Faydalı Bilgiler

Araba Kiralamak mı, Satın Almak mı, Araba Paylaşımı mı? Hangisi iyi?

Araba Kiralamak, Satın Almak, Araba Paylaşımı! Hangisi en iyisi | Ev satın almayı aynı zamanda, özel bir araba satın almayı düşünen şaşırtıcı derecede çok insan olduğunu görüyoruz. Sonuçta, yeni bir ev bir hayatı karşılamak anlamına gelir ama bu ihtiyacı kiralayarak da giderebilirsiniz.  Arabalarını da büyük bir hevesle yenilemek isteyen birçok insan olduğunu düşünüyoruz tabi bu ihtiyacı da kiralamayla temin edebilirsiniz. Peki, aralarında ki fark nedir? Bu konuda Japonya’da yapılan bir araştırmayı paylaşacağız. Ancak rakamlar TL olarak düşünülüp Türkiye’ye de uygulanabilir.

Satın alma konusunda 30 milyon yen veya 40 milyon yen gibi büyük miktarda paraya bakarsanız. 2 milyon yen veya 3 milyon yen gibi bir miktarlar size çok ucuz gelecektir.

Araç kiralamak avantajlar
Araç kiralamak avantajlar

Araba Kiralamak, Satın Almak, Araba Paylaşımı!

Araba alımıyla ilgili olarak “gerçekten bir araba satın almalı mıyım” sorusu kafamızı kurcalayabilir. Tıpkı bir evin satın alınmasını ve kirasını karşılaştırmak gibi. Bir arabanın “satın alınıp alınmayacağını” veya “kiralanıp kiralanmadığını” sakince karşılaştırmalıyız. Ve ayrıca kar veya zararı, parasal açısından düşünmenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Aracın Nerelerine Bakalım?

Son yıllarda, artık kiralama bile sadece geleneksel bir “Araba Kiralama” değildir. Aynı zamanda “Araç Paylaşımı” kullanma yöntemi de vardır. Her birinin avantajları ve dezavantajları var. Bu yüzden her birinin özelliğini anlamak ve iyi şekilde kullanmanızı istiyoruz.

SATIN AL VEYA KİRALA. 15 YIL BOYUNCA MALİYETLERİ KARŞILAŞTIRALIM!

Kaba olsa da bir arabanın satın alınmasını ve kirasını bir örnekle karşılaştıralım.

Önkoşullar aşağıdaki gibidir:

Satın Alma:
・ Araç tipi: Toyota “Prius 1.8L” (yeni araba) ・ Araç fiyatı: 2.43 milyon yen (en düşük fiyat notu)
・ Diğer masraflar: 300.000 yen
・ Otomobil vergisi ve otomobil sigortası: Yılda 80.000 yen.
・ Park ücreti: Ayda 20.000 yen.
・ Benzin ücreti: Ayda 5.000 yen.
・ Oto yıkama ücreti: Aylık 1.000 yen.
・ Kredi: Yılda % 1.5, 5 yıllık geri ödeme (araç fiyatı için kredinin geri ödemesi).

Araba satın almak mı?
Araba satın almak mı?

Kiralama:
・ Araç tipi: Toyota “Prius 1.8L”
・ Kiralama maliyeti: 11.880 yen (24 saat)*
・ Benzin ücreti: 1000 yen (Birim zaman başına)
* Toyota rent-a-car’ın normal fiyatına yaklaşık bir değerlendirmedir. Gerçek maliyetler araç kiralama şirketine, yılın dönemine, konuma vb. değişebilir.

Araba Kiralamak mı, Satın Alma mı?

Her şeyden önce araba satın aldıysanız, diğer giderlerin ve kredilerin geri ödenmesi de dahil olmak üzere ilk yıl yaklaşık 1.2 milyon yenden sorumlu olacaksınız. Bunun yanında, araç muayene ücreti olmadığı yılda yaklaşık 900.000 yen, araç muayene ücretinin alındığı yıl için ise yaklaşık 1.050.000 yen yük olacaktır.

Öte yandan, kiralama durumunda, ayda iki kez kullanım için yılda yaklaşık 310.000 yen, ayda dört kez yılda yaklaşık 620.000 yen ve ayda sekiz kez kullanırsanız yılda yaklaşık 1.24 milyon yen ödeyeceksiniz. Yani cumartesi ve pazar günleri iki gün üst üste kiralık aracı kullanmaya devam ederseniz, arabayı peşin aldığınızı düşünürsek yıllık satın alma yükünden daha fazla olacaktır.

Tablo ile Karşılaştırma!

Ancak, bazı araba severler birkaç yılda bir araçlarını değiştirmek istiyorlar. Düzenli olarak yeni bir arabaya yer vermeniz, ödeme gücünüze bağlıdır. Ancak kredi geri ödemesi devam ettikçe yük biraz daha ağır olacaktır. Her beş yılda bir aynı fiyat aralığına sahip bir araba değiştirme ve kiralama durumunda, kümülatif yük miktarını karşılaştırdığımız tabloyu aşağıda inceleyebilirsiniz (Miktar 10.000 yen’den aşağı yuvarlandı).

1 yıl 5 yıl kümülatif 10 yıldır kümülatif 15 yıldır kümülatif
satın alma Değiştirme yok 120.<> milyon yen 493.<> milyon yen 734.<> milyon yen 960.<> milyon yen
Her 5 yılda bir değiştirirsek 120.<> milyon yen 493.<> milyon yen 957.<> milyon yen 1420.<> milyon yen
kiralama Ayda iki kez 31.<> milyon yen 155.<> milyon yen 309.<> milyon yen 464.<> milyon yen
Ayda 4 kez 62.<> milyon yen 309.<> milyon yen 618.<> milyon yen 927.<> milyon yen
Ayda 8 kez 124.<> milyon yen 618.<> milyon yen 1236.<> milyon yen 1855.<> milyon yen

Hangisi Daha Ucuz?

Son ana kadar belirli varsayımlara dayanan bir deneme hesaplaması yapılmıştır. Her durumda çalışan bir sonuç olmayabilir ancak kabaca konuşursak. Her hafta iki günden fazla arabaya binen bir kişiyseniz, mali yükün kiralık bir arabadan daha az olacağı anlaşılıyor. Öte yandan, her hafta sadece bir gün araba sürerseniz, toplam yükün araç satın almadan daha az olacağı söylenebilir.

Araç paylaşımı nedir?
Araba paylaşımı nedir?

“ARABA KİRALAMAK” ve  “ARAÇ PAYLAŞIMI” KARŞILAŞTIRMASI

Araç kiralama ile araç paylaşımını karşılaştırırsanız ne olur? Aşağıdaki tablo, genel olarak kiralık araçların özelliklerini ve araç paylaşımı ile karşılaştırılmasını sunar (Ayrıntılar şirkete bağlı olarak değişebilir).

Araç kiralama                    Araba paylaşımı
Başlangıç
ücreti aylık ücret
Değişken evet (her biri yaklaşık 1.000 yen)
Ödünç verme
süresi, i̇ade süresi
Kiralama
şirketine bağlı olarak (8:00-20:00, vb.)
kısıtlama yok (24 saat)
Teslimat Şirkette Her yerde
Benzin faturası Genelde fiyata dahil değildir. belirli bir fiyat miktarı içinde fiyata dahildir
Kilometre ücretleri Daha yüksek km başına yaklaşık 15 yen, vb.
Vazgeçme Mümkün Zor
Model Seçmesi kolay Seçme imkanı sınırlı

Kiralık araçların ve araç paylaşımının özelliklerini özetlemek gerekirse, araç paylaşımı fiyat açısından daha ucuz olma eğilimindedir. Ancak kilometre ile artabilir veya aylık bir ücret gerekebilir. Bu nedenle araç paylaşımı kısa bir süre sık kullanıyorsanız ve ara sıra seyahatler gibi uzun mesafeler gidiyorsanız, kiralık araçlardan daha uygun olduğu söylenebilir.

Araba kiralamak mı, satın almak mı?
Araba kiralamak mı, satın almak mı?

Araba kiralamak! Diğer açılardan bakış!

Şehir merkezinde ne kadar çok toplu taşıma getirilirse, park ücretleri o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle arabaya daha az sıklıkta binerseniz. Yani özel araba kiralayıp kiralamayacağınızı iyice düşünmek önemlidir. Ayrıca kiralama yapıyorsanız, araç paylaşımını da tartmak faydalı olabilir.

Tabii ki, bazı insanlar arabayı sadece bir ulaşım aracı olarak değil, kapının önünde bir araba durmasının memnuniyetine vurgu yapmak isterler. Araba kiralamak ve araba satın almak konusunda ihtiyaçlarınıza, zamana, yaşadığınız yere ve bütçenize uygun karar vermeniz oldukça önemli gözükmektedir.

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.