Faydalı Bilgiler

Böcek ilaçları ve en iyi doğal alternatifler!

Böcek ilaçları ve en iyi doğal alternatifler | Evlerde ve bahçelerde böcek ilaçları, zararlı haşere zehirleri ve kimyasal gübreler kullanıyoruz. Yani evimizi, çevremizi, suyumuzu ve teneffüs ettiğimiz havayı kirlettip zehirliyoruz! Bu sebeple kimyasal maddeler yerine doğal yöntemler kullanarak aynı şeyi yapabilmenin yollarını bulmalıyız.

Esasen kullanılan bir çok zehirli kimyasal madde vardır. Fakat bu maddelere karşı, böcekler ve zararlı hayvanlar da artık direnç göstermektedir. Ayrıca böcek zehri üretiminde yaklaşık 1.500 değişik aktif madde kullanılır. Bunun yanında yine yaklaşık 40.000 den fazla formül üretildiği ifade edilmektedir. Bunlardan kontrolü yapılanların 100’den fazlasının analizinde kanser, doğum kusuru, hücre mutasyonuna sebep olacağı belirlenebilmiştir.

Böcekleri doğal kovun!
Böcekleri doğal kovun!

Böcek ilaçları ve en iyi doğal alternatifler:

Böcek ve zararlı hayvan zehirlerinin içindeki kimyasallar, vücutta yağ hücrelerinin içinde depolanırlar. Daha sonra zaman içinde birikmekle beraber eksersiz ve terleme ile kana geçerler. Evde kullanımlarında kısa sürede bazı etkileri vardır: Nefes alma zorluğu, baş ağrısı, bitkinlik, öksürük, göz kararması, kas spazmı gibi sorunlar ile uzun vadede, akciğer, karaciğer, böbrek hasarlarına, felç, kısırlık, bağışıklık sistemi bozukluğu, beyin kanaması, cinsel işlev bozukluğu, kalp ve ölüme sebep olabilirler.

Hatırdan çıkarılmaması gereken bir nokta da, böcek ilaçlarının uygulanması sırasında ortaya çıkan zehirlenmelerin tek sorun değildir. Ayrıca bu toksik kimyasalların atıldıkları ve bulaştıkları yerlerde çok uzun süre aktif olarak kalarak zehir yaymaya devam etmektedirler.

Böcek ilaçları için Ne yapmalı?

Yapılacak en temel işlev, öncelikle zararlı böceklerin ve hayvanların eve girmesi engelleyecek önlemler almaktır. Ayrıca onların yaşamalarına uygun ortam yaratmamaktır. Eğer bu tedbirleri almazsanız, bu zararlıları imha etmek için kimyasal toksik maddeleri devamlı olarak kullanma zorunda kalacağımızı unutmayın.

Genel olarak yapılacaklar:

• Gıda maddelerini ve özellikle tamamıyla tüketilmemiş olanları hiçbir şekilde açıkta bırakmayın,
• Gıda maddelerini kapalı kaplarda muhafaza edin. Çöpleri kapalı torba ve kaplarda biriktirip düzenli olarak güvenilir şekilde boşaltın,
• Geri dönüşümü olabilecek, kağıt, metal, cam vs. gibi artıklar ile gıda maddeleri artıklarını aynı çöp kutusunda tutmayın. Evde herhangi bir su sızıntısı nedeniyle su birikimi olmamasına dikkat edin.
• Kullanılan malzemelerin düzenli durmasına dikkat edin. Örneğin, eski giysi, eşya, kitap vs. gibi malzemelerin karmakarışık şekilde, tozlu ve bakımsız yerlerde biriktirilmesini önleyin,
• Mücadele etmek amacıyla mümkün olduğunca toksik olmayan evde hazırlayacağınız preparatları ve mekanik cihazları kullanın.

Böcek ilaçları ve fareler!
Böcek ilaçları ve fareler!

Fare ve Sıçan Öldürücüler:

Kullanılan zehirler, arsenik, kumarin, strychnin veya fosfor gibi son derece zehirli ve öldürücü zehirler içerirler. Bu yüzden zehirli maddeleri yiyen fare veya sıçanlar derhal ölür.

Ne yapmalı?

Kedi beslemek bir çare olmakla beraber, bazı uzmanlara göre faydalı olma oranı %20 civarındadır. Evde bulunan delik ve çatlakların doldurulması ve yeteri miktarda mekanik olarak çalışan fare kapanı kullanılması uygun yöntemlerdir.

Fare ve sıçanlar son derece akıllı hayvanlar olduklarından, fare kapanlarının yerlerini ve kapana konulan yemleri sık sık değiştirerek onlarla başa çıkmaya gayret etmelisiniz.

Güvenli Böcek İlaçları:

Bitkisel esaslı Pyrethrum ve pyrethrin maddelerinden üretilmiş olan böcek ilaçları da vardır. Ayrıca diatome gibi organik esaslı ve bazı yağ asidi sabunlarından yapılmış olan böcek ilaçları diğer suni organik kimya esaslı böcek ilaçlarına tercih olunmalıdır. Böcek ilaçlarının kullanılması zorunlu ise aşağıdaki kurallara uyulması riskleri azaltabilir.

Farelere kedi!
Farelere kedi!
  • Çocukların erişemeyeceği mümkünse kilitli yerlere muhafaza edin!
    Yanıcı ise alev almamasına dikkat edin, Hiçbir şekilde kırılacak ambalajda bulundurmayın!
    Kullanırken muhakkak kullanma klavuzunda yazılanlara uyun!
    Bitmeden çöpe atmayın, ambalajı boşaldıktan sonra en az 3 kez su ile yıkayın. Bunun yanında   artıkların kalmadığını gördükten sonra çöpe atabilirsiniz.

Ne yapmalı?

Karıncalar: Karıncaları ıslak bir bez veya kağıt havlu ile toplayıp atın. Eve girmemesi için toz halinde kırmızı biber, nane veya boraksı geliş yerlerine serpin. Ayrıca bahçeli evlerde çevreye nane ekebilirsiniz, karıncalar kokusundan hoşlanmazlar. Veya, 30 gr suya 6 gr acı tabasko sosu ve 5 gr nane özünü karıştırın. Daha sonra bu likiti sprey şişesine koyarak karıncalar için kullanabilirsiniz.

Hamamböceği için Ne yapmalı?

Marketlerde bulunabilen içinde lavanta, biberiye, sedir ağacı kabuğu içeren preparatları kullanabilirsiniz. Veya kendiniz evde hazırlayabilirsiniz.

Örneğin; kurutulmuş lavanta veya eşit miktarda biberiye ve nane veya çekilmemiş acı biber tanesi veya kuru tütün kullanabilirsiniz.

Burada yanlış bilinen bir konuyu açalım. Yünlü giyeceklerinize zarar veren uçmakta olduğunu gördüğünüz kelebek değil onun bıraktığı yumurtaları (larva)lardır. Bunlardan yıkayarak, ütüleyerek açık havada kuvvetle fIrçalayarak kurtulabilirsiniz.

Bit Şampuanı:

Ne yapmalı?

4 kademeli uygulama çare olabilir. Önce saçlarını sıcak su ile iyice ıslattıktan sonra içinde Hindistan cevizi yağı bulunan herhangi bir şampuan kullanarak yıkayıp çalkalayın! İkinci kez şampuan uygulamasından sonra saçlı bölgeyi havluyla kapatarak 1/2 saat bekletin.

Daha sonra havluyu alarak saçları bit tarağı ile yoksa çok sık dişli tarakla 2 saat kadar tarayın. Kurursa tekrar ıslatın. 3 kez saçı tekrar yıkayıp iyice duruladıktan kurutun.

Tabii yastıkları, yatak örtülerini de dezenfekte etmelisiniz. Belli bir süre sonra kontrol edilip gerekirse uygulama tekrar yapılmalıdır.

Doğal böcek ilaçları!
Doğal böcek ilaçları!

Sivrisinek Kovucular:

Ham madde olarak kullanulan kimyasal çoğunlukla “dietiltoluamid” veya “DEET”dir. Bu maddeler  Lance (İngiliz Medikal dergisi) raporuna göre, konuşma zorluğu, yürüme zorluğu, beyin sorunları ve ölüme sebep olabilmektedir.

Ne yapmalı?

Sirke uygun bir kovucudur. Yani bir pamuk parçasını sirke ile ıslatıp vücudun gerekli yerlerine sürebilirsiniz. Diğer yandan bir alternatif olarak az miktar nane yağını votka veya likit yağ ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.