Bilim Teknoloji

SEO ipuçları! Arama Motorlarına Dost Olun

SEO ipuçları! Arama Motorlarına Dost Olun | Google SEO için önemli ipuçları! SEO bildiğiniz gibi özellikle Google arama motorunda web sitenizin daha yüksek sıralara taşımak için yapmanız gereken ufak ayarlamalardır. Yapacağınız işler ufaktır ama onları öğrenmek ve yönetmek biraz zaman alabilir. Ayrıca bu işe emek ve gönül vermeniz de gerekmektedir. İlk olarak robot txt oluşturuyoruz.

Google aramalarında indexlenmesini istemediğimiz (görünmesini istemediğimiz) veya istediğiniz sayfalar için kullanılır. Bu güvenlik için önemlidir. Filezilla programı ile robot txt dosyamızı sitemize atabiliriz.

Eğer internet programcılığı kodlarıyla veya ftp öğrenmekle uğraşmak istemiyorsanız en güzeli Google’ın süper pratik sayfası google search console’u kullanmanızdır.

Google SEO için önemli ipuçları!

Search console’a sitenizi tanıtarak Google’ın sitenizi anında indekslemesini sağlarsınız ondan sonra organik trafik için yapmanız gerekeni yapmanız sizin emeğinize bağlıdır. Artık Search Console’de bir internet mülkünüz oldu. Eğer Console’ü kullanmak yerine ftp ve programcılık bilgisi kullanmak isterseniz aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

Arama motoru dostu olmak
Arama motoru dostu olmak

Bunun için Google Webmaster Tools’u etkin bir biçimde kullanmalıyız. Yani webmaster tools’da sitemizin ekli olması gerekir. Web sitenizin site haritasını www.xml-sitemaps.com/adresinden alıp site haritanızı xml ve html olarak indirin. Daha sonra filezilla programını kullanarak sitenize atın html’yi web sayfanıza koymalıyız. Böylece bunları yaptığınızda Google sitenizi daha hızlı ve rahat tarayabilecektir. Ayrıca Google Webmaster Tools kullanarak sitemize site haritasını ekleyebiliriz.

Diğer bir önemli konu ise sitenizdeki içeriklerin Title (başlık), Description (açıklama) ve Keywords (anahtar kelimeler) gibi unsurlara sahip olmasıdır. Title için 60, Description için 160, Keywords için ise bir kaç kelime olması idealdir. Her sayfada bunların farklı olması gerekir. Ama genellikle bir kere yazılıp diğer sayfalara da aynısı yerleştirilir. Bu yüzden 1000 liralık sitenizin değeri bu ufak hata yüzünden 100 liralık siteye düşer.

SEO ipuçları! SEO’ya zarar veren şeyler,

En sık yapılan basit hatalardan biri meta description kısmına yazılan şeylerin aynen kopyalanıp tag etiketlerine yapıştırılmasıdır. Bu tip hatalar sitenizi dibe doğru çeken ağırlıklara sebep olur. Siteniz ilgisiz ve gereksiz bir sürü minik kategoriyle dolar ve trafiğiniz yere çakılır. Ayrıca hemen çıkma oranlarınız fırlayıp gider yani Google sizi görmezden gelmeye başlar.

Seo nasıl yapılır?
Seo nasıl yapılır?

Etiketleriniz en fazla bir kaç tane ve içeriğiniz ile ilgili kelimeler olmalıdır!

Bunlara ek olarak Google’ın kullanılmasını istemediği şeylerden de kaçınmalıyız. Örneğin; splash reklam (siteyi açtığınızda önünüze zındık gibi çıkan reklam), I-frame ya da frameset (bunlar sitenizi yavaşlatabilir). Sayfa ismi ürün 1,ürün 2 gibi şeyler olmamalı (mesela www.hizlial.com.tr/ürün 1 böyle olmamalı). Tıklayınız ya da click gibi yazılarıN kullanılmasından da Google pek hoşlanmıyor. Ama tabi derdiniz SEO değilse, dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

SEO ipuçları! Sanal Dünya Gerçektir!

Sonra her sitemizin bir blogger’ı olaması gerekir. Diğer sosyal ağlar ( Facebook, twitter, instagram, whats app…. ) ile sitemizi desteklemeliyiz. Yani sosyal ağlarda insanları siteme girin diye bunaltmadan sık sık güzel bir şeyler paylaşıp sanal dünyada koşturmamız gerekir!

Bir başka şey ise sitemizde logomuzu tanımlamalıyız (tasvir etmeliyiz). Her eklediğimiz resim için (ya da logo) resimlerin alt etiketlerini en az 2 en fazla 5 ilgili kelime olacak şekilde tanımlamalıyız.

Yapman gerekeni yap! Backlink!

Yani aslında Backlink ayrı bir uzmanlıktır ama kısaca size şunları aktarabiliriz. Öncelikle sitemiz için önemli otorite sitelerinden (Alexa, Norton, Dmoz, Devinart, flicks, ekşi sözlük…vb) backlink almalıyız.  Backlink almanın onlarca çeşidi ve yöntemi vardır bunlar için ayrı bir emek gerekir. Ama aslında esas olan insanların hayrına ve barışına yönelik çok güzel ve etkili orjinal içerikler oluşturmaktır. Eğer içerikleriniz iyi olursa iç ve dış backlinkler ve ayrıca doğal backlinler zaten sizi bulacaktır.

Bunların yanında kullanmamız gereken en önemli şeylerden biri (en baba konu) ise veri işaretlemedir. Bu Google Webmaster Tools içindeki arama görünümünden veri işaretlemeyi seçerek başlayabiliriz. Bunun dışında vurgulanacak bilgi türü her sayfada farklı olmalıdır. Yinelenen meta sayısı az olmalıdır. Her sayfaya farklı ve içerikle ilgili meta etiketi yapıştırmak iyiliğinize olur. Örneğin ; <meta name = “trenler”  content=”tren rayları”/ > eklemek yararlıdır.

Çünkü site bir şeyler ekledikçe güncelleniyor. Ve sayfalarımız HTML uzantılı ve uyumlu olmalıdır. Veri işaretleme site haritasından daha önemlidir.

Seo ipuçları
Seo ipuçları

Google SEO için Sosyal medyanın önemi!

Bu arada popülaritesini kaybetmiş olsa da google+ da bir göz atmanıza da fayda olabilir. Facebook, twitter sosyal kanalların ve bunların developer’larının da sitemize eklenmesi faydalıdır. Yani google+ developer , twitter developer, Facebook developer gibi resmi sayfalarından alınmalıdır.

Direk resmi sitelerden yükleyin çünkü başka sitelerinden eklediğinizde çoğu zaman o site kod içinde kendi linkini koyarak backlink almayı hedefler. Google Webmaster Tools dışında , yandex webtool, bing gibi diğer kaynaklardan yani diğer arama motorlarından da sitemize eklemek önemlidir. Bunların yanında özellikle 404 veren sayfalarınız varsa mutlaka anasayfanıza  yönlendirmelisiniz. Bunun için çeşitli WP eklentilerini kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak sitemiz W3C standartlarına da uygun olmalıdır. Ayrıca her sitede CSS sprite bulunmalıdır.

SEO için önemli ipuçları; Sitenizi test edin CSS,

CSS sprite kodunu www.spritecow.com dan oluşturabilirsiniz ve adobe photoshop ve dreamwaver ile düzenleyebilirsiniz.  Ayrıca benzere URL ve içerkler için Rel Code canonical etiket kullanmakta da fayda vardır.

Böylece Google SEO için önemli olan konulardan az da olsa bahsetmiş olduk. SEO için bunların yanında onlarca önemli konu daha vardır. Bunları öğrenmek, organik trafiğinizi arttırıp internetten para kazanmanız tamamen sizin emeğinize bağlıdır.

Sakın! Kolay yoldan para kazanmak için eşinize, dostunuza ve arkadaşlarınıza oradan buradan mesaj atıp sitenizde ki reklamları tıklamalarını istemeyin! Bir sıçrar iki sıçrar sonra yakalanırsınız, Google’ı asla uzun süre kandıramazsınız!

Web sitenizin SEO testini Wmaraci.com’dan da yapabirsiniz. Ya da İngilizce versiyon olan  http://validator.w3.org/ adresinden de yapabilirsiniz.

Ayrıca Google Partners ile google’ın iş ortağı olabilirsiniz. Google Partners topluluğuna katılabilir ve bunu üzerinden paylaşımlar yapabilirsiniz. Ayrıca Google’un verdiği seminerlere katılabilir, Google’dan online sınav ile Google Adwords sertifikaları alabilirsiniz.

SEO ipuçları! Son söz,

İçerik üreticileri olarak hepimiz Google’ın işçileri, memurları veya mühendisleriyiz. Bu karşılıklı memnuniyet ve dürüstlüğe dayanan bir iştir. Google bizden biz de Google’dan razı olursak işlerimiz yolunda gider ve böylece geçinip gideriz.

İşin özeti faydalı iyi içerik, trendlerin takibi, backlink, backlink… ve kelime optimizasyonu! 

semihbulgur.com

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.