varsa birçok hız sorununu çözebilir. Yani sağlayıcınız 1 Mbps’den yüksek veri transfer hızı sağlıyorsa. Sorunu çözüp çözmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Yani her ipucu arasında internet hız testleri yapabilirsiniz.

1. Kapatıp Tekrar Açmayı Denediniz mi?

Evet, bu ilk tavsiye oldukça klişedir ama gerçekten işe yarıyor. Hatalar tüm bilgisayarları etkiler. Ayrıca bu, bir yönlendiricide verilerin A noktasından B noktasına gitmesinin daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Bu nedenle, normalde iyi hızlara sahipseniz ancak yakın zamanda düştüyse, güçlü bir yeniden başlatmayı deneyin.

Hızlı internet
Hızlı bağlantı!

En iyi yöntem yönlendiricinize bağlı olsa da, birkaç seçenek vardır. En kolay yol sadece fişini çekmektir. Ancak güç düğmesine de basabilir veya tarayıcınız aracılığıyla kapatabilirsiniz. Tamamen kapandığından emin olmak için yaklaşık 10 saniye kapalı bıraktığınızdan emin olun.

2. Veri Sınırınızı Kontrol Edin!

Bazı internet sağlayıcıları internet paketinize veri limitleri koyar. Çoğu ISS bu sınırı geçtiğinizde sizden ekstra ücret alsa da, bazıları ay sonuna kadar internet hızlarınızı düşürecektir.

İnternet paketinizin bu sınırlara sahip olup olmadığını görmek için kullanabileceğiniz bir web sitesi veya telefon numarası olmalıdır. Emin değilseniz, bunları genellikle ISS’nizden herhangi bir resmi evrakta veya web sitelerine giderek bulabilirsiniz.

3. Hızlı internet: Modeminize Yaklaşın!

Yönlendiricinizden uzaklaşırsanız, sinyalin kalitesi düşer. Bu, daha fazla veri paketinin kaybolacağı ve cihazınızın yönlendiricinin göndermeye çalıştığı tüm bilgileri almayacağı anlamına gelir. Verileri yeniden göndermek zaman alır. Bu nedenle genel hız azalır.

2.4 GHz frekansındaki tipik bir ev yönlendiricisi yaklaşık 91 mt net bir menzile sahip olacaktır. Ancak, evinizdeki duvarlar, kapılar ve mobilyalar bunu yarı yarıya veya daha fazla kolayca düşürebilir. Bu alanda olsanız bile, yönlendiriciye daha yakınsanız daha az veri paketi kaybolur. Bu nedenle devam etmeden önce bunu denemeye değer.

Örneğin, modemi etkinliği azalan evinizin bir köşesi yerine daha merkezi bir konuma taşımayı deneyebilirsiniz.

4. Diğer Bağlı Cihazları Ne Yapacağı?

Ev güvenliği veya akıllı cihazlar gibi diğer kablosuz cihazların ağınızla bağlantısını kesin. Böylece değerli bant genişliğinizin hiçbirini boşa harcanmaz. Cihazları kapatarak, cihazlardaki WiFi bağlantısını tamamen kapatarak veya farklı bir ağa bağlanarak da yapmak kolaydır.

Ayrıca bunun ikincil bir yararı daha vardır. Bağlı her cihaz, ağda kalmak için yönlendiriciye veri göndermek zorundadır. Bu veriler, özellikle yönlendiriciden uzaktaysanız, sizinkine müdahale edebilir ve sinyal kalitenizi düşürebilir. Bu nedenle, diğer cihazların bağlantısını keserek, verileri yeniden yayınlamak için harcanan süreyi azaltır ve hızınızı artırırsınız.

"Hızlı

5. Wi-Fi Yerine Ethernet Kablosu Kullanın!

Bu bir güçlük olsa da. Çoğu bilgisayar ve dizüstü bilgisayarda modeme fiziksel bir bağlantı oluşturmak için kullanabileceğiniz bir ethernet bağlantı noktası vardır. Standart bir Cat 5e kablosu, ideal koşullarda 2,5 GHz’lik bir bağlantıyı yaklaşık iki katına katlayarak 1.000 Mbps’lik bir bağlantıya sahiptir.

Sadece hızlar daha iyi hale gelmez. Aynı zamanda bir ethernet kablosu kullanmak, ağ parazitini ve mesafe sınırlarını aşmanın iyi bir yoludur. Hızınız azalmadan ethernet kablosu ile 100 metreye kolayca ulaşabilirsiniz.

6. Tarayıcınızın Önbelleğini Temizleyin,

Tarayıcı önbelleği genellikle tarama deneyiminizi daha hızlı hale getirmek için tasarlanmıştır. Ancak gereksiz dosyalarla doldurulursa, tam tersi bir etkiye sahip olabilir. Tüm internet tarayıcıları, bunları temizlemenin bir yoluna sahiptir. Ancak genellikle şu üç adımı izlenir.

  • “Tarama Verilerini Temizle” Sayfasını Açmak.
    Bir açılır menü açmak için sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın, ardından “daha fazla araç” ı seçin ve “tarama verilerini temizle“yi seçin.
Hızlı bağlantı: Önbelleği Temizle!
Önbelleği Temizle!
  • Silmek İstediğinizi Seçin;
    “Tarama verilerini temizle” penceresinde, önbelleği ve “tüm zamanların” seçip çerezleri temizleyecek olduğundan emin olun.
Ön belleği sil!
Ön belleği sil!
  • Verileri Temizleme:
    Şimdi “verileri temizle” düğmesini tıklamalısınız. Bu birkaç dakika sürebilir. Ancak seçtiğiniz her şeyi siler.
Hızlı internet: Verileri temizle bilgisayarı hızlandır!
Verileri temizle bilgisayarı hızlandır!

7. Hızlı internet: Bilgisayarınızı Virüslere Karşı Tarayın;

Bazen, cihazınızdaki bir şey tüm bant genişliğini aldığı için internet hızınız yavaşlar. Önemli bir güncelleme veya Windows görev yöneticisinin içinde kontrol edebileceğiniz büyük bir indirme olsaydı sorun olmayabilir. Ancak bir virüsse çileden çıkarabilir.

Neyse ki, birçok iyi antivirüs yazılımı var. Yalnızca cihazınızda büyük bir sorun olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız ücretsiz antivirüs yazılımı bile kullanabilirsiniz. Sadece güvenilir bir program yükleyin ve bir yerde saklanan bir hata olup olmadığını öğrenmek için tam bir sistem taraması çalıştırın.

8. Alırken İyi Bir Modem Alın!

Bu adım size ilk başta biraz paraya mal olabilir! Ancak buna değer. Daha iyi bir kablosuz yönlendirici almak, daha hızlı bir frekans bandı veya WiFi protokolü kullanmak gibi bir çok fazla seçenek sunar. Konumunuzu VPN yönlendiricileriyle gizlemek gibi başka şeyler de yapan modemler bulabilirsiniz.

İyi bir yönlendirici almak, mevcut yönlendiricinizi yeniden tasarlamanıza da olanak tanır. Daha fazla ethernet bağlantı noktası için bir anahtar olarak kullanabilirsiniz. Ayrı bir özel modeme dönüştürebilir veya ev ağınızı genişletmek için ikinci bir kablosuz erişim noktası olarak bağlayabilirsiniz. Ne seçerseniz seçin, WiFi hızınız artmalıdır.

9. İnternet Sağlayıcınıza Şikayet Edin:

Bunu yapmak size hemen yardımcı olmayacaktır. Ancak internet servis sağlayıcıları diğerleri gibi şirketlerdir. Çok fazla şikayet almaya başlarlarsa, servislerini geliştirme ihtimalleri vardır.

Hatta paketinizde indirme hızlarınızı artıracak bir yükseltme olduğunu bile görebilirsiniz. Sadece sözleşmeyi okuduğunuzdan emin olun, böylece daha yüksek internet hızları elde edebilirsiniz.

10. Yeni Bir İnternet Servis Sağlayıcısı Deneyin:

Her şeyi denediyseniz ve hala yavaş internet hızları yaşıyorsanız. Yeni bir ISS (Sağlayıcı) için alışveriş yapmanın zamanı gelmiş olabilir. İnternet şirketleri sizi kapmak için yarış içindedir. Bu nedenle artık kullanabileceğiniz daha yeni ve daha hızlı bir hizmet olabilir.

Hiçliğin ortasında, bir ormanda yaşıyor olsanız veya tek seçeneğiniz geleneksel bir sağlayıcı olsa bile başka seçenekler de vardır. Sınırsız mobil hotspot cihazları daha hızlı ve daha güvenilir hale geliyor. Ayrıca Elon Musk’ın Starlink’i gibi yüksek hızlı uydu internet seçenekleri kullanıma sunulmaya başlıyor.

Son Sözler:

ABD nüfusunun neredeyse yarısının 25 Mbps‘nin üzerinde internet hızına sahip olduğu göz önüne alındığında. Ayrıca FCC’nin hız kriteri ve Netflix’in 4K akış için önerdiği hız düşünüldüğünde. Bağlantı hızı sorunlarının bu kadar yaygın olması şaşırtıcı değil.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.