Faydalı Bilgiler

Barbekü Izgara Mikrodalga Fırınlarda Riskler Ve Çözümler

Barbekü Izgara Mikrodalga Fırınlarda Riskler Ve Çözümler | Barbekü ve Izgara en sevdiğimiz beslenme şekli. Ancak bu tezgahlarda hazırlanmış yiyeceklerin çoğu kansere sebep olan “benzoapyren” içerirler.

Yani ortaya çıkan benzoapyrenin miktarı, kullanılan barbekü ve ızgaradaki pişirme sıcaklığı, kullanılan yakıtın cinsi ve pişirilen etin ihtiva ettiği yağ miktarı ile yakından ilgilidir.

Yakıt cinsi olarak odun kömürü ve gaz en fazla benzoapyren oluşumuna neden olan yakıtlar olup ızgaradaki etler kömüre ne kadar yakın ise o derece fazla kanserojen etki altında kalırlar.

Izgara ve riskler
Izgara ve riskler

Barbekü Izgara Mikrodalga Fırınlarda Riskler Ve Çözümler!

Bileşik Amerika Hawai Universitesi’nde yapılan araştırmaya göre. Izgara olunmuş et beraberinde yenilen bol miktarda yeşil sebzenin içinde bulunan klorofil hazım sırasında benzoapyreni emerek kanserojen etkisini engelleyebilmektedir.

Yani bu deneyime göre sık olmamak kaydı ile ızgara et yemek istendiğinde yanında bol bol yeşil sebze tüketilmelidir. Ayrıca Izgara sıcaklığı 150 C derecenin altında olmalı, ızgara yerine fırında pişirme yöntemi tercih olunmalıdır.

Barbekü, Mikrodalga Fırınlar ve Riskler

Mikrodalgalar, radar, fizyoterapi, uydu haberleşmesi, ısıtma gibi evsel ve endüstriyel alanlarda kullanılırlar. Ayrıca “GigaHertz” (GHz, 109 Hz) düzeylerinde frekans ve santimetre ölçülerinde dalga boyuna sahip elektromanyetik radyasyonlardır.

Bu dalgalar belirli enerji düzeylerinin üzerine çıktıklarında içinden geçtikleri canlı dokular gibi su oranı yüksek ortamlarda hızlı bir ısınmaya neden olabilirler. Mikrodalgaların bu özelliğinden endüstride ve evlerdeki
mikrodalga fırınlarında yararlanılmaktadır.

Mikrodalga ışınlar iyonize olamayanlar grubuna dahildir. Yani hücrenin içindeki maddeleri iyonize ederek zarara neden olmazlar. Ancak bazı bilim dergilerine göre iyonize olamayan ışınlar da hücrenin ısınmasına yol açabiliyor ve hücreye zarar verebiliyorlar.

Mikro dalga fırınlar ve riskler
Mikro dalga fırınlar ve riskler

Mikrodalga ve Beyin

Mikrodalga fırınların beyine ne tür ve ne derece bir zarar verdiği henüz tam olarak aydınlatılmış degildir. Sonuçta mikrodalga fırınlardan, yemeğin pişme süresi boyunca uzak durmakta fayda vardır. Yani çalışan bir mikrodalga fırından en az bir kol mesafesi kadar uzakta durun. Ayrıca yüzünüzü yemek pişmiş mi diye fırına yaklaştırmayın.
Fırın boşken çalıştırmayın.

– Fırnın içini sık olarak temizleyin.
– Kapak kapanmıyor veya hasar görmüşse fırını çalıştırmayın. Yemek pişirirken metal kap kullanmayın.
– Kalın kabuklu yiyecekler pişince içinde buhar kalır ve kabuk çatlayınca dışarı buhar fışkırır, dikkatli olun.
– Mikro fırın yerine bildik fırınlarda yemek pişirmeyi tercih edebilirsiniz.

Barbekü, Yemek Takımları Riskler ve Çözümler

Yemek takımlarını süsleyen “kurşun, kadmium” gibi ağır metaller içeren boya ve sırlar yüksek toksik içerir. Bu nedenle tehlikeli olup kullanmaktan kaçınılmalıdır. Vücutta biriken yüksek miktarda kurşun, merkezi sinir siste-
mi, böbrekler, karaciğer, kan dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminde ağır hasarlara neden olabilir.

Ayrıca çocuklarda ise düşük dozdaki birikimlerin dahi etkili olarak kalıcı öğrenim bozukluğu. Ayrıca davranış bozukluklarına sebep olabildiği ifade olunmaktadır.

Barbekü Izgara Riskler
Barbekü Izgara Riskler

Ne yapmalıyız?

Yemek sofranızın şıklığını tamamlamak düşüncesi ile satın almayı düşündüğünüz parlak sırlı, parlak boyalı sofra takımları sağlıklı mı? Yani ne miktarda “kurşun ve kadmiyum” içerdiğini bilemezsiniz. Ancak bu ağır metallerin mevcudiyeti o parlak renklerdedir. Yani kendini size göstererek almamanız ve kullanmamanız gerektiği konusunda sizi uyarmaktadırlar.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.