Faydalı Bilgiler

Hava Kirleticiler ve Doğal Korunma Yolları

Hava Kirleticiler ve Doğal Korunma Yolları | Oto Egzoz Gazı Benzin ve dizel yakıtının egzoz gazları içinde kanserojen yapıda yüzlerce kompleks kimyasal bulunur. Temel kimyasal zehirleyici “karbonmonoksit”tir.
Yoğun trafikte, garajda veya eviniz yol kenarında ise etkilenmemek pek mümkün değildir. Ayrıca Amerika’da ekzost nedeniyle oluşan kirlenme nedeniyle yılda 110.000 den fazla erken ölüm olayı olduğu ifade olunmaktadır.

Hava Kirleticiler ve Doğal Korunma Yolları:

Ne yapmalı?

Park ettiğiniz garajda fazla kalmayın! Ayrıca cadde üstünde oturuyorsanız açık ve temiz havalı yerlerde oturmayı tercih edin. Bunun yanında evinizde uygun bir hava temizleyici kullanın.

Egzoz dumanı!
Egzoz dumanı!

Hava Kirleticiler, Rutubet:

Yaşam ortamında relatif nem 50 nin üzerinde ise, ortamda “Bakterİ, virüs, toz böcekleri ve mantar “oluşması için biyowilk ortam oluşuyor demektir. Önlem almadığınızda bunların yoğunluğu artarak sizi rahatsız edecektir.
Yani toz böcekleri, kot ve mantarlar ortamda yogunlaştığında “alerjen” maddeler üretirler ve bu alerjen maddeler ortamdaki tekstil eşyalar ve halılarda yaşamaya başlayarak çoğalırlar.

Ne yapmalı?

Mevsim uygunsa kapalı ortamı sık sık havalandırmalısınız. Ayrıca kalorifer yakılarak ortamın kurutulması sağlanmalıdır. Bunun yanında gerekiyorsa rutubet alıcı cihazlar kullanılmalıdır. Genel olarak tüm ortamlardaki rutubetin %40 dan az olması kül, mantar ve toz böceklerinin oluşmasına mani olabilir.

Hava Kirleticiler, Mantar ve Küf:

Hava kirleticiler küf ve mantar
Hava kirleticiler küf ve mantar

Penicillium, Aspergillus ve Alternia gibi küfler zararlı olmamakla beraber “Stachybortys, Fusarium, Trichoderma” adlı mantarlar zehirlidir. Ayrıca bağırsak yolları, teneffüs yolu ile ve cilt tarafından kolayca absorbe edilebilirler.
Mantar ve Küfler, karanlık ve rutubetli yerlerde oluşup gelişirler. Bu yüzden bu tip bölgeleri kontrol altında tutabilirsiniz. Bozuk Çatı düzeni nedeniyle duvarlarda, su sızdıran borular ve tesisat civarında oluşabilirler.

Ne yapmalı?

Rutubet yapan ve yapması olası bölgelerdeki gerekli tamiratları yaptırmalısınız. Ayrıca evinizi kuru tutarak, rutubet alıcı cihazlar kullanarak rutubeti azaltabilirsiniz. Bunun yanında gerekirse rutubetli bölgeleri elektrikli bir ısıtıcı veya saç kurutucusu ile ısıtıp kurutarak çare bulabilirsiniz.

Asbest:

Asbest bazı kayaların içeriğinde bulunan elyaf şeklinde bir mineraldir. Gözle görülemeyen küçüklükteki İnce “asbest” elyaflarının akciğerde toplanması akciğer kanserine sebep olabilir.

Vinil Yer Karo ve Kaplamaları:

Asbest bazı vinil yer kaplamalarında bulunabilir. Ancak asbestin ortaya çıkması için üzerinde çok trafik olması gerekmekle beraber hasara uğratıldığında veya zımparalandığında asbest zerreciklerinin oluşacağı ifade olunmaktadır.

Soba ve Fırın İzolasyonu:

Odun, kömür veya fueloil yakan bazı ısıtıcılarda asbestli çimentolar izolasyon amaçlı kullanılabilmektedir. Ayrıca izolasyonlar kırıldığında bozulduğunda değiştirilmelidir.

Sıcak Su Borusu İzolasyonu:

Bazı eski yapılarda sıcak su boruları asbest içeren maddeler veya bezler ile izole yapılmış olabilir.

Duvar ve Tavan izolasyonları:

Bazı eski yapıların duvar ve tavanlarında izolasyon amacıyla asbest kullanılmış olabilir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.