Faydalı Bilgiler

Araba satmak için en iyi zaman nedir?

Araba satmak için en iyi zaman nedir | Herkes, arabasını satma zamanı geldiğinde üzülür ve bunu arabasına asla söylemez:) Arabasını çok sevse de kendisi için en üst parayı almak ister.  Diğer dönemlerden farklı olarak, araba satışları için daha iyi olan yılın bir kaç zamanı vardır. Ama ekonomik durumunuza göre, daha kişisel hususlar da dahil olmak üzere göz önünde bulundurulması gereken başka bir çok faktörler de olabilir. Peki, araba satmak için en doğru zaman nedir?

Aslında araba satmak için en iyi zaman, arabanızı hazırlamak ve iyi göstermek ayırabildiğiniz zamana bağlıdır. İyi bir detaylandırma vermek ve gerekli onarımları yapmak satışa çok yardımcı olacaktır. Ama sıcak tatil ayları, iş veya aile yükümlülükleri ile sizin için yoğun zamanlar ise, o zaman arabanızı satmak için iyi bir zaman olmayacaktır.

Arabamı ne zaman satmalıyım?
Arabamı ne zaman satmalıyım?

Araba satmak, size en büyük faydayı ne zaman sağlar?

Pandemi döneminde pek çok alıcı ,toplu taşıma araçlarından kaçınmak istediği için ikinci el arabalara olan talebi artırdı. İkinci el arabalara olan talep yükseldi ve bu da aracınızın salgından önceki değerlerinden daha yüksek değerlere ulaşabileceği anlamına geliyor. Ama başkalarıyla fazla temasa maruz kalma konusunda endişeleriniz varsa bu ekstra kazan size fazla bir şey ifade etmeyebilir.

Sonuçta, ideal zamanlamayı kişisel ve ekonomik hususlar bir arada ortaya koyar. Aşağıda yazının devamında aracınızı satarken düşünmeniz gereken bazı önemli ve kritik şeyleri bulacaksınız.

Araba satmak için hazır mısınız?

Ucu açık gibi gelebilir ama arabanızı satmak için en iyi zaman umutsuz olduğunuz anlar değildir.  Ya da bu sürece başlamak için zaman veya enerjinizin olmadığı zamanlar da değildir! Satmak için en iyi zaman genellikle arabanızın ve hayatınızın yolunda gittiği zamanlardır.

Mekanik arızaların zamanlaması hep uygun olmayan zamanlara denk gelir onun için acele etmeyin. Ayrıca bir ev satın alma veya bir düğün planlama gibi büyük bir yaşamsal değişim olaylarının ortasında olduğunuzda, araba satıp başka bir araba almak oldukça stres yaratacaktır.

Bir araba satmak, temizlik, araç hazırlama, reklamları yerleştirme, talepleri yanıtlama ve potansiyel alıcılar ile randevulaşma gibi zaman ve çaba alan bir iştir.

En iyi şekilde odaklanma ve en geniş zamanda için zaman yapacağınız piyasa analizi ile arabanızı satmanız en iyi anlaşmayı yapmanızı sağlar. Bu şekilde yatırımınızın getirisinin en üst düzeye çıkarma olasılığı yükselir.

Her şey çalışıyor ve hiç bir büyük sorun yok!

Sahipleri genellikle büyük bir sorun veya mekanik arıza gibi bardağı taşıran son damla olduğunda arabalarını satmaya karar verirler. Gerçek şu ki, hiçbir sorun yokken satsalar çok daha iyi yapmış olurlardı.

Bir de alıcının bakış açısından düşünün. Çoğu insan hemen onarım ihtiyacı olan bir arabayı satın almak istemiyor ya da bu durumda satış fiyatını düşürmeye çalışacaklardır. Alıcılar binlerce TL’ye mal olacak planlı bakım servis ışığının yandığını görürlerse, hemen çekip gitmeyi seçebilirler.

Arabanızı satmak için en iyi zaman içinde veya dışında büyük bir sorun olmadığı zamandır. Ufak bakımlar halledilebilir ama tüm sistemler düzgün çalışıyor olmalıdır. Bu şekilde daha hızlı, daha kolay ve aynı zamanda daha stressiz satış yapmış olacaksınız! İşte bunun için buradaki faydalı bilgileri takip edin.

Aracınızı satmak, aracınızın durumu nasıl?

Değiştirme vakti geldiğinde!

En iyi fırsatlar genellikle yeni bir şey için alışveriş yapmayı düşünmediğiniz karşınıza çıkar! Ama bu durum fırsatları yakalamak için hazır olmadığınız anlamına gelmemeli!

Büyüyen aileniz daha fazla koltuğa ihtiyacınız olacağı anlamına geliyorsa ya da bir kamyonetin yaşam tarzınıza bir sedandan daha uygun olabileceğini fark ettiyseniz, iyi bir anlaşma duyduğunuzda eski arabanızı satmaya hazır olun.

Arabanıza tutkuyla bağlı olabilirsiniz ama bu, bir yastıkta kocamanız için bir neden değildir:) Satmak için doğru bir zaman ve daha iyi bir araba sahibi olmak için bir fırsat bulduğunuzda gerekeni yapın! Onu bırakmaya ve devam etmeye hazır ol!

Araba satmak, Hangi sezon en iyisi?

Bahar ve yaz mevsimlerinin araba satmak için en kolay zamanlar olduğu doğrudur. Aynı zaman da bu dönemde daha çok para alırsınız, bu da doğrudur! Sıcak havalar, araba alıp satmak için en popüler, en keyifli ve en kazançlı zamanlardır!

Soğuk aylar tatilleri uzaklaştırır ve alıcılar aile aktivitelerine ve satın almaları üzerine yoğunlaşırlar. Black Friday ve yeni yıl tatili, özel, sıfır ve çok kullanılan modellere talebi arttırır. Bu sebeple kış ayı içinde ikinci el arabalarda değer kaybına neden olur. Ocak ve Şubat aylarında kısmen de olsa ikinci el otomobil satışları yavaş olma eğilimindedir.

Ama bütün bunlar, kışın hiç bir araç satamayacağınız anlamına gelmez. Çünkü bazı araba türleri kışın diğerlerinden daha fazla talep alacaktır. Dört tekerlekten çekişli bir Jeep’i veya bir cabrio’yu Aralık ayında bile satmak daha kolay olabilir ve hatta her zamankinden daha fazla talep görebilirler.

Aslında mevsim ne olursa olsun fiyatı asıl belirleyen arz ve talep dengesi olacaktır. Mesela sahip olduğunuz aracın bayii yaşadığınız bölgede büyük bir kampanya başlattıysa bu, 4 yaşındaki aracınızı satmak için uygun bir zaman olmayabilir!

Arabanın masrafları artınca!
Arabanın masrafları artınca!

Tamir masrafları, aylık ödemeden daha pahalı olmaya başladığında!

Aracınızı nakit ödediyseniz veya borcunuz ödendiğiniz için bedava araç kullanıyorsanız, tebrikler! Aracınız hala güvenli ulaşım sağlıyor mu? Garajdan çıkarken komşuları korkutmuyorsunuz değil mi? O zaman siz daha da şanslısınız!

Ama aracınızın taksitlerini hala ödüyorsanız ve sizi tamirhaneden çıkarmıyorsa işiniz zor demektir. Hele bir de tamir masrafları ödediğiniz taksitleri geçmeye başladıysa onu hemen satma zamanıdır.

Aslında, eğer durum bu hale geldiyse muhtemelen zaten çok uzun süre bekledin. Ve sen arabanla çok uzun zamandır berabersin. Bu durum bir dereceye kadar, kişisel tercihlerle ilgili bir konu haline gelir ve ne kadar zaman ve sabır göstereceğin sana bağlıdır. Eğer durum finansal ve güvenlik meselesi haline gelirse hemen sat!

Araba satmak, Otomobil Kredisi Almadan Önce!

Birçok alıcının araba kredi ödemelerinin gerisinde kaldığı talihsiz bir gerçektir. Ve bu özellikle dünya çapında bir salgının yol açtığı iş kayıpları sırasında daha da zorlu bir durum.

Ödemelerde geç kaldıysanız, bankanın memurları gelmeden önce aracınızı satmak en iyisidir. Böylece bakiyenin olabildiğince çoğunu ödeme imkanı bulursunuz!

Arabanıza satarak elde edebileceğinizden daha fazla borcun olabilir. Ama genellikle en iyisi kayıplarınızı azaltmak ve riskleri azaltmaktır. Bir kaç ödeme ya da biraz kredi puanı hiç değilse finansal çatlakları kapatabilir. Ayrıca tekrarlanan geç ödemeler veya varsayılan borçluluk durumları bir dahaki sefere kredi almak için ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. En azından, iyi kredi notu olmayan bir alıcının daha yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kalması muhtemeldir.

Kredili araç,

Aracınızın borcunuz olan bakiyeden daha değerliyse, krediyi ödeyebilirsiniz. Ve bir sonraki aracınıza veya diğer faturalarınıza yatırmak için paranız kalabilir. Eğer arabanın değerinden daha fazla borcunuz varsa yine de bakiyeyi ödemek zorundasınız. Her halükarda, en iyi bahis onu iyi fiyata satmaktır. Bu şekilde, arabanızı satmak daha fazla borcunuzu kapatmanız ve biraz para kazanmanız anlamına gelir.

Eğer arabanızı galeri gibi ikinci veya üçüncü bir kişiye satacaksanız proses nasıl işler? Bu durum büyük olasılıkla toptan satışla sona erecektir. Yani daha az gelir elde etmeniz anlamına gelir. Bunun durumda, müzayede şirketi ve repossession şirketleri her bir satış için komisyon koyar ve siz daha az kazanırsınız!

Aracınız kaç km?
Aracınız kaç km?

Aracınız kaç Km’de!

Bu günlerde çoğu araba uygun bakım ile 120.000 km ötesinde satılabilme yeteneğine sahiptir. Ama ikinci el arabalar genelde bu kilometrelerden sonra önemli değer kaybına uğrar. Eğer satış düşünüyorsanız ve arabanız yaşlanıyorsa, 120.000’den önce hamlenizi yapmak isteyebilirsiniz.

Bir satış zamanlaması göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir konu daha az belirgin  bir konuda servis kilometresidir. Hala kısmen ve tümüyle garanti kapsamında sahip bir araba ciddi avantajdır. Bu tip bir araba garanti kapsamı dışında olan bir arabaya göre alıcılar için daha cazip olur. Ev ödevini iyi yapan araştırmacı alıcılar bu gibi servis hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler.

Eğer aracınızın servis garantisi 100.000 Km’de bitiyorsa ve satış kararı verdiyseniz 101.000 Km’yi beklemeyin!

Araba satmak, Bir yıl daha yaşlanmadan!

Üç yaşındaki bir araba her zaman dört yaşındaki bir aynı marka ve model  bir arabadan daha fazla değerli olacaktır. Her yıl otomobil üreticilerinin yeni bir model çıkarabileceğini ve sizin bundan zararlı çıkabileceğinizi unutmayın.

Bir alıcı için, arabanız ne zaman satın alırsanız alın, model yılı kadar eskidir. Yeni model tanıtımları tüm yıl boyunca olur unutmayın! Bazı araba modellerinde, yeniden tasarlanmış yeni bir model sürümü Nisan ayında çıkar! İşte bu ay arabanızı başka bir yıl daha büyür.

Eğer satış düşünüyorsanız, arabanız bir model yılı yaşlanmadan önce bunu deneyin.

Arabanızda Artık Güvende Hissetmediğinizde!

Yeni arabalar, eskilerinin sahip olmadığı gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir! Bu da kazaları daha önlenebilir hale getirir ve bir çarpışma anında meydana yaralanma ve ölüm olasılığını azaltır.

Eğer sizin ve ailenizin güvenliği mevcut aracınızda risk içerir hale geldi mi? Evet, muhtemelen ondan kurtulmanın zamanıdır.

Koşulların da ne kadar güvenli hissettiğiniz üzerinde bir etkisi vardır. Ilımlı bir iklimden daha şiddetli hava koşullarında bire geçmek yeni bir araba gerektirebilir. Mesela iki çekişli aracınızı dört tekerlekten çekişli bir başka araçla takas etme zamanının geldiğini düşünebilirsiniz. 

Kilometre veya yaş yapısal hasara yol açar. Tekrarlanan mekanik sorunlar veya pas yapısal sorunlara yol açıyorsa, kesinlikle hareket zamanı.

Arabanızı satmak için finansman!
Arabanızı satmak için finansman!

Pozitif Sermayeniz Olduğunda,

Finansal açıdan bakıldığında, bir araba satmak için en iyi zaman aracın değerinden daha azına sahip olmanız durumudur. Bu pozitif eşitliktir. Değerinden daha fazla borcun olduğunda satışa acele etmenin mantıklı olduğu tek zaman, temerrüt veya icra riski altında olduğunuz zamandır.

Aracınızı pozitif eşitliği yakaladığınızda satın! Bu durum yeni bir araç için ortaya para koya bilme imkanı verir. Eğer bir kredi yükü ile arabanın değerinden daha fazla borçlu iseniz! Kredi ödemek için tasarruf edinme derdine dalmak zorunda kalmayın ve daha fazla mali riske girmeyin. Satışı düşünün!

Bazen, araba için alınan birkaç ödeme bazı şeyleri tersine çevirebilir. Negatif eşitlikten pozitif eşitliğe geçersiniz. Eğer ödemeleri alabilir ve onu elinizde tutabilirseniz, bu uzun vadede daha değerli olabilir.

Arabanızı satmak, Pozitif sermaye!
Pozitif sermaye!

Diğer alışveriş araçları ve yöntemleri!

Bir araba satmak bu kadar stresli bir deneyim olmak zorunda değildir. Biraz ev ödevi yapın! Böylece süreci daha keyifli ve karlı hale getirebilirsiniz. Arabanızı nasıl satacağınıza ilişkin, baştan sona bilmeniz gereken her şeyi size bildirdik. Genel araba satış hataları, size para kaybetmeye mal olabilir. Hataları önlemek için bazı yöntemler vardır.

Arabanızı satmak, genellikle yeni bir araç için alışverişe çıkmak anlamına gelir. Yeni araba sıralamaları ve değerlendirmeleri için internet sitelerini takip edin! Bu siteler alıcı ve satıcının yeni bir araba için arayıştayken, sahip oldukları soruları yanıtlamak üzere tasarlanmıştır. İkinci el araç sıralamaları ve değerlendirmeleri okuyun. Bunlar, bilinçli kararlar verebilmeniz için sahip olmanız gereken maliyet bilgilerini içerirler.

Satın alma zamanı geldiğinde ne yapmalı? Yeni araba fırsatları sayfaları, en iyi otomobil finansmanı ve teşvik bilgilerini sunar. Kiralamayı düşünüyorsanız, düşük aylık ödemeleri olan ve çok az vadesi bulunan teklifleri kaçırmayın. En iyisi için de araç kiralama anlaşmalarını ve sözleşmelerini gözden geçirin.

En iyi fiyatlar,

Bazı uygulamalar en iyi fiyat ile alıcı ve satıcı için önceden anlaşmalı fiyatlar sunar. Ve satıcıları lokal alıcılarla da buluşturur. Ücretli veya ücretsiz olan bu programı kullanan alışverişçiler ortalama binlerce TL tasarruf sağlayabilirler.

Arabanızı satmak genellikle aynı zamanda yeni bir araba almak anlamına geliyor! Araba satın almada önemli bir husus ta çoğunlukla gözden kaçırılan, doğru otomobil sigortası oluyor. Bir çok araba sigorta sitesi, doğru poliçe, para tasarrufu sağlar. Siz aralarından en uygun olanı seçin!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.