Faydalı Bilgiler

Dekorasyon ve inşaat için doğal öneriler

Dekorasyon ve inşaat için doğal öneriler | Yaşamın büyük bölümünün geçtiği evimizi zaman içinde günün gereğine ve değişen trendlere göre yenilemek isteriz! Özellikle de kadınlar için bu çok önemli ve vazgeçilmez bir konudur. Böyle bir karar verdiğimizde, yeni satın alınacak veya yaptırılacak ürünler ile yaşadığımız evin taşınmaz bölümlerini yenilemek gerekir. Bu sebeple kullanacağımız malzemeleri seçerken, fiyat, kalite, estetik, kullanım kolaylığı vs. gibi faktörleri göz önünde bulundururuz.

Ancak bunun yanında ev halkının ileriye dönük yaşamındaki sağlığını etkileyecek önemli unsurları bütün
bu faktörlerin başında tutmalıyız. Ayrıca toksik gazlar çıkartacak ürünleri satın alma listemize dahil etmemeliyiz.

Ev inşaat işleri
Ev inşaat işleri

Dekorasyon ve inşaat için doğal öneriler:

Tadilat işleri sırasında kullanılan bazı ürünler. Bunlar örneğin, boya, macun, izolasyon malzemesi gibi ürünlerdir. Ancak ortam uygulama sonunda yeteri kadar havalandırılıp uçucu gazlar bittikten sonra toksik özelliklerini kaybederler. Boyama işlemleri bittikten sonra, tadilat görmüş odanın tüm kapı ve pencereleri kapatıldıktan sonra, mümkün olduğunca fazla olmak kaydıyla oda en az 24 saat süreyle ısıtılmalıdır. Daha sonra pencereler açılarak ve gerektiğinde fan kullanılarak odanın toksik havası dış ortama atılmalıdır.

Kullanacağınız malzemenin kaliteli ve uygulamayı yapacak olanlarında kalifiye işinin ehli olmasına dikkat etmelisiniz.

Dekorasyon ve inşaat: Seramik Karo ve Fayans,

Gerek duvarlara gerek zemine döşenen seramik fayansların ham maddesi topraktır. Ayrıca üzerindeki parlak bölüm fırınlanmış olduğundan toksik olmayan ideal bir kaplama malzemesidir. Yalnız uygulama sırasında kullanılan yapıştırıcıların çoğu “buthylasetat, toluen ve petrol ürünleri” içeren toksik yapıştırma maddeleridir.

Bildiğiniz gibi solventler sinir sistemi dengesizlikleri, yorgunluk, cilt ve göz tahrişi gibi sorunlara sebep olabilir.

Ne yapmalı?

Uygulama sırasında ve uygulamadan sonra bir süre ortam havalandırılmalıdır.

Ev dekorasyonu!
Ev dekorasyonu!

Mutfak ve Eşya Dolapları, Tezgahlar:

Ekonomik fiyatlı dolap ve tezgahların çoğu, talaş tozu veya ahşap parçacıklarının “formaldehit” reçinesi ile karıştırılarak ve presle üretilir. Daha sonra bu eşyaların kullanımları sırasında buharlaşarak gaz halinde ortama yayılan formaldehit gazı görülür. Böylece geniz ve burunda yanma ile ciltte tahrişlerine sebep olur.

Formaldehit gazının kanserojen olduğunu daha önce de ifade edilmiştir. Bazı dolap ve tezgahların görünen bölgeleri plastikle kaplanmaktadır. Bununla beraber dolapların içe bakan ve özellikle alta bakan yüzeyleri maliyetinin düşük olması için kaplanır. Ayrıca bu bölgede buharlaşan formaldehit buharları yoğunlaşır kapak
açıldığında ise ortama yayılır.

Ne yapmalı?

Masif ahşap olanları tercih etmelisiniz. Üretim siz yaptırıyorsanız, su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Tezgah üstleri, seramik, mermer, granit olabilir.

Su Tesisat İşleri:

Son yıllarda su tesisatlarında PVC borular kullanılmaktadır. Yani sert PVC’den üretilen su borularının kalite raporlarında, yapılan test sonuçlarına bkınız. PVC’nin suya geçirgenliğinin izin verilen sınırlar içinde olup olmadığı kontrol ediniz. PVC boruların ek yerleri için yapıştırıcı kullanılmamasına bununla birlikte sıcak yapıştırma uygulanmasına dikkat edilmelidir.

İzolasyon:

“Üre formaldehit” esaslı köpük izolasyonlar, solunum yolu problemleri, baş dönmesi, bulantı, göz ve boğaz tahrişlerimsebep olabileceğinden en fazla sakınılması gerekenlerdir.

Ne yapmalı?

Orta sertlikte plastik olan katı polystyren izolasyon malzemeleri tercih olunabilir. Sandviç şeklinde olan cam elyaf (fiberglass), izolasyon maddeleri, alüminyum sandviç panel uygulamalar arasına selüloz enjekte olunmuş paneller de kullanışlı olabilir.

Dekorasyon ve inşaat
Dekorasyon ve inşaat

Pencereler:

Ahşap doğramalar kullanım sırasında rutubet alarak küflenmemesi için bazı rutubet önleyici kimyasallar ile işlem görmüş olabilir. Yani aşırı kokulu olmamasına dikkat edilmelidir. Vinyl esaslı PVC doğramalar enerji tasarrufu ve bakım kolaylığı nedeniyle son zamanlarda yoğun kullanılmaktadır. Seçim yapmadan önce diğer özelliklerinin yanında kokusunun olmamasına dikkat etmenizde yarar vardır.

Dekorasyon ve inşaat: Dış Cephe Kaplama, “Siding”

Vinyl esaslı dış kaplama malzemeleri %100 PVC sert plastik olup, az miktarda koku çıkartabilir. Ancak dış cepheye uygulandıklarından iç mekan havası için zararı yoktur. Bununla beraber dış mekanda çevre kirlenmesine neden olabilirler.

Ne yapmalı?

Çimento, kum ve sulu kireç karışımı olan ve “stucco” adı verilen dış cephe kaplama malzemesi vardır. İstenilen boya pigmenti ile karıştırılarak tekrar boyaya gerek kalmayacak şekilde uygulanabilmektedir. Güvenli dış cephe kaplamaları arasında metal (alüminyum, çelik) kaplamalar ile fabrikasyon üretim emaye yapılmış dış cephe kaplamaları da sayabiliriz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.