Bilim Teknoloji

Web Sitesinde Türkçe Karakter Probleminin Çözümü

Türkçe Karakter internetin pek hoşlandığı bir kodlama değildir. Çünkü bilgisayar ve internet dili İngilizcedir! Web sitesi yaparken Türkçe karakterlerle ilgili sıkıntıyı zaman zaman bir çok kişi yaşıyor. Öncelikle bu sıkıntıyı eğer Web sitenizin kodlarına müdahale imkanınız varsa kökten şu şekilde çözebilirsiniz. Web sitesinde başlık tabir ettiğimiz üst kısmında <head>   </head> tagları bulunur. Bu taglar arasına şu kodu yapıştırın:

<META http-equiv=content-type content=text/html;charset=windows-1254>

Türkçe şart,

Eğer web sitesinde kodlara direk müdahale imkanınız bulunmuyorsa. 2. yönteme uygulamanız gerekiyor. Dünya üzerinde yaygın kullanılan konuşma dillerindeki  karakterlerin internet üzerinde gösterimi için, ASCII adı verilen ortak  kod standardı belirlenmiştir.

İnternette Türkçe Karakter
İnternette Türkçe Karakter

Web sayfalarınızı optimize etmek için yapabileceğiniz ve web tarayıcılarında daha hızlı yüklenmelerini sağlayacak birkaç farklı şey vardır. Hızlı bir sayfa yükleme süresi SEO’ya yardımcı olacak ve zaman içinde arama motoru sıralamaları ile bazı avantajlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Önerilerden biri, işleminin başlarında doğru karakter kodlamasını belirtmektir.

Aşağıdaki Tablodan ASCII standartında belirlenen Türkçe Karakterler ve Html kod karşılıklarını bulabilirsiniz. Eğer web sitenizde Türkçe karakter kullandığınızda ‘?’ gibi karakterler çıkıyorsa bu Html kodlarını kullanarak sorunu giderebilirsiniz.

Türkçe Karakter HTML Karşılığı (ASCII)

İ

&#304;

ı

&#305;

Ö

&#214;

ö

&#246;

Ü

&#220;

ü

&#252;

Ç

&#199;

ç

&#231;

Ğ

&#286;

ğ

&#287;

Ş

&#350;

ş

&#351;

Türkçe Karakter, Karakter Kodlaması!

Karakter Kümesi ve Karakter Kodlaması arasında bir fark olmasına  rağmen, bu yazının kapsamında hemen hemen aynı şekilde ifade edildiği için bunların her ikisini de burada birbirinin yerine kullanacağız. En katı anlamda, karakter kümesi yerine karakter kodlamasını belirteceksiniz.

Karakter Kümesi veya Karakter Kodlaması, özellikle bir web sayfasının tüm içeriğini bilgisayar veya akıllı telefon gibi görsel bir ortamda doğru ve okunaklı bir şekilde işlemek için kullanılabilecek bir karakter kümesidir.

HTML ile Web Tasarımına ve PHP-MySQL Web Programcılığına Giriş

HTML’de kullanılan karakterlerin kodları:

HTML’de klavyeden yazamadığınız karakterleri bazı kurallara uyarak kodlayabilirsiniz. Örneğin Ü karakterini &Uuml;, &#220;, &#xdc; gibi üç farklı gösterimle kodlayabilirsiniz. İlk gösterim sadece ISO-8859–1 karakter kümesindeki karakterler içindir ve bunlar yukarıda tablo halinde verilmiştir. Diğer iki tür kullanımda karakterin UTF-8 karakter kümesindeki karakter kodu kullanılmıştır. &#220; onluk tabanda, &#xdc; ise onaltılık tabanda kodlanmıştır. UTF-8 karakter kümesini oluşturan karakterlerin tamamını içeren bir dosyayı makinanızda örneğin Ubuntu dağıtımını kullanıyorsanız, /usr/share/i18n/charmaps/UTF-8.gz olarak bulabilirsiniz. Bu dosyada Ü harfi ile ilgili satır,

<00DC>   /xc3/x9c  LATIN CAPITAL LETTER U WITH DIAERESIS

şeklindedir. Burada kullanacağımız kısım <00DC>’dir. &#x00DC; ya da &#xdc; olarak bu karakteri HTML dosyamızda kullanabiliriz.

Türkçe Karakter Kodlama!

Karakterleri bu şekilde kodlayarak yazmanın bir faydası da HTML dosyasının başlığında <meta> etiketiyle karakter kodlamasının belirtilmesi ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Renk Tablosu Örneğinde göreceğiniz gibi örnek olması için “ı” harfi yerine &#x131; kullanılmıştır.

Mesela bu (ğ) &#287; kodu ile yazılmıştır:)

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.