Eğitim

Ağaç Yaprakları Bize ne Anlatır? Yaprak türleri nelerdir

Ağaç Yaprakları Bize ne Anlatır? Yaprak türleri nelerdir | Ağaç yapraklarının nasıl tanımlanacağını bilmek, ormanlık alanlarda veya parklarda hangi ağaçların yetiştiğini bilmemize yardımcı olabilir. Yaprakları şekillerine, kenarlarına, boyutlarına ve desenlerine göre tanımlamak mümkündür.

Akça ağaç yaprağı
Akça ağaç yaprağı

Güzel ağaçlar ve yaprakları,

Merhaba çocuklar. Ben çınar ağacı. Beni tanıyorsunuz biliyorum, hatta beni o kadar çok seviyorsunuz ki bazılarınızın isimleri bile Çınar. Beni bilgelikle ve uzun yaşamayla ilgili pek çok deyimde duyabilirsiniz. Şimdi ağaçlar ve yapraklar neyi anlatırlar öğrenelim.

Ana vatanım Kuzey Amerika, Avrupa’nın doğusu ve Asya’dır; genellikle dere ve nehir yataklarını severim.
Uzun boylu ve uzun ömürlüyümdür.

Ağaçları Yapraklarından Tanıyalım,

Bin yıl yaşayabilirim. Sadece bu da değil, her türlü hava kirliliğine karşı çok dayanıklıyımdır. O yüzden benimle sokağınızda, semtinizdeki parkta, sahil boyu yol kenarlarında karşılaşabilirsiniz.

Soyum tükenmeden tanışalım!

Ağaç yaprakları,

Havalar soğuyunca yeşilden sarıya dönen yapraklarımı her yerde görebilirsiniz. Çünkü ben şehrinizin en büyük, en eski tanığıyım.

Bazı yaprak döken ağaçların kalp, ovoid, yuvarlak, lanceolate ve üçgen şekilli ağaç yaprakları vardır. Yaprak dökmeyen iğne yapraklı ağaçların iğnelere veya ölçek kümelerine benzeyen yaprakları vardır.

Bu makalede, yaprak tanımlama ve ağaç yapraklarının farklı kısımlarını ve yapılarını nasıl tanıyacağınız hakkında bilgi edineceksiniz. Bu tanımlama kılavuzunda belirtilen yaprak şekilleri çiçekler, çalılar ve diğer bitkiler için de geçerlidir.

Ağaç yaprakları
Ağaç yaprakları

Ağaç Yaprağı Tanımlaması

Ağaç yapraklarını tanımlamak için şekillerinden çok daha fazlası gerekir. Şekilden şekle giren ağaç yaprakları bir noktaya yuvarlanabilir, uzatılabilir veya konik olabilir. Ayrıca, bu yaprakların kenar boşlukları pürüzsüz, tırtıklı, çentikli veya loblu olabilir. Bir ağacı yapraklarıyla tanımlamaya çalışırken, yaprak üzerindeki havalandırma desenlerinin yanı sıra rengini ve boyutunu da tanımayı içerir.

Ağaç türlerine ilişkin bir başka ipucu da yaprakların gövde üzerinde nasıl düzenlendiğine bakmaktır. Yaprakların ve sapların bazı resimlerinde bazı yaprakların birbirinin karşıtı olarak büyüdüğünü ve bazılarının alternatif bir desende düzenlendiğini fark edebilirsiniz. Bunların hepsi ağaç türlerini yapraklarıyla tanımlamanın farklı yollarıdır.

Yaprakların nasıl (yaprak morfolojisi olarak adlandırılır) tanımlanacağı ve yaşam koşullarını bilmek, birçok ağaç ve bitkinin nasıl tanımlanacağını öğrenmenin harika bir yoludur.

semihbulgur.com 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.