Faydalı Bilgiler

Doğal havuz nedir? Havuz ve Spa kimyasalları Riskler ve Öneriler!

Doğal havuz nedir? Havuz ve Spa kimyasalları Riskler ve Öneriler | Doğal havuz ile standart havuzu birbirinden ayıran temel şey suyu nasıl temizlediğimizdir. Doğal havuzun bakımı daha kolaydır ve işletme maliyeti düşüktür. Ancak genellikle kurulum maliyeti nispeten daha yüksek bir maliyete sahiptir. Bunların yanında Doğal havuz nasıl çalışır?  Ayrıca doğal havuzların avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Madison Blue Spring – Lee, Florida, ABD

Madison blue doğal havuz
Madison blue doğal havuz

Lee, Florida Eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Withlacoochee Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Cerulean mavisi su kireçtaşı kayaları ve bir sualtı mağarası üzerinden geçer.

Doğal Havuz Nedir?

Doğal havuz, standart havuzlarda olduğu gibi kimyasallar kullanmadan, biyolojik ajanlar tarafından filtrelenen bir havuzdur. Yani bu, doğal havuzları standart havuzlardan (geleneksel havuzlar) ayıran ana özelliktir.

Biyolojik ajanlar tarafından filtrasyon doğal filtrasyon veya organik filtrasyon olarak bilinir. Bu nedenle bazen doğal bazen de organik havuz olarak bilinir.

Organik filtrasyon, çakıl filtresinin veya bitkilerden yapılmış sulak alanların kullanılmasıdır. Ayrıca her ikisinin de kullanarak yapılan uygulamalar vardır. Bu uygulama, standart havuzlarda kimyasalların kullanımı ile tamamen tezat oluşturur. Organik filtrasyon kullanmak için gerekli prosesler havuzun temelidir.

Esas olarak, doğal havuz, doğadaki vahşi havuzlar, göletler ve göller gibi vahşi su kütlelerini taklit eden bir şekilde tasarlanmıştır. Yapay özelliklere sahip olamaz. Yani düzensiz şekillere sahip olmalıdır. Kaya havuzları, çukur havuzlar gibi…

Cascade Dağları’na oyulmuş olan Opal Creek’in havuzları Lyons, Oregon State, ABD’de yer almaktadır. Yüzmenin yanı sıra uçurumdan atlamak da var.

ABD havuzlar
ABD havuzlar

Doğal Havuzların Kökeni Nedir?

Doğal havuzlara yönelik eğilim Avrupa’da onlarca yıl önce başladı. O zamandan beri yavaş ama istikrarlı bir şekilde yükselişte. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve güneşli iklimlere sahip diğer bölgeler de dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde popülerlik kazandılar.

Doğal Havuz Nasıl Çalışır?

Havuzun rejenerasyon bölgesi adı verilen havuzun yakınında veya yanında inşa edilmiş ayrı bir bölümü vardır. Bu bölüm, yaklaşık 4 ila 5 inç çakıl veya bezelye taşları içeren sığ bir su gövdesinden oluşur. Ayrıca bitkilerin sulak alanlarını da içerebilir.

Yani burası organik filtrasyonun meydana geldiği bu rejenerasyon bölgesindedir. Havuzdan rejenerasyon bölgesine ve filtrasyondan sonra havuza geri su pompalamak için sürekli ama yavaşça çalışan küçük bir pompa monte edilir.

Havuzdan gelen su rejenerasyon bölgesine ulaştığında organik filtrasyondan geçer. Bu süreçte, çakıl yüzeyinde doğal olarak yetişen veya su bitkilerinde bulunan karmaşık bir biyolojik film işlev yapar. Yani suyu yavaşça içinden geçerken biyolojik olarak filtreler. Filtrelenmiş su daha sonra havuza geri kanalize edilir.

Bu işlem, su bitkilerinin vahşi doğada su kütlelerini filtreleme şekline benzer. Ancak buradaki fark vahşi su kütlelerinde, sürecin yüzme bölgesi dışında organize olmaması ve ayrılmamasıdır.

Sidney Avustralya Kraliyet Milli Parkı’nda yer alan doğal olarak oluşturulmuş bir kaya havuzu alanıdır.

Avustralya ağustos havuzları
Avustralya kaya havuzları

Doğal havuz organik işleyiş,

Ancak doğal havuzlarda bu organik filtrasyonun gerçekleştiği bölümün, yüzmenin gerçekleştiği havuzdan ayrılması gerekir. Bu önemlidir, çünkü yüzme havuzunu açık ve organik maddelerden uzak tutar.

Zamanla, rejenerasyon bölgesi ile birlikte doğal havuz, bazı su hayvanlarını bile çeken bir ekosistem oluşturur. Şanslıyız ki, su hayvanları gerekli olmadıkları havuz yüzme bölgesi yerine rejenerasyon bölgesine gelirler.

Doğal Havuzlar Ve Yüzme Havuzları,

Doğal havuzlar ve yüzme havuzları bazı benzerlikler taşır. Aynı zamanda çok önemli farklılıklara sahiptirler. İkisi arasındaki ana benzerlik, hiçbirinin kimyasal filtrasyon kullanmamasıdır.

Öte yandan, temel fark havuz suyunun temiz tutulduğu süreçte yatılmaktadır. Doğal bir yüzme havuzu havuz suyunu temiz tutmak için organik filtrasyon kullanılır. Bunun yanında bir yüzme havuzu herhangi bir filtrasyon işlemi yapmadan suyu temiz tutan dengeli bir ekosisteme sahiptir. Bu, doğal havuz suyunu yüzme gölet suyundan nispeten temiz hale getirir.

Krka Milli Parkı, Lozovac, Hırvatistan’daki basamaklı şelalelerin arka planında yer alan doğal, masmavi havuzlardan oluşur.

Hırvatistan doğal havuzları!
Hırvatistan doğal havuzları!

Ek olarak, doğal havuzların temiz kalması için mutlaka herhangi bir bitki maddesine ihtiyacı yoktur. Ancak verimli su temizliği için bir yüzme havuzunun en az % 50’sinin ekilmesi gerekir. Bu nedenle, doğal bir havuz ısıtılıp kaplanabilir. Anca bir yüzme havuzu ne ısıtılabilir ne de kaplanabilir. Bu, gerekli bitkilerin canlı ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Doğal Havuzlar Standart Havuzlar Kadar Temiz midir?

Doğal havuzların organik olarak filtrelenmiş olması onları standart havuzlardan daha az temiz yapmaz. Esasen farklı ama eşit derecede verimli filtrasyon yöntemleridir.

Bazen, organik havuzların suları biraz kahverengi olabilir. Ancak, bu önemli bir farktan ziyade sadece fiziksel bir farktır.

Bununla birlikte, berrak mavi kimyasal filtreli su, yüzücüler için doğal havuzdaki kahverengi sudan daha çekici gelebilir. Yine, bu sadece estetik bir farklılıktır, temel bir fark değildir.

Tesis, Thasos Yunanistan’ın Astris köyünde yer almaktadır. Deniz manzaralı ışıltılı su ile teraslı kayalara oyulmuş.

Yunanistan doğal havuzları
Yunanistan doğal havuzları

Standart havuzlarda kimyasal filtrasyon ile doğal havuzlarda organik filtrasyon arasındaki çarpıcı fark gereken çaba ve maliyettir. Organik filtrasyon daha kolay ve ucuzdur.

Doğal Havuzların Avantajları ve Dezavantajları!

Doğal havuzların kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. En göze çarpanlar şunlardır:

Avantajlar:

  1. Doğal Havuzlar, geleneksel havuzlara göre doğal ortama çok daha kolay adapte edilebilir. Tasarımda kayalar kayalar, taşlar gölet gibi görünecek şekilde uyarlanabilirler. Genellikle doğal havuzlar tasarım olarak geleneksel havuzlara göre daha esnektir.
  2. Doğal havuzlar, geleneksel havuzların aksine çevreyi kirletmez. Çünkü çevre için tehlikeli olabilecek havuz kimyasalları kullanmazlar.
  3. Kurulduktan sonra, doğal havuzlar daha az bakım gerektirir. Buna göre, sürdürmek için daha az maliyet ve çaba gerektirirler. Kimyasal filtrasyon, pH dengeleme veya klor kullanımı gerektirmezler. Ayrıca, geleneksel havuzlarda gereken ekstra personel gibi artı bir ilgili maliyet gerektirmezler.
  4. Doğal havuz çoğu iklim koşulunda iyi çalışır. Bununla birlikte, diğer doğal su kütleleri gibi kış aylarında donarlar.

Tesis, Darwin Avustralya’daki Kakadu Milli Parkı’nda yer almaktadır. Avustralya çalılıklara bakan bir sonsuzluk havuzu gibi…

Darwin Australia havuzlar
Darwin Australia havuzlar

Dezavantajlar:

  1. Doğal havuzlar büyük bir ilk yatırım gerektirir. Yani geleneksel havuzların aksine, doğal havuzlar havuzu filtrelemeye adanmış ekstra bir bölge gerektirir. Doğal havuz nispeten nadir olduğundan, özel bir inşaatçı bulmak kolay olmayabilir. Organik havuzlar için inşaat masrafları kesinlikle daha pahalı olacaktır.
  2. Doğal bir havuz, rejenerasyon bölgesi olarak kullanılan ekstra bir alan gerektirir. Bu, doğal havuzların geleneksel bir havuzdan daha büyük bir alan kaplayacağı anlamına gelir. Bu yüzden küçük bir alanınız varsa geleneksel bir havuz inşa etmek istemezsiniz.
  3. Doğal havuzlar genellikle estetik olarak daha fakirdir. Doğal bir havuzdaki organik su kahverengimsi bir renk tonu alabilir. Bu, tamamen berrak, mavi, kimyasal olarak filtrelenmiş su ile bir tezattır.
  4. Doğal havuz standart havuzlardan nispeten düzensizdir. Organik maddeler ve bitkiler havuzun ayrılmaz bir parçası olduğu için tüm tortuyu doğal bir havuzdan çıkarmak imkansızdır.

Doğal Havuzun Maliyeti Nedir?

Belirli bir doğal havuzun gerçek maliyeti sabit değildir. Aksine, yapılacak bölgenin doğası da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Havuzlar boyut, şekil, derinlik ve stil açısından da değişmektedir. Bu da maliyetinin farklı olacağı anlamına gelir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Princeville, Hawaii eyaletinde yer almaktadır. Ziyaretçiler okyanusa bakan bu pastoral gelgit havuzuna kırmızı bir toprak yolda yürüyüş yapıyor

Havaide bir havuz
Havai’de bir havuz

Tipik olarak, doğal havuzların fiyatları kurulu metrekare başına 55 ile 105 $ arasında değişmektedir. Çoğunlukla, mülk sahipleri yaklaşık 25’ye 35 metre kare ölçülerindeki bir havuz için yaklaşık 70.000 dolar harcıyorlar.

Doğal havuz inşaatçısı mı arıyorsunuz?

Doğal havuzların nispeten nadir olduğu göz önüne alınmalıdır. Ayrıca özel bir inşaatçı bulmak kolay olmayacaktır. Bu nedenle, ister çevrimiçi ister ofislerinde buluşun. Gerekli becerilere sahip olduklarından emin olmak için kapsamlı bir görüşme yaptığınızdan emin olun.

Daha önceki referans projeleri hakkında bilgi isteyin ve onlarla iletişime geçin. Doğal havuz için ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olacağını unutmayın. Bu nedenle, işi deneyimsiz bir inşaatçıya verirseniz büyük bir kayıp yaşayabilirsiniz.

Phoenix, Arizona State States of America’ya yaklaşık 130 kilometre mesafede yer alan bir vahadır. Şelalelerle dolu kristal mavisi bir yüzme çukurudur.

Amerika'da bir havuzcuk!
Amerika’da bir havuzcuk!

Dünya Genelinde Dikkat Çeken Doğal Havuzlar

En önemli doğal havuzlar Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur. Ancak diğerleri tüm dünyaya yayılmışlardır.

Rosa Vecchia, İtalya’da kayalık sahil boyunca bulunan birçok havuzdan biridir. Organik turkuaz bir çukurdur.

İtalya'dan organik bir havuz!
İtalya’dan organik bir havuz!

Dripping Springs, Texas State, Amerika Birleşik Devletleri’nde kireçtaşı kayalıkları ile çevrili yeşim yeşili bir yüzme oluğudur.

Teksas'tan bir doğal havuz!
Teksas’tan bir doğal havuz!

Havuz ve Spa kimyasalları, Riskler ve Öneriler!

Havuzda oluşabilecek bakteri ve yosun kirlenmesini önlemek amacıyla kullanılan havuz kimyasallarının temel maddesi nedir? İşte o gözleri ve mukozayı yüksek derecede tahriş eden, toksik “kalsiyumhipoklorit “tir

Kanada’da yapılan bir çalışmada, havuz sularının soluk alma sisteminde sıkıntılar yarattığı bildirildi. Ayrıca bir süre sonra hırıltılı ve zorlamalı nefes alışa, uzun dönem etkisi altında kalındığında hassaslaşma ve astım ataklarına sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Sıcak havalarda havuzdan buharlaşacak olan klor gazı akciğerler vasıtasıyla kana karışarak sorunlar yaratabilir. .
İçme suyundaki klorun sağlığımıza vereceği zararlardan çokça bahsetmiştik. Aynı hususlar klorlanmış havuz
suyu için de geçerlidir. Ayrıca hemen bütün havuz kimyasalları “toksik ve korozif”(aşındırıcı) olduklarından, kullanırken gerek bedenimize gerekse eşya ve etrafa zarar vermemesi için dikkatli olmalıyız.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.