Faydalı Bilgiler

Enteresan sorular ve cevaplar! İlk öğrenen siz olun!

Enteresan sorular ve cevaplar! İlk öğrenen siz olun | Fahişeler ordusu nasıl olur? Noel nasıl ortaya çıktı, en değerli pul hangisidir? Bunlar gibi enteresan sorular, cevapları ve bilgiMerak edenler için burada!

Enteresan sorular: ABD’NİN KUTLADIĞI “YENİDEN DOĞUŞ GÜNÜ” ASLINDA NEDİR?

22 Nisan tarihi, ABD tarafından “Yeniden Doğuş ve Dünya Günü” olarak ilan edilmiştir. Elbette bu ülke, söz konusu tarihin hangi güne denk geldiğinin farkında değildi. Ama 22 Nisan, güneş senesi itibariyle Peygamberimizin yeryüzüne teşrif ettiği gündür. Eğer İslamî takvim gereği olarak Mevlit Kandili değişik günlere rastlamasaydı. Her
yılın 22 Nisanını “Peygamberimizin doğum günü” olarak kutlayacaktık. Evet, “Yeniden Doğuş Günü” olarak seçilen tarih ne güzel bir tesadüftü! Belki de dünyanın gerçek kurtuluşunun kimin liderliğinde olacağına işaret etmektedir.

"<yoastmark

NOEL KUTLAMASI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bu kutlama geleneği Batı’ya, Hz. İsa’nın doğumundan 300 yıl sonra gelmiştir.

Ayrıca Roma İmparatorluk Kilisesi, M.S. X. yy’dan önce bunu resmîleştirmiş de değildir. Noel âdetinin asıl kaynağı Babil’dir. Daha da ötesi bu adet, meşhur zalim Nemrut’tan kaynaklanmıştır.

Hz. Nuh’un oğlu Ham’ın torunu zalim Nemruttur. Ayrıca diktatörlük rejimlerinin ilk örneği sayılan Babil sisteminin kurucusudur. Nemrut ismi İbranice “meret” kelimesinden gelmiştir. Anlamı ise “boş kaldıran”dır. Görüldüğü üzere Noel’in Hıristiyanlıkta yeri olmadığı gibi, her şeyiyle bu dinin inançlarına ters bir hadisedir.

RUŞEYM NEDİR?

Rușeym’in İngilizcesi, wheatgerm’dir. Yani bu, Buğdayın embriyosuna verilen isimdir. Ayrıca buğdayın özü olarak da bilinmektedir. Rüşeyme “Doğanın elmas sırrı” denmektedir. Bunun yanında esin ve lif değerleri çok yüksek olan
bir maddedir. Ve içinde Vitamin E, folik asit, çinko, fosfor, tiamin, magnezyum ve muhtelif yağ asitleri bulunduruyor. Ancak beyaz un; buğdayın içindeki kepekle rüşeymin dışarı alınması suretiyle yapılmaktadır.

O nedenle de beyaz unu, buğdayın en elzem lif ve besin unsurlarından arındırılmış bir un olarak düşünmek gerekiyor. Ruşeymin ömrü kısadır ve çabuk ekşimektedir.

EN DEĞERLİ PUL HANGİSİDİR?

1970’te; Bir İngiliz puluna rekor oranda para ödendi. 1856 yılında İngiliz Guyana’sında basılmış olan pulun değeri 1 Sentti. Fakat çeşitli koleksiyoncuların eline geçtikten sonra bir açık artırmada 116.000 sterline (288.000 dolar) Frederick Small’e satılmıştı.

Posta pulları, İlk kez 1840 yılında, İngiltere’de kullanılmaya başlandı. Sir Rowland Hill’in postacılıkta yaptığı bir reformla yürürlüğe sokulmuştu. Zamanla pul koleksiyonculuğu olgusu ortaya çıkışmıştır. Böylece eski, eşi az bulunan ve bu arada hatalı baskı yapılmış pullar aşırı değer kazandı.

Bazı koleksiyoncuların az sayıda bulunan eş pulları yok ettikleri bile duyulmuştur. Tek olan Guyana Pulu’nun satışından 9 yıl sonra, 1918 tarihli dörtlü bir blok pul için 500.000 dolar ödenecektir. Nedeni de, pullardaki uçak resminin ters basılmış olmasıdır.

MİDİLLİ ADASI’NA ADINI VEREN KİMDİR?

Lesbos Lopithes’in oğlu, Midilli adasına adını veren kahramandır. Bir Tanrı buyruğuna uyarak Yunanistan’dan ayrılıp Midilli’ye döner. Oradaki kralın kızı Methymna ile evlenir. Kendisi kral olup Ada’ya adını verdi. Ayrıca karısının adı da adanın büyük şehirlerinden birine verilmiştir: Lapithai şehri…

Enteresan sorular!
Enteresan sorular!

Enteresan sorular: MARATON KOŞUSU NEREDEN GELMEKTEDİR?

MÖ 490 yılında Perslerle Atinalılar arasında Maraton Savaşı yapılmıştır. Batıya doğru genişleyen Pers İmparatorluğu Anadolu’yu işgal etmişti. Daha sonra sıra Trakya ve Yunanistan’a gelmişti. Pers imparatoru Darius (Dara) ordusu ve donanmasıyla Yunan yarımadasına yürüdü.

FAHİŞELER ORDUSU NASIL OLUR?

Ortaçağ da sefere çıkan Amerikalı ordulara tüccarlar ve fahişeler de katılırdı. Ayrıca Haçlı Seferleri sırasında fahişeler ordunun yanında ayrı bir ordu teşkil ederdi. Kendileri askeri nizama göre örgütlenip hareket ediyordu. Yani silahları ve bir de “sancakları” vardı.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.