Bilim Teknoloji

Silikon Vadisi Nedir? Türkiyede neden olmasın

Silikon Vadisi Nedir? Türkiyede neden olmasın | Silikon Vadisi, Kaliforniya’daki San Francisco Körfez Bölgesi’nin güney bölgesi için bir lakaptır. Santa Clara Vadisi’ndedir ve Gilroy ve Doğu Körfezi’nin bazı kısımlarını kapsayacak şekilde genişlemiştir. Bölge, geçmişte silikon çip üreten şirket sayısının fazla olması nedeniyle “silikon” isme sahiptir. Şu anda, vadide bulunan çok sayıda yüksek teknoloji şirketi vardır.

Silikon Vadisi Nedir? Türkiyede neden olmasın!

Teknoloji şirketlerinin hızlı akını isme iki anlam kazandırdı. Coğrafi yönüne vadi olarak atıfta bulunan anlamlardan biri ve diğeri de yüksek teknoloji firmalarının bol olduğu bir bölgeye atıfta bulunmaktır. Dünyadaki benzer bölgeler de bu adı kullanır.

Teknoloji üssü Türkiye
Teknoloji üssü Türkiye

Tarih

Silikon Vadisi bir fikir olarak Büyük Buhran zamanında tasarlandı. William Hewlett ve David Packard, Stanford Üniversitesi’ndeki profesörleri Frederick Terman’ın yardımıyla devam ettiler ve 1938’de teknoloji devi Hewlett Packard’ı (Hp) kurdular.

Silikon Vadisi’nin öncüleri kadar kredinin çoğu Hp’ye gitse de, Fredrick Terman olmadan vadinin var olması mümkün olmazdı. Profesör, araziyi kiralayan Stanford Endüstri Parkı’nı kurdu ve internetten beslenen parktaki ilk organizasyonlar için araştırmalara yardımcı oldu.

Silikon Vadisi Nedir? Ekonomi

Bölgedeki firmalar çok sayıda istihdam yarattı. 2006 yılında, hepsi teknoloji ile ilgili 225.300 iş yaratıldı. Bu işler için ortalama maaş da yılda 144.800 dolarla en yüksek maaş ortalaması oldu. Sonuç olarak, bölge ve çevresi teknolojinin bir sonucu olarak bir çok milyoner ve milyardere sahiptir. Buna ek olarak, Silikon Vadisi yüksek teknoloji üretimi konusunda ABD’nin en büyük bölgesidir. 2011 yılında ABD’deki tüm risk sermayelerinin %41’i bölgeye giderken, 2012 yılında %46’dır. Sonuç olarak, bölgede daha fazla şirket şubeler açıyor. İş sayısının yüksek olması, ciddi bir konut sıkıntısına sebep olmuştur. Açılan iş yeri sayısı konut sayısını geçmiştir.

Demografik

Tahminler bölge nüfusunu 3,5 ile 4 milyon arasında olduğunu belirtmektedir. 1999 itibariyle, çalışmalar mühendislerin üçte birinin göçmen olduğunu göstermektedir. Yüksek teknoloji firmalarının yaklaşık dörtte biri 1980’den beri Çin’den gelen bireyler tarafından yönetiliyor.

Silikon Vadisi Nedir? İlginç Gerçekler

Vadi, teknolojinin insan işlerini ele almasının yarattığı panik nedeniyle bir noktada Ölüm Vadisi olarak adlandırıldı. Ayrıca, vadinin omurga üniversitesi Stanford Üniversitesi de dahil olmak üzere beş üniversite ile vadide otuz şehir vardır.

Dünyadaki binlerce teknoloji firmasının merkezi vadide, 39’unda Fortune 1.000 şirketi bulunuyor. Bölgeden elde edilen toplam kârın 250 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Türkiyede Silikon Vadisi!

Silikon vadisi nedir?
Silikon vadisi nedir?

Teknoloji şart,

Yıldız Teknik Üniversitesi otomasyon laboratuvarının açılışını yapan Bilim ,Sanayi ve Teknoloji Bakanı. “Amerika’daki ünlü Silikon Vadisi’ne benzer Türkiye’nin ilk girişim vadisinin kurulması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu yılın sonuna kadar en geç önümüzdeki yılın başlarında bazı firmalarımızın bu vaatte yer aldığını görmüş olacağız” dedi.

Genç Teknoloji

Genç girişimcilere desteklerinin süreceğini ifade eden Bakan Ergün sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki yıldan itibaren her yıl 500 projeyi ve genç arkadaşımız desteklemeye başlayacağımızı buradan bir kere daha hatırlatıyor genç arkadaşlarımızı bu desteklerden özellikle yararlanmayı davet ediyorum.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, son olarak bir japon firmasının desteği ile yapılan laboratuvarı gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.