Faydalı Bilgiler

Bilgisayarı Hızlandırmak için Ücretsiz ve En Kolay Yollar

Bilgisayarı Hızlandırmak için Ücretsiz ve En Kolay Yollar | Bilgisayarınızı aldıktan bir süre sonra, ilk zamanki gibi hızlı çalışmadığını fark edebilirsiniz. Dosya ve klasörlerin açılması daha uzun sürer. Ayrıca programlar umduğunuz kadar hızlı kapanmaz. Bunların yanında gecikmeli oturum açma ve başlatmalar günlük bir olay haline gelir. Bazen belirli programlar suçlarız. Ancak neyi, nereden ve ne zaman temizleyeceğimizi ve nasıl başlayacağımızı bilemeyiz.

Bilgisayarı Hızlandırmak için Ücretsiz ve En Kolay Yollar!

Bazen de sinir krizleri geçirip bilgisayarın ekranını yumruklarız:) Neyse ki, bilgisayarınızı tekrar yeni gibi hızlı çalıştıracak kolay ve ücretsiz yollar var!

Bu makaledeki ip uçları Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 için geçerlidir.

Bilgisayarı hızlandırmak! Donanım Bilgisi
Bilgisayarı hızlandırmak! Donanım bilgisi

Bilgisayarı Hızlandırmak: Bilgisayarım Neden Yavaş?

Zamanla, dosyaları indirdikçe, internette gezindikçe, programları kaldırdıkça, uygulamaları açık bıraktıkça bilgisayarınızda yavaşlama hissetmeye başlarsınız. Bilgisayarınızda hemen hemen her şeyi yaparken, yavaşçalar ve takılmaya başlar. İlk başta bunların yakalanması ve perde arkasındaki sorunların algılanması kolay değildir.

Ancak, aslında bilgisayarınızın kendisi yavaş olmayabilir. Hatalı bir yönlendirici, hatalı bir bağlantı veya ISS’niz tarafından sunulan sınırlı hız nedeniyle yavaş bir internet bağlantısı yaşıyor olabilirsiniz. Sorun ne olursa olsun, öncelikle internet erişiminizi hızlandırmanız gerekebilir.

Önemsiz Dosya ve Programları Temizlemek,

Gereksiz dosyalardan, uygulamalardan ve diğer “önemsiz” içeriklerde kurtulmak, herhangi bir bilgisayarı hızlandırmanın etkili bir yoludur.

  • Windows işletim sisteminin kendisi, Windows Kayıt Defteri ve önbellek dosyalarını toplayın. Ayrıca web tarayıcılarınız gibi üçüncü taraf programlardaki gereksiz dosyaları silmek için CCleaner gibi ücretsiz bir sistem temizleyici kullanın.
  • Bu geçici internet dosyaları ve diğer işe yaramaz öğeler çok uzun süre açık kalırsa sıkıntı yaratır. Yani programların askıda kalmasına, tepkisiz ve yavaş hale gelmesine neden olur. Aynı zamanda değerli sabit disk alanında yer kaplarlar.
  • Dağınıksa masaüstünüzü temizleyin. Masaüstü yenilemeleri esnasında her seferinde Windows Gezgini’nin bu simgeleri ve klasörleri yüklemeye çalışır. Böylece donanımınıza gereksiz yük bindirebilir. Ayrıca bu durum başka bir yerde kullanılabilecek sistem kaynaklarını israf etmenize neden olabilir.
Hızlı bilgisayar nasıl olur?
Hızlı bilgisayar nasıl olur?

Çöpleri atın!

  • Bilgisayarınızda kalan istenmeyen, kullanmadığınız programları kaldırın. Bunlar sadece sabit disk alanı kaplamaz. Aynı zamanda Windows ile otomatik olarak açılabilir ve her zaman arka planda çalışıyor olabilir. Yani işlemciyi ve belleği sömürebilir. Bunu gerçekten kolaylaştıran birkaç ücretsiz kaldırıcı aracı vardır.
  • Ayrıca önemsiz dosyalarınız artık kullanmadığınız veya istemediğiniz şeyler olarak düşünülmektedir. Bu nedenle, bir yıl önce indirdiğiniz eski video dosyalarını silin. Ancak tatil resimleri gibi hatıraları kaybetmek istemiyorsanız, tüm bu verileri yedekleyebilirsiniz.Bilgisayarınız gereksiz geçici ve önemsiz dosyalardan kurtuldunuz. Artık daha önemli şeyler için daha fazla boş sabit disk alanınız var. Sabit sürücüdeki daha geniş boş alan da performansa yardımcı olur.

Bilgisayarı Hızlandırmak: Sabit Diskinizi Birleştirici,

Sabit sürücünüzü birleştirmek, dosya ekleyip kaldırırken dosya sistemi yapısında oluşturduğunuz tüm boş alanları birleştirmektir. Bu boş alanlar sabit diskinizin daha uzun düşünmesini neden olur. Böylece dosyalar, klasörler ve programlar yavaşça açılır ve sizi delirtirler.

Bunu yapmak için birçok ücretsiz birleştirme aracı mevcuttur. Ancak başka bir seçenek de Windows’ta yerleşik olanı kullanmaktır.

Virüsleri, Kötü Amaçlı Yazılımları, Casus Yazılımları, Adware’i vb programları yok edin!

Her Windows bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasızdır. Ancak düzenli olarak kötü amaçlı yazılımdan koruma programları kullanıyorsanız bulaşma riskiniz düşüktür.

Yavaşlayan bilgisayar!
Yavaşlayan bilgisayar!

Virüs bilgisayara girdikten sonra genellikle kendini sistem belleğinde depolar ve her şeyi yavaşlatır. Bazı kötü amaçlı programlar açılır pencereler ve çerezlerle sizi rahatsız eder. Bazıları da onları kaldırmak için daha fazla “antivirüs programlarını” satın almanız için sizi kandırır.

Bu sinir bozucu bellek solucanlarından kurtulmak için bilgisayarınızı düzenli aralıklarla kötü amaçlı yazılımlara karşı taramalısınız.

Windows Sistem Hatalarını Düzeltmek;

Yazılım ve Windows güncelleştirmelerini yükleme ve kaldırmalar. Ayrıca güncelleştirme sırasında bilgisayarınızı yeniden başlatma, bilgisayarınızı hemen kapanmaya zorlama ve bunun gibi şeyler Windows sistem dosyalarında hatalara neden olabilir.

Bu hatalar, yazılımın kilitlenmesine, program yüklemelerini ve güncellemelerini durdurmasına ve genellikle sorunsuz bir bilgisayarın deneyimini engellemesine neden olabilir. Sistem dosyalarınızı onarmak için SFC /Scannow gibi bir program çalıştırın.

Bilgisayarı Hızlandırmak: Görsel Efektleri Ayarla;

Windows, animasyonlu pencereler ve solan menüler de dahil olmak üzere çok sayıda ilginç görsel efekt sağlar. Bu ekstralar genellikle açık, online olmak için iyidir. Ancak yalnızca yeterli sistem belleğiniz varsa buna değer.

İşleri biraz hızlandırmak için bu görsel efektleri kapatabilirsiniz.

Donanımınızı Temizleme, Değiştirme veya Yükseltme;

Yazılım sorunları birçok yavaş bilgisayarın nedeni olsa da donanım bileşenlerini ele almanız gerekmeden önce ancak bu kadar ileri gidebilirsiniz.

Örneğin, bilgisayarınız aynı anda birkaç program açmanıza izin vermiyorsa. Ayrıca HD film izlemenize izin vermiyorsa. Az miktarda RAM’iniz veya bozuk veya güncel olmayan bir ekran kartınız olabilir. Ayrıca sadece bozuk bir donanıma sahip olabilirsiniz.

Fiziksel donanım öğelerinizi düzenli aralıklarla temizlemek akıllıca olacaktır. Zamanla ve özellikle bazı çevresel etkiler nedeniyle, fanlar ve kasanın altındaki diğer parçalar kir veya saç yığınlarını toplayabilir. Bu da onları normal şekilde işlerini yapmak için aşırı hızda çalıştırır. Yeni donanım satın almadan önce her şeyi temizleyin – çok kirli olmaları mümkündür.

Bilgisayarı Hızlandırmak
Bilgisayarı Hızlandırmak

Donanım yürüyen aksamdır!

Donanımınızın teknik özelliklerini görmek için ücretsiz sistem bilgileri yardımcı programı kullanabilirsiniz. Bu araçlar, donanımı değiştirmeyi planlıyorsanız yararlıdır. Ayrıca yalnızca bir şeyleri denetlemek için bilgisayarınızı açmak zorunda kalmamanızı sağlar.

Örneğin, RAM’inizi genişletmek istiyorsanız, doğru türü ve Ram değerini satın aldığınızı onaylamak için bir sistem bilgi aracı kullanabilirsiniz.

Bilgisayarı Hızlandırmak: Tüm Windows İşletim Sistemini Yeniden Yükleme:

Bilgisayarınızı hızlandırmanın en sert çözümü, tüm yazılımları ve dosyaları silmektir. Ve yani sonrasında tüm Windows işletim sistemi’ni kaldırmak ve sıfırdan başlamaktır. Bunu Windows’un temiz bir yeni yüklemesiyle yapabilirsiniz.

Bunu yapmanın en güzel yanı, hatalardan, sorunlardan ve gereksiz şeylerden kurtulmuş yeni gibi bir bilgisayara sahip olmaktır. Ancak bunu yapmak için gerçekten iki kereden fazla düşünmelisiniz! Çünkü geri dönüşü yoktur. Fakat bilgisayarınızı hızlandırmak için alabileceğiniz en sağlam ve son kararlardan biridir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.