Eğitim

İnsan olmak nedir? Hepimiz aynı mıyız? Farklı mıyız?

İnsan olmak nedir? Hepimiz aynı mıyız? Farklı mıyız | Bizi insan yapan şey hakkında birden fazla teori vardır ve bazıları ilişkili veya birbirine bağlıdır. İnsan, varlığı konusunda binlerce yıldır düşünmektedir. Antik Yunan filozofları Sokrates, Platonve Aristoteles ve ayrıca o zamandan beri sayısız filozof gibi insan varlığının doğası hakkında teoriler ortaya koydular. Fosillerin ve bilimsel kanıtların keşfiyle bilim adamları da teoriler geliştirdiler. Tek bir sonuç olmasa da, insanların gerçekten de benzersiz olduklarına şüphe yok. Aslında, bizi insan yapan şey yani düşünme eylemi hayvan türleri arasında benzersizdir.

İnsanlar neden farklı?
İnsanlar neden farklı?

Dünya gezegeninde daha önce var olan türlerin çoğu, bir dizi erken insan türü de dahil olmak üzere hepsinin nesli tükenmiştir. Evrimsel biyoloji teorisi ve bilimsel kanıtlar bize tüm insanların 6 milyon yıldan daha uzun bir süre önce Afrika’da atalarından evrimleştiğini söylüyor.

İnsan olmak nedir? Hepimiz aynı mıyız? Farklı mıyız?

Erken insan fosillerinden ve arkeolojik kalıntılardan elde edilen bilgiler, birkaç milyon yıl önce 15 ila 20 farklı erken insan türü olduğunu göstermektedir. Hominin adı verilen bu türler, yaklaşık 2 milyon yıl önce Asya’ya, daha sonra Avrupa’ya ve çok daha sonra dünyanın geri kalanına göç etti. Farklı insan türleri ölmüş olsa da, modern insana giden tür, Homo sapiens, gelişmeye devam etti.

İnsanların fizyoloji açısından dünyadaki diğer memeliler ile çok fazla ortak noktası vardır. Ancak genetik ve morfoloji açısından en çok yaşayan diğer iki primat türüne benzerler. Filogenetik ağaçta en çok zaman geçirdiğimiz şempanze ve bonobodur. Ancak, şempanze ve bonobodan farklılıklar çok büyüktür.

İnsan türü!

Bizi bir tür olarak ayıran bariz entelektüel yeteneklerimizin yanı sıra, insanlar birkaç benzersiz fiziksel, sosyal, biyolojik ve duygusal özelliğe sahiptir. Diğer hayvanların zihninde tam olarak ne olduğunu bilmesek de, bilim adamları algılamamızı değerlendirerek, hayvan davranışları çalışmalarıyla çıkarımlar yapabilirler.

Avustralya Queensland Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve “The Gap: The Science of What Separates Us From Other Animals” kitabının yazarı Thomas Suddendorf. “Çeşitli hayvanlarda zihinsel özelliklerin varlığını ve yokluğunu belirleyerek, zihnin evrimini daha iyi anlayabileceğimizi” söylüyor. Bir özelliğin ilgili türler arasında dağılımı, aile ağacının hangi dalı veya dallarında bu özelliğin ne zaman ve hangi dallarda evrimleşmiş olabileceğine ışık tutabilir.”

Evrim Teorisi Doğru mu?

İnsanlar diğer primatlara ne kadar yakınsa, biyoloji, psikoloji ve paleoantropoloji de dahil olmak üzere farklı çalışma alanlarından teoriler de vardır. Bazı özellikler insanın benzersiz bir şekilde insan olduğunu ortaya koymaktadır. Bizimki kadar karmaşık bir tür için tüm belirgin insan özelliklerini adlandırmak veya mutlak bir “bizi insan yapan şey” tanımına ulaşmak özellikle zordur.

İnsan olmak nedir? İnsanlar farklı mı, aynı mı?

Her çocuk tatlı şeyleri sever ve yani her çocuk, en çok ta dondurmayı sever. Çevremizde birçok insan var, acaba kim kimdir? İçlerinde anneler babalar, öğretmenler, çocuklar var. Hepsi birbirinden farklı.

İnsan olmak nedir?
İnsan olmak nedir?

Ama bir bakıma da aynılar. Birbirine benzerler. Bakın nasıl?

İnsanların kimi sarışın, kimi esmer. Kimi çok uzun, kimi çok kısa. Ama insanların hepsi de oyun oynamayı sever.
İnsanların kimi çok üzülür, kimi çok terler. Kimi çok çalışır, kimi çok tembel. Ama hepsi de yorulunca yatar, uyur.

İnsanların kimi topuklu giyer, kimi çizme. Kimi lastik ayakkabı, kimi patik. Ama insanların hepsi yürümek ister.

İnsan olmak nedir? Hepimiz birbirimize benzeriz,

İnsanların kimi yaşlı, kimi çocuk kimi bebek, kimi büyük. Ama insanların hepsi yemek yer. Her bir çocuk tatlı şeyleri sever ve yani  bütün çocuklar boğazları şişse de dondurmayı çok severler.

İnsanların kimi beyaz tenli, kimi koyu Kiminin gözü mavi, kiminin kara. Ama kara gözlüsü de beyaz tenlisi de sevinince güler.

İnsanların kimi erkek, kimi kadın. Kimi dede, kimi nine. Örneğin çocuklar annelerini sever, dedeler ise torunlarını. İnsanlar birbirlerini sever. İşte gördünüz. İnsanlar başka başka. Ama gene de benzer yanları çok. Biz insanlar, aslında birbirimize çok benzeriz.

semihbulgur.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.