Faydalı Bilgiler

Baş ağrısı nedir? Geçmesi için doğal yöntemler

Baş ağrısı nedir? Geçmesi için doğal yöntemler | Baş ağrısı, birçok insanın günlük olarak uğraştığı yaygın bir durumdur. Rahatsız ediciden, düpedüz dayanılmaza kadar, günlük hayatınızı mahvedebilirler. Gerginlik baş ağrısı en yaygın olandır. Ayrıca birçok baş ağrısı çeşidi vardır. Toplu baş ağrıları oldukça ağrılıdır ve gruplarda meydana gelir. Migren ise orta ila şiddetli bir baş ağrısı türüdür.

İşte doğal olarak baş ağrılarından kurtulmak için en etkili ev çözümleri.

Baş ağrısına doğal çözüm
Baş ağrısına doğal çözüm

Baş ağrısı nedir? Geçmesi için doğal yöntemler:

Biraz Magnezyum Alın:

Magnezyum, diyabet kontrolü ve sinir sitemini de içermek üzere bedendeki sayısız işleyiş için gerekli olan çok önemli bir elementtir.

İlginçtir ki, magnezyum da baş ağrıları için güvenli, etkili bir ilaç olarak gösterilmiştir. Çalışmalar, sık migren ve kafa ağrısı çeken kişilerde magnezyum eksikliğinin, olmayanlara kıyasla daha fazla olduğunu göstermektedir.

Yapılan incelemelerde, 24 saatte 590 mg oral magnezyumsitrat ile muamelenin migren baş ağrılarının hem frekansını hem de kuvvetini azaltmaya destek olduğunu bildirmiştir.

Bunun yanında, magnezyum desteği almak bazı kişilerde ishal gibi sindirim sıkıntılarına neden olabilir. Bu sebeple kafa ağrısı belirtilerini iyileştirme çalışmalarında hafif bir dozla başlamak en iyisi olabilir.

Baş ağrısı: Su İçip Dehidrasyondan Kaçının!

Az su alımı baş ağrısı geliştirebilir. Aslında, incelemeler sürekli dehidratasyonun gerginlik baş ağrısı ve migrenin en çok görülen sebepleri olduğu ortaya koydu. Neyse ki, içme suları susuz bireyde baş ağrısı semptomlarını 25 dakika ile iki buçuk saat içinde azaltmaktadır.

Ayrıca dehidrasyon işte ve evde verimi bozabilir. Ayrıca gerginliğe neden olarak ağrıları daha da kötü duruma sokabilir. Susuz kalmayı ve baş ağrılarını önlemek için, bütün gün bol bol su için. Bununla birlikte sulu yemekleri tercih edin!

Biraz Egzersiz Yapın:

Baş ağrısı sıklığını ve şiddetini azaltmanın en basit yollarından biri fiziksel aktivitede bulunmaktır. Örneğin, her 91 kişiden biri haftada üç kez 40 dakikalık bisiklet sürdüğünde iyi sonuçlar alıyor. Yani baş ağrısı sıklığını azaltmada gevşeme tekniklerinden daha etkili olduğunu bulundu.

92.000’den fazla kişiyi içeren başka bir büyük çalışma, düşük bir fiziksel aktivite seviyesinin baş ağrısı riskinin artmasıyla açıkça ilişkili olduğunu göstermiştir. Aktivite seviyenizi artırmanın birçok yolu vardır. Ancak en kolay yöntemlerden biri gün boyunca attığınız adım miktarını artırmaktır.

Baş ağrısı nasıl geçer?
Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı: Biraz Zencefil Çayı İçin:

Zencefil kökü antioksidanlar ve antienflamatuar maddeler de dahil olmak üzere birçok faydalı bileşik içerir.

Devamlı migreni olan her 90 kişiden biri, 225 mg zencefil ile migren ıstırabını düşürmede bildiğimiz baş ağrısı ilaçları gibi faydalı olduğunu gösterdi.

Ayrıca, zencefil bulantı ve kusmayı azaltmaktadır. Ağır baş ağrıları ile alakalı genel semptomları azaltır.

Zencefil patikülleri hap şeklinde alınabilir veya yeni zencefil kökü ile kuvvetli bir çay hazırlayabilirsiniz.

Nitrat ve Nitritlerden Kaçının:

Nitratlar ve nitritler, salam, sucuk ve sosis gibi et ürünlerinde bakteri üremesini engellemek ve taze tutmak için eklenen genel koruyuculardandır.

Bunları ihtiva eden etlerin insanlarda baş ağrısını tetiklediği belirtilmiştir.

Nitritler kan damarlarının genişletir bu sebeple kafada ağrıya neden olabilirler.

Nitrit almayı azaltmak için, diyetinizdeki fabrikasyon et miktarını azaltın. Hatta mümkünse nitrat içermeyen etleri tüketin.

Baş ağrısı: Bitkisel Bir Çare Deneyin:

Fever ve butter gibi bazı otlar kafa ağrısının belirtilerini azaltır.

Fever, antienflamat özellikleri olan çiçekli bir bitkidir.

Bazı incelemelerde, günde 49-151 mg dozlarda fever  almanın kafa ağrısı sıklığını düşüreceği gösterilmiştir. Ancak, başka tezlerde bir fayda tespit edilmemiştir.

Butter kökü Almanya’da olan çok eski bir çalıdan gelir. Ayrıca fever gibi anti-enflamat etkenlere sahiptir.

Çeşitli tezlerde, 49-151 mg dozlarda butter özü içmek hem büyüklerde hem de küçüklerde kafa ağrısı semptomlarını düşürdü ortaya konmuştur.

Fever genellikle önerilen ölçüde alınırsa uygun olarak kabul edilir. Bunun yanında, saf olmayan formlar karaciğer zararına sebep olabilir. Uzun vadede ne yapacağı bilinmediği için butter özenli kullanılmalıdır.

Güçlü Kokulardan Kaçının:

Esans ve temizlik ürünlerinden gelen gibi kuvvetli kokular. Bazı insanlarda baş ağrısı oluşmasına sebep olabilir.

Migren veya gerilim baş ağrısı yaşayan 399 kişiyi içeren bir inceleme, sert kokuların, özellikle parfümlerin baş ağrılarını başlattığını buldu.

Kokulara karşı çok fazla hassasiyet, osmofobi olarak bilinir. Ayrıca devamlı migreni olanlarda daha çok görülür.

Kokulara karşı çok duyarlı iseniz, parfümlerden, sigara dumanından ve sert kokulu şeylerden uzak durun. Böylece migrene yakalanma durumunuz daha az olacaktır.

Baş ağrısına yoga
Baş ağrısına yoga

Yoga ile rahatlayın!

Yoga hareketleri, stresi azaltmak, esnekliği artırmak, sancıyı düşürmek ve hayat kalitenizi artırmak için harika bir metottur.

Yogaya yapmak kafa ağrılarınızın yoğunluğunu ve sıklığını düşürmeye bile yardımcı olabilir.

Bir incelemede yoga terapisinin devamlı migreni olan 59 kişi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kafa ağrısı sıklığı ve yoğunluğu, hem yoga yapan hem de geleneksel çalışma yapanlarda incelendi. Sadece yoga yapanlarda ağrı sıklığı daha az olduğu görüldü.

Başka bir inceleme, iki buçuk ay yoga yapan insanların, yoga yapmayanlara göre kafa ağrısı sıklığı, şiddeti ve ilişkili semptomlarda önemli bir düşüş bildirdi.

Baş ağrısı: Akupunktur Deneyin:

Akupunktur, bedendeki belirlenmiş noktaların içine ince iğneler sokmayı içeren Geleneksel Çin sağlık tekniğidir.

Bu işlem ile birçok incelemede baş ağrısı belirtilerinde bir düşüş kaydedilmiştir.

4.390’dan fazla kişide yapılan 21 çalışmanın gözden geçirilmesi, akupunkturun genel migren ilaçları gibi etkili olduğunu buldu.

Başka bir inceleme, akupunkturun devamlı migreni iyileştirmek için kullanılan ilaçlardan daha iyi ve daha güvenli olduğunu ortaya kondu.

Kronik baş ağrılarını iyileştirmek için en doğal yollarından biri akupunkturdur.

Kafeinli Çay veya Kahve İçin:

Kafein hem baş ağrısının sebebi hem de ilacı olabilir.

Çay veya kahve gibi kafein içeren sıvılar içmek, baş ağrısı yaşadığınız anlarda rahatlatabilir.

Kafein ruh halini değiştirir, dinçliği arttırır ve kan damarlarını büzer. Bunlar da baş ağrısı belirtileri üzerinde iyi bir etki gösterebilirler.

Bunlarla birlikte baş ağrılarını iyi etmek için kullanılan genel ilaçların etkinliğini güçlendirmeye yardımcı olacağı ortaya konmuştur. Bu nedenle sık baş ağrısı çeken kişiler kafein alım sıklığına dikkat etmelidir.

Migrene eliminasyon diyeti
Migrene eliminasyon diyeti

Eliminasyon Diyet deneyin:

İncelemeler, gıda intoleranslarının bazılarında kafa ağrısını tetikleyebileceğini göstermektedir.

Belirli bir gıdanın sık kafa ağrısına neden olup olmadığını bulmak için. Kafa ağrısı semptomlarınızla en alakalı gıdaları yok eden bir eliminasyon diyetine başlayın.

Alkol, eski kaşar, çikolata, turunçgiller ve kahve migrenlilerde en çok bildirilen ağrı başlatıcı besinler arasındadır.

Az kapsamlı bir çalışmada, 11 haftalık eliminasyon diyeti insanların yaşadığı migren ve baş ağrılarının sıklığını düşürmüştür. Bu sonuçlar üç buçuk haftalık bir araştırma süreci sonunda görülmüştür.

Coenzim Q10 Almayı Düşünün:

Koenzim Q10 (CoQ10), gıdaları enerjiye çevirmeyi sağlayan bir enzimdir. Ayrıca kuvvetli bir antioksidan olarak işlev görür. Bunun yanında beden tarafından natürel olarak üretilen bir bileşendir.

İncelemeler, CoQ10 takviyeleri kullanmanın kafa ağrılarını iyi etmede etkili ve doğal bir metot olabileceğini göstermiştir.

Örneğin, her 79 kişiden biri, günde 99 mg CoQ10 takviyesi kullandığında migren yoğunluğu, kuvveti ve süresini düştüğü görüldü.

Sık sık migren yaşayan 41 kişiyi içeren başka bir inceleme de yayınlandı. Bütün gün üç adet 99 mg CoQ10 dozunun migren yoğunluğunu ve mide bulantısı gibi migrenle ilgili semptomları düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.

Kafa ağrısına soğuk iyi gelir
Kafa ağrısına soğuk iyi gelir

Soğuk Kompres ile Ağrıyı Yatıştırma:

Soğuk bez veya buz, su kullanmak baş ağrısı belirtilerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Boyun veya baş bölgesine soğuk veya donmuş su vurmak ağrıyı azaltır. Sinir iletimini ağırlaştırır ve kan damarlarını sıkar. Yani bunların hepsi baş ağrısını yok etmeye yardımcı olur.

Her 27 kadında yapılan bir incelemede, kafaya buz paketi uygulamak migren sancısını önemli ölçüde düşürdü.

Soğuk baskı yapmak için su geçirmez paketi buzla doldurun. Daha sonra yumuşak bir beze dolayın. Baş ağrısının giderilmesi için buzlu bezi boyna, kafaya veya şakakların arkasına muamele edin.

B-Kompleks Vitamini deneyin:

B vitaminleri, vücutta birçok önemli rol oynayan suda çözünen bir grup mikro besindir. Örneğin, nörotransmitter sentezine katkıda bulunurlar. Ayrıca yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olabilirler.

Bazı B vitaminleri baş ağrısına karşı koruyucu etkiye sahip olabilir.

Çeşitli çalışmalar, B vitamini takviyelerinin riboflavin (B2), folat, B12 ve piridoksin (B6) baş ağrısı semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir.

Kompleks vitaminler B vitaminlerinin sekizini de içerir ve baş ağrısı semptomlarını doğal olarak tedavi etmenin güvenli ve uygun maliyetli bir yoludur.

B vitaminlerinin suda çözünür ve fazlalıkların idrar yoluyla boşaltılabilir. Bu nedenle düzenli olarak alınması güvenli olarak kabul edilir.

Uçucu Yağlar Kullanın:

Uçucu yağlar, çeşitli bitkilerden aromatik bileşikler içeren yüksek konsantre sıvılardır. Birçok terapötik yararları vardır. Ayrıca çoğu zaman topik olarak kullanılırlar. Ancak bazıları yutulabilir.

Nane ve lavanta uçucu yağları özellikle kafa sancısı olduğunda büyük yarar sağlar.

Şakaklara nane yağı sürmenin gerilim baş ağrısı semptomlarını düşürdüğü görülmüştür.

Bu arada, lavanta yağı kafaya uygulandığında ve burundan çekildiğinde migren ağrısını ve alakalı belirtileri elimine etmede oldukça etkilidir.

Histamin Bakımından Yüksek Gıdalardan Uzak Durun:

Histamin, bedende natürel olarak duran ve bağışıklık, sindirme ve sinir sistemlerinde işlev gören bir bileşendir.

Bunun yanında füme balık, eski peynirler, fermente yiyecekler, bira, kırmızı şarap ve tütsülenmiş etler gibi bazı gıdaların içinde olabilirler.

Bazı incelemeler histamin yemeye hassas olanlarda migrene görülebileceğini ortaya koymuştur.

Bazı insanlar histamini düzgün bir şekilde atamıyorlar. Çünkü parçalamaktan sorumlu enzimlerin işlevi bozulmuştur.

Histamin bakımından yoğun gıdaları bırakmak, yoğun baş ağrısı mustaribi insanlar için faydalı bir yoldur.

Baş ağrısı nedir?
Baş ağrısı nedir?

Baş ağrısı: Düzenli Uyku Alınması:

Uyku azlığı birçok yönden sağlığınıza zarar verebilir. Ayrıca hatta bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir.

Mesela, bir incelemede, gecede beş saatten az uyuyanlarda ve beş saatten fazla uyuyanlarda baş ağrısı yoğunluğu ve etkisi karşılaştırdı. 5 saatten az uyuyanlarda daha fazla ve şiddetli baş ağrıları olduğu ortaya kondu.

Bununla birlikte, aşırı uyumanın da baş ağrılarını başlatabilir. Doğal baş ağrısı önleme yöntemi istiyorsanız. Doğru miktarda uyumaya dikkat etmelisiniz.

En sağlıklısı, gece 6 ile 8 saatlik iyi bir uykudur.

Alkolü Sınırlamalısınız!

Alkol almak insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Bazı akademik incelemeler alkolün yoğun kafa ağrısı hissedenleri, bazılarında migreni başlattığını gösterdi.

İçkinin bazı insanlarda gerilme ağrısına ve küme baş ağrısına sebebiyet verdiği de gösterilmiştir.

Bu bir vazodilatör. Yani kan damarlarını genişletiyor ve kanın daha özgürce akmasını sağlıyor.

Damar genişlemesi bazı kişilerde kafa ağrısına neden olabilir. Aslında, baş ağrıları tansiyon ilaçları gibi vazodilatörlerin yaygın bir yan etkisidir. Yani kan damarlarının gelişmesi tansiyonu düşürür. Ancak bu genişle kafada baskıya neden olur ve ağrı başlar. Alkolün yaptığı tam olarak budur.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.