Faydalı Bilgiler

Araba fiyatları düşecek mi, çıkacak mı 2024

Araba fiyatları düşecek mi çıkacak mı | Pandemi sebebiyle 2022 yılında meydana gelen araba üretimi arzındaki düşüş, çip tedarikinde yaşanan gecikmeler, Dolar ve Avronun yukarı doğru salınışı. İşte tüm bu sebepler, 2024 yılında da araba fiyatları üzerindeki baskıyı sürdürüyor! İster bir sonraki yeni arabanızı kiralayın ister satın alın, mutlaka öğrenmek istediğiniz bazı şeyler vardır. En son satın aldığınız arabadan bu yana bir sürü şey değişti! Peki, bir sonraki aracınız için ödemenizi etkileyecek neler oldu? 2024’te de Araba Sevenlerin ilk sorusu, araba fiyatları ne olacak?

Araba fiyatları düşecek mi ? Yeni ve Yabancı Otomobiller İçin Ortalama Fiyatlar Yukarı Çıkıyor

Bu yıl yeni bir otomobilin ortalama fiyatı 980.000.00 TL civarındadır. Bu fiyat her yıl arttı ve artmaya devam edecek! Ancak yeni otomobilleri ortalama tüketici için daha az uygun hale gelecektir. Üreticiler artan malzeme, işçilik ve üretim maliyetine ayak uydurmak için fiyatları yükseltmek zorundadır. Dağıtım, teslimat maliyetleri bile sürekli olarak artmaktadır.

Daha sık ve daha büyük hukuk davaları, pahalı geri çağırmalar da yükleri arttırıyor. Ayrıca giderek katılaşan hükümet düzenlemeleri de buna katkıda bulunuyor. Günümüzde otomobiller her zamankinden daha pahalı güvenlik ekipmanlarına ve özelliklerine sahiptir. Hükümetler, emisyon kontrollerini ve yakıt ekonomisi gereksinimlerini zorunlu kıldı ve bunlar da maliyetleri yükseltti.

Bununla birlikte, yükselen sadece aracın maliyeti değildir. Aslında satın alma, finansman, kiralama ve ikinci el maliyetleri de hızla artmaktadır.

Otomobil fiyatlar ne olacak!
Otomobil fiyatlar ne olacak!

Araba fiyatları düşecek mi ? Bayi Marjları Azalıyor, bu Yüzden Ücretler Arttı!

Yeni otomobillerde etiket fiyatının bir yüzdesi olan gerçek bayi kar marjı son yıllarda düşmektedir. Yani, bu satıcının her araba için üreticisine ödediği fiyat ile otomobildeki perakende satış fiyatı arasındaki farktır. Yaklaşık % 7-8’lik potansiyel bir kar marjını temsil eder. Ancak, hepimiz yeni bir araba için tam etiket fiyatı ödemediğimizi biliyoruz. Böylece ortalama kar marjı sadece yaklaşık % 3 olduğu anlamına geliyor. Bayiler sadece %3’lük bir karla iş yapamazlar. Faturaları ödeyemezler!

Bu nedenle bayiler ücret ve diğer gelir kaynaklarını arttırarak telafi etmek zorundalar. Bayi “doc” ücretleri uzun zamandır var. Ancak genellikle 950 TL – 1750 TL aralığındaydı ve genellikle pazarlık yapılabilirdi. Şimdi ise bu ücretler ücretleri 7000 TL – 13000 TL aralığındadır. Ayrıca lüks markalar için daha da yüksek ve artık nadiren bir pazarlık olanağı var.

Bayiler için bir diğer önemli gelir kaynağı, müşterilerin uzatılmış garantiler, çeşitli sigorta türleri, güvenlik sistemleri, bakım sözleşmeleridir. Ayrıca tekerlek ve lastik koruması, pas geçirmezlik, boya koruyucu ve diğer yüksek maliyetli, yüksek karlı ürünlerle sonsuz teklifler üretebilirler. Tüketici için, bu öğeler genellikle maliyete değmez! Ancak bir satıcının genel kar tablosunu iyileştirmek için bunları müşterilerinin yüksek bir yüzdesine satmada başarılı olması gerekir.

Birçok bayii pencere gravürleri, boya ve kumaş koruması, paspaslar, tekerlek kilitleri, azot dolu lastikler ve diğer ekstraları her arabaya eklerler. Bu maliyetler arabaların pencere etiketlerine eklenir ve müşterileri isteseler de istemeseler de satın almaya zorlar.

Bayilerin ve otomobil şirketlerinin gelecekte yeni ve artan ücretlerle daha yaratıcı hale geldiğini görmeyi beklemeliyiz. Bu yavaşlama belirtisi göstermeyen bir trend.

Finansman Maliyetleri Artıyor!

Baz faiz oranları artıyor. Böylece otomobil alıcıları giderek daha yüksek finansman maliyetleri ödüyor. Bankalar ve finans şirketleri, ortak otomobil satıcılarına bayilerin rutin olarak işaretlenerek “satın alma oranı” sunar. Yasal olarak müşterilere bankanın oranını artırıp artırmadıklarını veya ne kadar artırdıklarını söylemek zorunda değildirler.

Kredi verenler, kredi faiz oranlarını belirlemek için başvuru sahiplerinin kredi puanlarına bakarlar. En iyi oranları kimin aldığını belirlemede çok daha katı hale geldiler. Genellikle, iyi bir kredi veya kira oranı almak için yaklaşık 720 veya daha yüksek bir puan gerekir. Geçmiş yıllarda (yaklaşık 2008’den beri) 680 puan aynı oranı almış olabilir. Bu nedenle, marjinal krediye sahip alıcılar finansman için daha fazla ödeme yapacaktır.

Otomotiv tüketicileri daha yüksek araç maliyetleriyle başa çıkarmaya çalışıyor! Çok uzun ve daha uzun kredi koşullarını tercih ediyorlar. Bu da daha yüksek faiz maliyetleri ve yıllarca ödeyip sonra “baş aşağı” olmak anlamına gelir. Bu nedenle, tek başına finansman maliyeti, yeni bir otomobilin genel maliyetinin önemli bir parçası haline geldi.

Araba fiyatları: Vergiler Değişiyor!

Hükümetler vergi gelirlerini artırmanın yollarını bulmaya devam ediyor. Otomobil satışları bunun için sık sık kullanılan hedeftir. Araba fiyatları arttıkça satış vergisi de artıyor.

Motorlu taşıt satışlarının vergilendiriliş oranını veya özellikle motorlu taşıtların vergilendiriliş yöntemini devamlı  değişir. Örneğin, bazı ülkeler 2013 yılında genel satış vergisi ve yıllık reklam valorem vergisini başlık vergisi ile değiştirdi. Yani araçlardan vergi alınma şeklini değiştirdi. Bu değişiklik özellikle araç kiralama müşterilerine ağır darbe vurdu. Her ayın ödemesi için satış vergisi ödemek yerine, artık kiraladıkları sırada aracın tam değerine göre bir vergi ödüyorlar. Aynı zamanda diğer ülkeler de, otomobil alıcıları için neredeyse her zaman daha yüksek maliyetler anlamına gelen değişiklikler yapıyorlar!

Araba fiyatları ve gelecek!
Araba fiyatları ve gelecek!

Sigorta Oranları Her Yıl Artıyor!

Oto sigorta şirketleri, devlet sigorta komiserlikleri ile hemen hemen her yıl oran artışları için başvururlar ve genellikle bu talepler kabul edilir. Artan talep sayısı ve daha yüksek onarım maliyetleri nedeniyle artan maliyetleri talep ederek daha yüksek oranları haklı çıkarırlar. Kendiniz kaza yapmasanız! Ama kaza yapanların masraflarının ödenmesine yardımcı olursunuz.

Tam teminatlı oto sigortası kısmen aracın değerine dayanmaktadır. Araç fiyatları arttıkça sigorta maliyeti de artıyor.

Ne yapabilirsin ki? Her sigorta şirketi aynı oranlara sahip değildir. Aynı zamanda oran artışları için başvurmadığı için oranlar şirketler arasında herhangi bir zamanda büyük ölçüde değişebilir. Bir şirket bir yıl iyi fiyatlara sahip olabilir. Ancak bir sonraki yıl olamaz. Bu nedenle, en az iki yılda bir daha iyi fiyatlar için alışveriş yapmak her zamankinden daha önemlidir. Fiyat teklifleri alın ücretsiz ve kolaydır.

Araba fiyatları: Bakım ve Onarım Maliyetleri Artıyor!

Bayiler, genel karının önemli bir kısmını servis departmanlarından yaparlar. Sonuç olarak, rutin bakım ve onarım maliyetleri son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde artmıştır. Yalnızca üretici tarafından belirtilen bakım maliyetleri tavan yapmıştır. Aynı zamanda bayiler artık genellikle nadiren ihtiyaç duyulan ek hizmetleri de öneriyorlar. Örneğin, bir üretici her 10.000 km’d bir yağ değişimi belirtiyorsa, bayiler bu hizmeti her 7.000 km’de bir önerir. Gerçekte ihtiyaç duyulandan daha azdır.

Onarım maliyetleri, küçük hasarlar için bile yükseliş eğilimindedir. Bu, parçaların daha pahalı olmasının ve işçilik maliyetlerinin artmasının bir sonucudur.

Ne yapabilirsiniz?

Yeni otomobillerin artan maliyeti üzerinde hiçbir kontrolünüz olamaz. Ama buna rağmen, mümkün olan en iyi fırsatları elde etmek için satın alma veya kiralama konusunda akıllı olabilirsiniz.

İlk olarak, istediğinizden veya ihtiyacınızdan daha fazla araba almayın. Pahalı ekipman veya seçenekler satın almayın! Çünkü satıcının arabaları sadece otoparkta ki arabalar değildir. İstediğiniz arabayı her zaman sipariş edebilir veya başka bir yerel satıcıda bulabilirsiniz. İstemiyorsanız önceden takılmış yüksek fiyatlı boya dolgu macunları, kumaş koruması, pas geçirmezlik veya güvenlik özellikleri için ödeme yapmayı reddedin! Veya satıcıdan ekstralar olmadan size bir araba bulmasını isteyin. İstemiyorsanız, Finans Müdürü tarafından sunulan ürün ve hizmetleri satın almayı reddedin. Bunlar çeşitli sigortalar, uzatılmış garantiler, hırsızlık koruma cihazları veya bakım sözleşmeleri içerebilir.

Daha düşük bir fiyat pazarlığı yapın veya hazır bir anlaşma bulun. Bayilere sorarsanız neredeyse her zaman size daha iyi bir fiyat verecektir. Size etiket fiyatlarını, bayi fatura fiyatlarını ve ortalama satış fiyatlarını gösteren web sitelerinden birini kullanarak pazarlık etmek istediğiniz fiyatı bilin. Bölgenizdeki bayiler birlikte çalışırlar ve çok yetenekli değilseniz, muhtemelen kendi başına pazarlık edemeyeceğiniz fiyat indirimleri düzenlemişlerdir. Fiyatlara mevcut indirimler ve üretici teşvikleri dahildir. Biraz daha pazarlık sana daha iyi bir anlaşma sağlayabilir.

Satıcınız size istediğiniz anlaşmayı vermezse ve makul olduğunu düşünüyorsanız. En iyi pazarlık aracı, kalkıp çıkıp gitme yeteneğinizdir. Satıcı peşinizden koşmazsa veya sizi daha sonra aramazsa, muhtemelen o satıcıdan alacağınız en iyi teklifi almışsınızdır. Her zaman size bir şeyler satacak birilerini bulabilirsiniz.

Araba fiyatları düşecek mi?
Araba fiyatları düşecek mi?

İkinci el araba almaya ne dersin?İkinci el otomobiller, yepyeni otomobillerle aynı maliyet artışlarının çoğuna tabidir. Birkaç yıl öncesine göre artan ücretler ve vergiler, daha yüksek sigorta maliyetleri ve daha pahalı bakım maliyetleri var. Yeni araba satıcıları yeni arabalardan para kazanmanın daha zor olduğunu düşünüyorlar. Ve genel karlarının önemli bir kısmını oluşturan ikinci el otomobil işletmelerine yöneliyorlar. Bu yüzden İkinci el araba fiyatları hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Ancak, pazar trendlerinden bağımsız olarak iyi fırsatlar bulmak her zaman mümkündür.

İyi ikinci el araba fiyatları bulmanın en iyi ve en kolay yollarından biri internettir. Çeşitli internet sitelerinden çevrimiçi alışveriş yapmaktır. Buradan istediğiniz arabayı arayabilir ve bölgenizdeki farklı bayilerden birden fazla çevrimiçi fiyat teklifi alabilirsiniz.

Özetlersek!

Yeni bir araç satın alma, kiralama ve finansman maliyeti, her cephede hızla artmaktadır. Artan üretim, malzeme ve işçilik maliyetinin yanı sıra otomotiv tüketicileri için daha yüksek fiyatlar sağlayan daha sıkı vergi düzenlemeleri var.

Yeni bir arabaya sahip olmak hiç bir zaman ucuz olmamıştı. Ama bu şans gittikçe daha da azalıyor.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.