Bilim Teknoloji

Web yasağı olan siteler! Neden Yasaklanıyorlar?

Web yasağı olan siteler! Neden Yasaklanıyorlar | Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun aldığı en son karar göre artık alan adlarına kısıtlamalar getirildi. Alan adı yasakları nasıl şekillendi?

Alan Adlarına Gelen Yasaklar yani alan adı yasakları her ne kadar amaç porno sitelerin önüne geçmek olsa da belli başlı sıkıntılarda birlikte geliyor.

BTİK kararında 3 çeşit yasak kelime grupları belirlenmiş. Derecesine göre yasak kelimelerin listelerine aşağıdadır. Ayrıca resmi evraktan bakabilirsiniz.

Web yasağı nedir? Alan Adlarına Gelen Yasaklar,

2. Grup yasak kelimelerin arasında , sıcak, liseli, itiraf, baldız, olgun gibi her alanda kullanılabilecek genel kelimelerde mevcut. Bu ise. yasağın gelişi güzel çıkarıldığını gösteriyor.

Hatta biraz daha ileri gidilmiş ve “YASAK” kelimesi de bu gruba eklenmiş durumda.

İnterneti yasaklamak yasak!

Yani örneğin yasaklarkaldirilsin.org diye bir site açmayı planladığınızda bunu gerçekleştiremeyebilirsiniz.

3. Grup kelimelerde ise yasak kelimelerin geçtiği alan adlarındaki sitelerin içerikleri kontrol edilerek izin verileceği belirtiliyor.

Web yasağı nedir? Engellenen Siteler nedir?

‘Yasaklı web siteleri’ terminolojisi için konuşma dilinde kullandığımız Engellenen Siteler terimini kullanabiliriz. Bireysel bilgisayar terminalleri tarafından erişilemeyen web siteleri olarak tanımlanırlar. Engellenen sitelerin erişim ayarları ikinci dereceden olarak değişir. Bununla birlikte, bu makalenin otoriter organlar veya düzenleyici kurumlar tarafından alınan önleyici tedbirler sonucunda erişilebilir hale getirilen Engellenen Siteleri tartışmayı amaçladığını belirtilmeliyiz. Performans veya hesaplama talihsizlikleri sonucu ortaya çıkan Engellenen Siteler kapsam dışında tutulmuştur.

Web yasağı
Web yasağı

Web Siteleri Neden Engelleniyor?

Engellenen Siteler genellikle içeriğin ilgili niteliğine göre belirlenir. Yalnızca hedef kitle engellenen bir web sitesinin faktörü değildir. Önemli olan içeriktir. Engellenen Siteler, erişimin denendiğinde etik olmayan, saldırgan veya ahlaksız olduğu büyük ölçüde belirlenmiş sitelerdir. Özel kurumlar, sakıncalı bulabilecekleri medyayı sansürleme hakkını elinde tutar. Bunun nedeni, özel veya bağımsız kurumlardaki katılımcıların istekli katılımcılar olarak tanımlanmasıdır. Sonuç olarak, özel bir kuruma katıldıktan sonra, bireyler yürürlükteki düzenlemelere uymayı kabul eder.

Web yasağı nedir Engellenen Siteler için İlkeler

Bu şunları içerebilir: Bir iş yerinde bilgisayarlar, engellenen web sitelerini ilgili ideolojilerini caydırdığı veya çeliştiği varsayılanlar olarak belirler. Bir kurumun finansmanından sorumlu taraf, bilgisayar virüslerinin şirket mallarına zarar vermelerini önlemek ve ahlak dışı içeriklere erişimin engellenmesi için doğrulanmamış web sitelere erişimi önlemelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.