Bilim Teknoloji

Metaverse Nedir? Geleceğin interneti nasıl olacak?

Metaverse Nedir? Geleceğin interneti nasıl olacak | “Metaverse” kelimesinin ne olduğunu biliyor musunuz? Buna aşina olmayan birçok insan olduğunu düşünüyoruz. Ancak aslında, “metaverse” zaten çeşitli şirketlerin işleyişine dahil edildi bile. Bu yazıda “İlk etapta metaverse nedir” ve “Metaverse’e ilgi neden artıyor” bunları açıklayacağız.

Metaverse Nedir? Geleceğin interneti nasıl olacak?

İlk etapta “METAVERSE” kelimesi, Amerikalı bilim kurgu yazarı Neil STEVENSUN’un 1992’de çıkan romanı Snow Crush’ta ortaya çıkan terimlerden biridir. Eserde, “İnternette Sanal Dünya” anlamına gelir “METAVERSE” olarak adlandırılır.

Daha sonra anlam değiştirildi ve “Kullanıcıların internete bağlı üç boyutlu bir sanal alanda çeşitli iletişim ve içeriklerin tadını çıkarabileceği bir dünya” olarak adlandırıldı.

Üç boyutlu internet

Bu metaverse alanda, insanların sadece “oyun” oynamak için değil aynı zamanda toplantı ve sunumlar gibi “işler” yapmak, “alışveriş yapmak” bile mümkündür. Çeşitli mağazalara gitmek ve kendinizi en sevdikleri manzaranın fotoğraflarını çekerken bulmak şaşırtıcı olmalı. Hobilere kapılıp gidebileceğiniz gerçek dünyaya benzer bir hayat olacağı düşünülüyor.

Avatarlı Hayat!

Ayrıca, metavers dünyasında, insanlar avatarlar şeklinde özgürce yaşayabilecekler. Irk, cinsiyet, yaş veya yaşadığınız yer neresi olursa olsun. Herkes istediğini yapabilecektir.

Metaverse Nedir? Metaverse neden dikkat çekiyor?

Son yıllarda Metaverse’ün aşağıdaki noktaları çok ilgi görmüştür.

・ Akıllı telefonlarda yayılması ve VR monteli ekranların daha düşük fiyatları.

・ Yeni Korona virüs nedeniyle iş ve iletişimin hızlı dijitalleşmesi.

・ Çok oyunculu çevrimiçi oyunların giderek daha popüler hale gelmesi.

METAVERSE İÇİN, “VR GEREKLİ, BU YÜZDEN ZAHMETLİ VE BUNUN İÇİN POPÜLER OLMAYACAK” GİBİ ELEŞTİRİLERİN OLDUĞU ZAMANLAR OLMUŞTU. ANCAK ASLINDA, METAVERSE MUTLAKA VR KULLANAN BIR DENEYİM OLMAK ZORUNDA DEĞİLDİR. VÜCUT HAREKETLERİNE BAĞLI VR ILE İYİ ÇALIŞTIĞI SÖYLENIYOR. AYRICA PC’LER, AKILLI TELEFONLAR VE OYUN KONSOLLARI GİBİ METAVERSE HANGİ CIHAZLA ERİŞEBİLECEĞİNİZİN BİR SINIRI YOKTUR.

Pandemi ve Metaverse

BUNA EK OLARAK, COVID-19’UN ETKİSİNİN METAVERSLERIN YAYILMASI IÇIN BIR KATALIZÖR OLARAK OLDUKÇA ÖNEMLI OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR. METAVERSE, INSANLARIN GERÇEKTEN TOPLANMAYA GEREK KALMADAN SANAL BIR ALANDA ÖZGÜRCE ILETIŞIM KURMALARINI SAĞLAR. BU NEDENLE, AKILLI TELEFONLAR VE SNS’LER NASIL YAYILDIYSA, METAVERSLERIN DE YAVAŞ YAVAŞ GENEL KULLANICILARA YAYILACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR.

Metaverse Nedir? NFT VE KRIPTO PARA BIRIMLERI ILE ILIŞKILER

BUNA EK OLARAK, NFT (FANTASTIK OLMAYAN BELIRTEÇLER) VE KRIPTO PARA BIRIMLERI (KRIPTO VARLIKLARI) METAVERSLERIN GELECEKTEKI GELIŞIMI GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA ÖNEMLI FAKTÖRLERDIR. ALTERNATIF OLMAYAN BIR BELIRTEÇ OLARAK DA BILINEN NFT, DIJITAL VERILERIN SAHIPLIĞINI SINIRLANDIRABİLEN IÇERIKTIR VE GELENEKSEL DIJITAL IÇERIK GIBI KOPYALAMANIN IMKANSIZ OLMASIYLA KARAKTERIZE EDILIR. BU NEDENLE, TEK PARÇA ÜRÜN VE SANAT ESERLERININ GERÇEK DÜNYADA YÜKSEK FIYATLA IŞLEM GÖREBILMELERI IÇIN SAHIPLIK KAVRAMININ DIJITAL IÇERIKTE DOĞACAĞI VE ÇEŞITLI IŞLETMELER IÇIN KULLANILMASININ MÜMKÜN OLACAĞI DÜŞÜNÜLMEKTEDIR. BU TÜR DIJITAL IÇERIKLER METAVERSES ILE UYUMLUDUR VE GERÇEK DÜNYA GIBI TICARI IŞLEMLERIN SANAL BIR ALANDA YÜRÜTÜLECEĞI DÜŞÜNÜLMEKTEDIR.

VR Teknolojileri
VR Teknolojileri

Ayrıca, kripto para birimlerinin metaverses ile de uyumlu olduğu söyleniyor. Tüm dünyanın çevrimiçi bağlanabildiği metaverses, evrensel bir para birimi gerektirir. Bu nedenle, kripto para biriminin internette işlem görebilen bir para birimi olarak kullanılacağı varsayılmaktadır.

BU SAYEDE YANİ NFT VE KRİPTO PARA BIRIMINI METAVERSE İYİ BİR ŞEKİLDE DAHİL EDEREK, TICARETIN GERÇEK DÜNYADAKİ GIBI YAPILABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR.

Metaverses için geçerli oyunlar

Metaverses dikkat çekiyor ancak esasında popüler oyunlar bu kavramın insanlara yayılmasını sağlayan faktörlerdir.

Metaverses uyan oyun örnekleri şunlardır:

Fortnite:

Birden fazla kullanıcı ile battle royale keyfini çıkarabileceğiniz çevrimiçi bir oyundur. Savaş öğeleri olmayan bir oyun modu da vardır ve genshi yonezu gibi çeşitli sanatçılarla işbirliği etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Minecraft

Blokları serbestçe yerleştirebileceğiniz ve mimarinin tadını çıkarabileceğiniz, bir hayatta kalma oyunudur. Artan popülerlik ile birlikte, çeşitli platformlarda piyasaya sürüldü ve dünyanın en çok satan oyunu haline geldi.

Metaverse Nedir? Atsushi hayvan ormanı

Oyun içi karakterlerle, gerçek arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmanızı sağlayan bir oyun yazılımı. Şirketler, ürünlerini ve hizmetlerini sergileyen kendi adalarını ortaya çıkarıyor ve bunları geleneksel oyun kavramının ötesine geçerek kullanmanın yolları var.

Metaverse Dünyası Doğuyor
Metaverse Dünyası Doğuyor

Metaverse’ü duymayan birçok insan olduğunu düşünüyoruz ancak aslında bu tip oyunlarla Metaverse’ün içinde olduklarını bilmiyorlar. Metaverse dünyasının birçok insana, özellikle de bu tür oyunlara aşina olan gençlere yayılacağı düşünülmektedir. Oyun endüstrisine ek olarak, çeşitli şirketler metaverse’i işleri için de kullanmaya başlıyor.

Metaverse’e odaklanmaya başlayan şirketlere örnekler

Oyun endüstrisine ek olarak, çeşitli şirketler Metaverse’e yatırım yapıyor ve kullanıyor.

Metaverse’e odaklanmaya başlayan şirketler şunlardır:

Facebook

Facebook, Instagram, WhatsApp ve diğer sosyal medya ağlarından sonra Metaverse’ün yeni bir pazar olmasını bekliyor ve aktif olarak yatırım yapıyor ayrıca gelişiyor. VR kafaya monte ekran pazarında, Facebook’un Oculus serisi zaten pazara öncülük ediyor. Ayrıca içerik ve donanımı daha da geliştirerek gelecekteki metaverse pazarını yakalamak istiyorlar.

Microsoft

Microsoft, yalnızca Windows ve Microsoft Office’i değil, SNS için Linkedin, bulut hizmetleri için Azure, Xbox oyun konsolu serisi ve HoloLens MR gözlük serisi gibi çeşitli yazılım ve donanımları da geliştiriyor ve satıyor. Microsoft’un zaten çeşitli alanlarda çok sayıda kullanıcısı var ve bu kullanıcıları ve yazılımları birbirine bağlayan bir kavram olarak Metaverses’e odaklanıyor.

Metaverse nedir?
Metaverse nedir?

Gree

BIR JAPON ŞIRKETI OLARAK, AKILLI TELEFONLAR IÇIN OYUNLAR VE CANLI AKIŞ UYGULAMALARI SAĞLAYAN GREE, ÖNÜMÜZDEKI 2-3 YIL IÇINDE METAVERSE İŞİNE VE 10 MILYAR YENLIK BIR IŞ YATIRIMINA GIRDIĞINI AÇIKLADI. GREE, DÜNYA ÇAPINDA MILYONLARCA KULLANICISI OLAN SANAL BIR CANLI AKIŞ UYGULAMASI OLAN REALITY ILE PLATFORMUNU DAHA DA GENİŞLETMEYİ HEDEFLIYOR.

Metaverse Nedir? Metaverse’ün i̇ş hayatındaki kullanımı

BÜYÜK ŞİRKETLER VE İLERI TEKNOLOJİLER KONUSUNDA UZMANLAŞMIŞ GIRIŞIM ŞIRKETLERİ DE DAHIL OLMAK ÜZERE BU GİRİŞİM ÜZERINDE ÇALIŞIYOR. ANCAK, METAVERSE KULLANMANIN BIR YOLU OLARAK SABIT YÖNTEMLER VEYA ORTAK PLATFORMLAR YOKTUR. METAVERSLERİN NASIL KULLANILACAĞI KONUSUNDA, DÜNYADAKI DEĞIŞIKLIKLERI BELIRLEMEK VE KESİN CEVAPLAR ARAMAK YERINE ÇEŞITLİ DENEME YANILMALAR ÜZERINDE ÇALIŞMAK OLDUKÇA ÖNEMLİDİR.

Avatarlarla katılabileceğiniz sanal etkinlikler” ve “VR kullanarak eğitim ve öğretim” gibi içerikler çok yaklaştı.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.