Bilim Teknoloji

Yazılım Geliştirme, Ne Zaman Şirketlerin Kendisi Tarafından Yapılmalıdır?

Yazılım Geliştirme Ne Zaman Şirketlerin Kendisi Tarafından Yapılmalıdır | Her şirket yazılıma ihtiyaç duyar ve yazılım kullanır. Bazı yazılımlar iş başarısının önemli bir itici gücüdür. Ancak küçük şirketler orta büyüklükte şirketlere dönüşünce, yazılımların performanslarında açıklar ortaya çıkabilir. Yeni yazılım çözümleri bulmak, sorunları ve verimsizlikleri düzeltebilir. Ayrıca yeni yazılımlar, ekiplerin yenilikçi ürünler ve hizmetler geliştirmesine yardımcı olabilir. Ancak orta ölçekli şirket CEO’ları genellikle zor bir seçimle karşı karşıya kalır: bir satıcı aracılığıyla mı yazılımlarını geliştirmeliler, yoksa kendi kodlarını mı geliştirmeliler?

Yazılım yükseltmelerinin her zaman pahalı ve çoğu zaman yıkıcı olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Yükseltmeler bazen tamamen başarısız olurlar veya orijinal sözlerini yerine getirmezler. Böylece harcanan paranın çok az geri dönüşü olur veya hiç geri dönüşü olmaz. Bazen bir işletmenin kendine özgü sorununu çözmek için kullanıma hazır hiçbir yazılım yoktur.

Yazılım Geliştirme ve Şirketler!

Küçük şirketler için, işletim yazılımları yeterli olmadığında manuel çözümler yapmak genellikle daha kolaydır (ve neredeyse her zaman daha ucuzdur). Ancak orta ölçekli şirketler, kaçınılmaz olarak bu tür geçici çözümlerden kaynaklanan verimsizlikler nedeniyle büyük miktarda para kaybedebilir ve büyümeleri yavaşlayabilir.

İşkence dolu manuel süreçler, şirketlerin fırsatları zamanında değerlendirmesini engelleyebilir. Bu şirketler için kendilerine özgü kodlama uygun bir seçenektir. (Daha fazla kaynağı olan büyük işletmeler, yazılım geliştirme ekipleri kurabilir ve çoğu zaman bunu yapacak yeteneklere sahiptir.)

Çoğu orta ölçekli şirketin, yazılımlarında halihazırda yerleşik olan yeterliklerle (rapor yazma programları, gösterge panoları gibi) herkese yardım etmede iyi olan bir “süper kullanıcı”sı vardır. Çoğu modern kurumsal kaynak planlama yazılımının, genellikle katma değer sağlayan satıcıların değişiklik yapabileceği bir katman ve müşteri özelleştirmeleri için bir müşteri katmanı olmak üzere, özelleştirmeye izin veren katmanları vardır. Orta ölçekli bir şirket ihtiyacı olanı buradan alabilirse, harika. Ama ya alamazsa?

Orta ölçekli şirketler

Birçok orta ölçekli şirket, sadece farklı sistemleri birbirine bağlamayı gerektirse bile yeni yazılım satın alıp almamaya veya kendi kodlarını yazmaya çalışma konusunda karar vermeye çalışırken takılıp kalıyor. Diğerleri, sorunu bir yazılım firmasına devretmeye çalışıyor. Dış kaynaklarla kod oluşturma çözümün bir parçası olsa da bunu başarılı bir şekilde yapmak tüm orta ölçekli işletmelerin sahip olmadığı bir yetenek olan titiz proje yönetimi gerektirir.

Bu arada zaman geçer. Yazılımla gerçekleştirilebilecek verimlilikler geri alınmaz, marjlarda tüketilir. Pazar fırsatları rakiplere kaybedilir. Orta ölçekli işletme liderleri kendi yazılımlarını oluşturmanın ne zaman mantıklı olduğunu nasıl belirleyebilirler?

Yazılım Geliştirme! Ne Zaman Kendi Kodunuzu Yazmalısınız?

Muhasebe, bordro, satış vergisi, envanter ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi temel iş fonksiyonları için özel programlar geliştirmek verimsizdir. Bu konularda zaten pek çok seçenek vardır. Ancak, yapmanız gerekeni yapan bir yazılım yoksa, özellikle de yüksek değerli bir fırsat yakalamanız veya elde etmeniz gereken önemli bir verimlilik varsa, kendi yazılımınızı kullanmaktan başka seçeneğiniz olmayabilir. (Kendi kodunuzu oluşturmak, yalnızca büyük bir getirisi varsa faydalıdır. Güçlü bir yatırım getirisi yoksa buna gerek yok.)

Örneğin, 2007’de BF&S Manufacturing, havacılık, askeri, tıbbi ve endüstriyel sektörler için karmaşık, düşük hacimli ancak kritik bileşenler için bir sözleşme üreticisi olarak ivme kazanıyordu. Müşterileri işi denetlemek istedi, ancak BF&S’in merkezi Meksika’daydı ve müşterilerinin çoğu oraya seyahat etmek ve orada kalmak için zaman ve para yatırmak istemedi.

Yazılım Geliştirme, 7/24 yazılım!

BF&S müşterilerine yakın bir ilişkiye bağlıydı ve üretim sorunlarını çözmek için genellikle mühendislerine yöneldi. Ancak mesafe ve sınır bunu daha da zorlaştırıyordu. Ekran paylaşımı ve kameralar tek başına müşterileri için yeterli olmayacaktı ve BF&S, bu işletmeler daha fazla ücret alsalar bile onları daha yakın üreticilere kaptırmaktan korkuyordu. BF&S’in temel kurumsal kaynak planlama sisteminden değerli üretim verilerini müşterilerinin kullanabileceği bir formata aktarabilmesi gerekiyordu.

BF&S’in CEO’su Carlos Fernandez bir çözüm aradı ancak satın alınacak bir çözüm bulamadı. “Bunun yerine, şirketin ürün yapıları hakkında 7/24 gerçek zamanlı veri sağlayacak bir yazılım programına başladık” diyor. Fernandez, üniversiteden yeni mezun olmuş “bilgisayardan anlayan adamıyla”, hammaddeleri, devam eden işleri ve bitmiş ürün envanterlerini takip etmek ve dahili ve harici görünürlük sağlamak için bir araç geliştirmeye koyuldu.

Şirkete özgü kodlar

Yazılım 2010 yılında tamamlandı ve ilk kez kullanıldı. Müşteriler bu yazılımı sevdi. Fernandez, Meksika’da yazılım geliştirme ekibini büyütmeye başladı. Bu ekip, Sonora eyaletindeki toplam 500 çalışana sahip dört tesisi destekledi. Müşteriler artık iş istasyonlarının videosunu, ürünlerinin her adımdaki ilerlemesini, BF&S’in ham ve bitmiş ürün stoklarını, kimin işleri üzerinde çalıştığını, tüm ürün hikayelerini ve teknik özelliklerini görebiliyorlardı.

Bu şirkete özgü kodlama hem şirketin işinin hem de müşterilerinin ihtiyaçlarının keskin bir şekilde anlaşılmasını gerektiriyordu. Süreç başlangıçta Fernandez tarafından yönetilirken artık mühendisler ve operasyon liderlerinden oluşan bir ekip destek sağlıyor ve aracın sürekli geliştirilmesini planlıyor ve yönetiyor.

Bugün, Fernandez şirketinin kendi geliştirdiği kodun rekabette büyük bir fark yarattığını iddia etmese de bunun müşterilerine istediklerini ve hazır yazılım aracılığıyla sağlayamadıklarını verdiğine inanıyor. Yani bu yazılım sayesinde ürünlerin üretimi üzerinde şeffaflık ve kontrol sahibi oluyorlar.

Yazılım Geliştirme! Kendi Kodunu Yazma Serüveninin Maliyetleri

Kendi kodunuzu yazmak ne basit ne de ucuzdur. Yazılım mühendisleri yüksek maaş alır. ABD’de bu, altı haneli maaşlar anlamına gelir. Mühendis bulma ve işe alma maliyetleri arama şirketlerinin aldığı, genellikle ilk yılın maaşının yüzde 15 ila yüzde 30’unu içerir. Son birkaç yıldır, bu şirketler bile iyi adaylar bulmakta zorlanıyorlar.

Kaynak bulma maliyetlerinin yanı sıra, teknik beceriler için adaylarla görüşmeli, adayları değerlendirmeli, yeni işe alınanları eğitmeli, geliştirme ve test için dijital bir ortam sağlamalısınız.

Ardından kod geliştirme görevlerini yönetmeniz ve bunların verimli olduğundan emin olmanız gerekir. Geliştirme departmanı beş veya altı mühendisi aştığından, onu denetlemek için bir geliştirme operasyonları yöneticisine ihtiyacınız olacak. Programcılar yetersizce yönetilirse, üretkenlik düşerken günler ve haftalar kaybedilebilir.

Geliştiriciler ve mühendisler

Sadece geliştiricileri ve yöneticileri işe alıp her şeyin kendiliğinden gerçekleşmesini bekleyemezsiniz. Mühendisler, işletmenin yapmalarını söylediği şeyi yaparlar. Her şey net olduğunda başarılı olurlar. Bu nedenle, istediğiniz özellikleri, işlevleri ve seçenekleri tanımlayabilmek için işinizin fırsatlarını ve ihtiyaçlarını belirlemek adına zaman harcamanız gerekecek.

Bu yazılım yol haritası, mühendisleriniz kodlamaya başlamadan önce tamamlanmalıdır. Tüm bunları iyi ve zamanında yapmazsanız, oturan ve muhtemelen çalışacak başka yerler arayan çok pahalı yeteneklere sahip olursunuz.

Son olarak, şirketinize özgü bir kod geliştirdiğinizde, onu korumanız gerekir. Yazılım her zaman bozulur. Bilgisayar korsanları sürekli yeni saldırı vektörleri bulur. Yeni ihtiyaçlar ortaya çıkar ve kullanıcılar değişiklik talep eder. Programlama dilleri bile eskir, bu nedenle her beş ila 10 yılda bir yazılımın yeniden yazılması gerekebilir. Devamlı yeni maliyetler çıkar.

Yazılım Geliştirme! Corefact

Bununla birlikte, özel kodlama zorlu olsa da müşterileri için yenilikçi çözümler geliştiren bazı şirketler için çok önemli bir etmen olabilir ve zahmete değer.

Corefact (Mastering Midsize müşterisi), gayrimenkul ve ipotek sektörleri için tam hizmetli bir pazarlama hizmetleri sağlayıcısıdır. 2005 yılında şirket yeni bir fikir buldu. Bir emlakçı, potansiyel bir müşteriye, müşteriyi merkezinde kendi evi olan bir web sitesine götürecek benzersiz bir URL içeren bir kartpostal gönderebilirse, bu son derece çekici ve çığır açıcı olabilir. Hem müşterilere sağlayacağı potansiyel çekicilik hem de bu tür bir etkileşimin sağlayacağı veriler, Corefact’in müşterileri ve emlakçıları heyecanlandırdı.

Web uyumlu kodlar

Corefact bu yeni özellik için yazılım satın alamazdı. Corefact’in kurucusu ve CEO’su Chris Burnley her zaman bir teknoloji uzmanı olmuştu. Corefact’ten önce birkaç teknoloji odaklı şirket kurdu. Bu teknolojik yeterlilik sayesinde şirket, kartpostallara değişken verileri (benzersiz URL’ler) yazdırmanın ve ardından bunları, ev sahibinin URL’yi yazmasını bekleyecek web sunucularına taşımanın bir yolunu buldu. Ardından yeni, benzersiz bir web sitesi anında oluşturulacaktı. 2006 yılına gelindiğinde, yazılım tek bir mühendisle piyasaya sürüldü.

ABD’de ve yurtdışında bulunan mühendislik ekibi 10 kişilik oldu. Yalnızca müşteriye yönelik değil, aynı zamanda sipariş girişi, grafikler ve ön baskı yoluyla binlerce günlük siparişi verimli bir şekilde bir araya getiren özel kodlar oluşturdular. Bu kodlar baskılara ve son işlemlere kadar verimli iş akışını otomatikleştirdi.

Yazılım Geliştirme! Kaynak planlama

Burnley, “Orijinal konseptimiz büyümemize ivme kazandırdı, ancak teknolojiyle yenilik yapma kabiliyetimiz bizi ilerletmeye devam ediyor. Tabii ki, mühendislere yapılan yatırım çok büyük ve devam ediyor ve önümüzde birçok fırsat var.”

Ancak kullandıkları her yazılımı kendileri oluşturmuyorlar. Sıra kurumsal kaynak planlama yazılımlarını yükseltmeye geldiğinde, kendi ürettikleri sipariş işleme sistemlerini bağladıkları Netsuite’in standart bir ürününü seçtiler. Benzer şekilde, yakın zamanda Salesforce için kendi ürettikleri bir müşteri ilişkileri yönetimi yazılımından vazgeçerek geliştirme ekiplerini satın alamayacakları yazılımlar oluşturmaya odakladılar.

Kendi Yazılımınızda Gereken 3 Yeterlik

Tartıştığım örnekler, özel kod gereksinimlerinizin ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak, aşağıdaki üç yeterlik alanının farklı miktarlarını gerektirir:

İş ihtiyaçlarını yazılım projelerine dönüştürmek. İş ihtiyaçlarının ve çözümlerinin belirlenmesi, mevcut yazılımın sınırlamalarının yanı sıra kaynaklarınızı ve mevcut verilerinizi de göz önünde bulundurursak mutlaka yinelemeli bir süreç olacaktır. Bu ne yazılım geliştirme ne de iş yönetimidir. Bu mühendislik biçiminin bir ayağı işletmededir, diğeriyse mevcut yazılım sistemlerinizin nasıl çalıştığının tam olarak anlaşılmasıdır.

Özgün bir kod oluşturma

Bu yeterlik, daha küçük bir orta ölçekli şirkette bir yönetici tarafından veya organizasyon büyüdükçe küçük bir ekip tarafından elde edilebilir. Girdi bir sorun veya fırsattır, ortaya çıkan ise kodu oluşturmak ve sürdürmek için bir dizi ayrıntılı adımdır. Tam olarak hangi verilerin kullanılacağı ve bir çözüm üretmek için hangi mantık veya süreçlerin kullanılması gerektiği bu adımları oluşturur. Tüm bu adımlar olmadan özgün bir kod oluşturmaya çalışmak anlamsızdır.

Kod geliştirme. Koşullara bağlı olarak, orta ölçekli bir işletmede bir programcı veya tam bir mühendislik departmanı olabilir. Örneğin, önceki şirketimde hobi olarak kod yazan genç bir depo çalışanı olan Dave, ara sıra küçük kodlama projeleri için yukarı çıkıyordu. Daha büyük fırsatlar için kod geliştirme, farklı becerilere sahip bir dizi mühendislik ekibine dönüşebilir. Bu ekip, bir müdür yardımcısı veya baş teknoloji görevlisi tarafından yönetilen eksiksiz bir geliştirme operasyonları departmanında çalışmaya odaklanabilir.

Yazılım Geliştirme! Yazılım operasyonları ve maliyet!

Yazılım operasyonları. Özel uygulamaları yönetmenin operasyonel tarafı pahalıdır. Özgün kodun sağlığını korumanız ve süreçlerinizin, çalışanlarınızın ve araçlarınızın güncel tutulduğundan emin olmanız gerekir. Operasyon unsurları arasında kullanıcı destek/yardım masaları, eğitim, güvenlik riski yönetimi, hata düzeltme, devamlı ek özelleştirmeler, çalışma süresi ve performans özellikleri ve daha fazlası bulunur.

Pazarınıza yenilik getirmek veya daha verimli operasyonlar oluşturmak için yerel yazılımlardan yararlanmak, güçlü bir büyüme faktörü olabilir. Ancak satın alma veya kendi yazılımını oluşturma kararı kritik bir karardır. İhtiyacınız olan yazılımı satın almak mümkün değilse, onu oluşturmak mantıklı olabilir.

Ancak bunun zor bir yol olduğunu inkar etmek mümkün değil. Sadece bunu yapmanın avantajları ağır basıyorsa buna değer. Kendi yazılımınızı oluşturmadan önce, uzun vadede başarılı olmanın gerçek maliyetlerini anladığınızdan emin olun ve yalnızca işletmenizin yapabileceğinden emin olduğunuz kod yazma çabalarına başlayın.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.