Eğitim

Ben Süper kedi Karakulak tanışalım mı? Küçük Vahşi Kediler

Ben süper kedi Karakulak tanışalım mı? Küçük Vahşi Kediler | Dünyadan ve Türkiye’den süper küçük vahşi kediler hapsi ile tanışalım!

Süper kedi Karakulak! Soyum Tükenmeden Tanışalım!

Merhaba. Ben süper kedi karakulak haydi tanışalım! Bir belgeselde adımı aynen bu şekilde duyabilirsiniz. Anadolu’da yaşarım. Asıl vatanım Orta Asya’dır, bu ismi de bana Orta Asyalı Türkler verdi zaten.

Kanada Vaşak Kedisi
Kanada Vaşak Kedisi

Kedilerin akrabası,

Kedilerle akrabayım, ancak ben biraz yabaniyim. Onlar gibi sokulgan değilim. Genelde yalnız ya da eşimle beraber
gezerim.

Süper kedi Karakulak Karakulak ve özellikleri,

Ortalama bir Karakulak 7-9 kg ağırlığındadır. Kayıtlara geçen en ağır Karakulak 17,7 kilodur. Süper kedi kara kulak metrelerce zıplayarak kuşları avlayabilir. Dünyanın en hızlı hareket eden kedilerinden biridir!

Dünyadaki vahşi kedi türlerinin % 80’inden fazlasını küçük vahşi kediler oluşturur. Afrika, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Amerika ve Avrupa’da bulunabilirler. Çoğu küçük vahşi kedi evcil bir kedi büyüklüğündedir. Bazıları biraz daha büyük. Çöllerden çayırlara, tepelere ve dağlara kadar çeşitli habitatlarda küçük vahşi kedileri bulabilirsiniz.

Aşağıdaki listede küçük vahşi kedilerin her biri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Süper kedi Karakulak! Küçük Vahşi Kedi Türleri:

Afrika Altın Kedisi (Caracal aurata)

Afrika altın kedisi
Afrika altın kedisi

Afrika ormanlarında bulunan vahşi bir kedidir. Afrika altın kedisi hakkında çok az araştırma yapıldı. İki alt türü tanınır: Caracal aurata aurata (Kongo Nehri) ve Caracal aurata celidogaster (Cross River). Kedinin birincil avı kemirgenler ve sincaplardır. Koruma Statüsü: Tehdit Altında.

Asya Altın Kedi | Asiatic Golden Cat (Catopuma temminckii)
Çin, Nepal, Hindistan’ın bazı bölgeleri, Sumatra, Malezya, Tayland ve güneydoğu Asya’da bulunan gece kedisidir. İki tanınmış alt türü vardır: C. t. temminckii (Sumatra ve Malay Yarımadası) ve C. t. moormensis (Nepal’den Güneydoğu Asya’ya). Koruma Statüsü: Tehdit Altında olabilir.

And Dağ Kedisi
And kedisi, kalın, peluş kürküyle Şili, kuzey Arjantin, Bolivya ve Peru AndLarında yaşar. Koruma Statüsü: Tehlike altında.

Süper kedi Karakulak!

Defne Kedi | Bornean Bay Cat

Kedi karakulak ve Kara ayaklı kedi
Kara ayaklı kedi

Defne kedisi, büyük bir evcil kedi büyüklüğündedir ve sadece Borneo adasında bulunur. Koruma Statüsü: Tehlike altında.

Kara ayaklı Kedi
En küçük vahşi kedilerden biri olan kara ayaklı kedi, Güney Afrika, Botsvana ve Nambia Afrika ülkelerinde yaşıyor. Koruma Durumu: Savunmasız.

Bobcat
Bobcat, Kanada’dan Meksika’nın kuzey kesimine kadar Kuzey Amerika’da bulunabilir. Ormanlar, bataklıklar ve çöller de dahil olmak üzere çeşitli habitatlarda yaşarlar. Koruma Durumu: En Az Endişe duyulanlardan.

Kanada Vaşak
Kanada’da yaşıyor, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgeleri, Nova Scotia ve New Brunswick, öncelikle ormanlarda ve ormanlık alanlarda bulunur. Koruma Durumu: En Az Endişe duyulanlardan.

Süper kedi Karakulak!

Caracal Karakulak

Kedi karakulak, Caracal!
Kedi karakulak, Caracal!

Öncelikle kuru bölgelerde yaşar; Afrika’nın yanı sıra Hindistan ve Asya’da bulunur. Çöl hayvanı olarak kabul edilir. Koruma Durumu: En Az Endişe verici.

Çin Çöl Kedisi | Çin Dağ Kedisi:
Sadece Çin’de bulunan asyatik bir yaban kedisi. 2017 Koruma Statüsünde bir tür olarak kabul edilir: Savunmasız.

Avrasya Vaşak
Avrasya vaşak Avrupa, Rusya, Orta Asya ve Tibet’te bulunabilir. Türünün en büyük kedisi. Koruma Durumu: En Az Endişe.

Süper kedi Karakulak
Süper kedi Karakulak

Balıkçı Kedisi,
Java, Sumatra, Peninuslar Malezya, Hindistan ve Sri Lanka dahil olmak üzere Güney Doğu Asya’nın çeşitli yerlerinde bulunabilir. Koruma Durumu: Tehlike Altında.

Düz başlı Kedi
Sadece Sumatra, Peninsular Malezya ve Borneo Adaları’nda bulunur. Çita gibi, pençeleri de tam olarak geri çekilmez. Koruma Durumu: Tehlike Altında.

Geoffroy’s Cat
Öncelikle Arjantin’de bulunan Paraguay’ın yanı sıra Bolivya ve Brezilya’da bazı alt türler bulunabilir. Koruma Statüsü: Tehdit Altına yakın.

Süper kedi Karakulak!

İber Vaşağı

İber vaşağı
İber vaşağı

İspanya’nın güneybatısındaki İber Yarımadası’nda yaşar ve dünyanın en çok tehlike altındaki vahşi kedi türleri arasında kabul edilir. Koruma Durumu: Kritik Derecede Tehlike Altında.

Jaguarundi
Güney Amerika’da ve bazen Orta Amerika ve Meksika’da bulundu. Çoğunlukla geniş bir yelpazeye sahip ova kedisidir. Koruma Statüsü: En Az Endişe.

Orman Kedisi
Mısır, Sir Lanka, Tayland, Çin çini ve Vietnam da dahil olmak üzere suya yakın çeşitli Orta Doğu ve Asya ülkelerinde yaşayan küçük bir vahşi kedidir. Koruma Statüsü: En Az Endişe.

Kodkod | Guigna
Öncelikle Şili’nin orta ve güney bölgelerinde ormanlarda yaşar. Dünyanın en küçük iki vahşi kedilerinden biridir. IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi: Koruma Durumu: Savunmasız.

Leopar

Kedisi, Çin, Tayland, Filipinler, Vietnam, Butan ve Brunei dahil olmak üzere güney Asya’da, genellikle ormanlarda yaşar. IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesine göre: Koruma Statüsü: En Az Endişe.

Leopar Kedisi Alt Türleri:

Iriomote Kedi – Japonya’daki Iriomote adasında yaşıyor. Adada şu anda sadece 250 Iriomote kedisi nüfusu bulunmaktadır. Koruma Durumu: Kritik Derecede Tehlike Altında.

Mermer Kedi
Sumatra, Borneo ve Malezya dahil olmak üzere Asya’nın çeşitli ülkelerinde yaşıyor. Öncelikle ormanlarda yaşıyorlar. Koruma Durumu: Savunmasız.

Margay
Meksika’dan Arjantin’e kadar ormanlarda yaşayan ağaçlı bir kedisidir. Ormansızlaşma çoğu margay habitatını ortadan kaldırdı. Koruma Statüsü: Tehdit Altında.

Süper kedi Karakulak!

Ocelot

Ocelot kedisi
Ocelot kedisi

Ocelot, Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika da dahil olmak üzere Latin Amerika’da ormanlar gibi yoğun örtülere sahip bölgelerde bulunabilir. Koruma Statüsü: En Az Endişe.

Oncilla | Küçük Benekli Kedi (Leopardus tigrinus)
Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da bulundu. Birkaç isimle bilinen ve birkaç alt türle kürkü için güçlü bir şekilde avlanan nadir bir kedidir. Bir alt tür olan Leopardus tigrinus guttulus artık ayrı bir tür olarak kabul edilmektedir. Koruma Durumu: Savunmasız.

Pallas’ın Kedisi (Octocolobus manul)
Orta Asya’nın yanı sıra Sibirya, Tibet ve İran’da yaşar. Adını Alman doğa bilimci Peter Pallas’ın almıştır. İki tanınmış alt türü vardır: O.m. manul (Orta Asya’nın batı ve kuzey kesimleri) ve O.m. nigripectus (Himilayas). Koruma Statüsü: Tehdit altında.

Pampas Kedisi (Leopardus colocola)
Güney Amerika’nın And Dağları’nda otlaklardan bataklıklara ve ormanlara kadar uzanan bölgelerde yaşar. Şu anda çeşitli alt türler tanınıyor. Ceket renkleri, yaşam alanlarının coğrafi konumuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Koruma Statüsü: Tehdit Altına yakın.

Paslı benekli Kedi (Prionailurus rubiginosus)

Paslı lekeli kedi! Kedi karakulak
Paslı lekeli kedi

Hindistan’da ormanlar, otlaklar ve ova arazileri de dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde bulunan küçük bir vahşi kedidir. Koruma Durumu: Savunmasız.

Kum Kedisi (Felis margarita)
Arabistan, Sahra, Fas, Moritanya, Mısır ve Sudan’da yaşayan bir çöl kedisi. Yılan avlama yetenekleri ile bilinirler. İki tanınmış alt tür vardır: Felis margarita margarita (Kuzey Afrika) ve Felis margarita thinobia (Batı ve Orta Afrika). Koruma Statüsü: Tehdit Altında.

Serval (Leptailurus serval)
Savanlarda bulunabilen bir Afrika kedisi. İsimleri Portekizce “kurt geyikçesi” kelimesinden geliyor. 2017 itibariyle tanınan üç alt tür vardır: Leptailurus serval serval (Güney Afrika), Leptailurus serval constantina (Orta ve Batı Afrika) ve Leptailurus serval lipostictus (Doğu Afrika). Koruma Statüsü: En Az Endişe.

Süper kedi Karakulak!

Wildcat

Vahşi kediler
Vahşi kediler

Afrika yaban kedisi, Avrupa yaban kedisi ve Asya yaban kedisini içerir. Evcil kedinin atası. Koruma Statüsü: En Az Endişe.

Avrupa Wildcat Alt Türleri:

İskoç Yaban Kedisi: Britanya’nın geriye kalan tek büyük vahşi yırtıcısı. Vahşi doğada 400’den az İskoç yaban kedisi kaldı. İskoç yaban kedisi asli olarak tehlike altında olan bir türdür.

semihbulgur.com 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.