Bilim Teknoloji

Fiber Optik Kablo Nedir? Rakibi var mı?

Fiber Optik Kablo Nedir? Rakibi var mı | Ağda daha hızlı veri iletim hızına yönelik artan talep, fiber optik kablonun son birkaç yılda giderek daha popüler hale gelmesine sebep oldu. Bununla birlikte, bazı insanlar hala optik kablonun ne olduğu konusunda boşlukta olabilirler. Fiber kablo nedir ve nasıl çalışır? Optik kablonun tanımı ve yani bu kablonun ne işe yaradığı konusunda bilgi almak için aşağıdaki yazıyı okuyun.

Optik fiber kablo olarak da kullanılan bu kablo, veri iletmek için kullanılan bir veya daha fazla optik fiberden oluşan bir Ethernet kablosu türüdür. Işık taşımak için kullanılırken elektrik kablosuna benzer bir yapıdadır ve fiber kablo fiyatı bakır kablodan çok daha yüksektir. Işık darbeleri kullanmak için tasarlanan bu kablolar, uzun mesafeli telekomünikasyon ve yüksek hızlı veri iletimi için tasarlanmıştır.

İnternet bağlantı kablosu
İnternet bağlantı kablosu

Fiber Optik Kablo Nedir?

Normalde, bu kablo 10 Gbps, 40 Gbps ve hatta 100 Gbps hızında çalışabilir. Bu nedenle, dünyadaki internet, kablolu televizyon ve telefon sistemlerinin çoğunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genellikle, bir fiber kablo beş parçadan oluşur: çekirdek, kaplama, kaplama, güçlendirme ve dış ceket. “Çekirdek”, optik fiberler olarak bilinen inanılmaz derecede ince cam veya plastik iplikçiklerdir. “Kaplama”, optik fiberin çalışması için daha düşük kırılma indeksi sağlayan “çekirdeği” yakından çevreleyen yalıtımlı bir kasadır.

“Kaplama” optik fiberin koruyucu bir katmanıdır. “Güçlendirme” veya güçlendirme üyesi, çekirdeğin kurulum sırasında kırma kuvvetlerine ve aşırı gerilime karşı korunmasına yardımcı olur. Adından da anlaşılacağı gibi, kabloyu çevresel tehlikelerden korumak için bir dış ceket kullanılır.

Fiber Optik Kablo Nasıl Çalışır?

“Fiber optik kablo nedir” çözdükten sonra, “nasıl çalıştığı” onunla ilgili en önemli soru olabilir. Aslında, ışık duvarlardan tekrar tekrar zıplayarak optik kablodan akıp gider. Fiber çekirdek ve kaplama, gelen ışığı kendi kırılma indisi ile belirli bir açıda büker. Böylece ışık sinyalleri fiber kablodan gönderildiğinde, çekirdekten yansır ve bir dizi sıçramayla ilerler, bu da toplam iç yansıma adı verilen bir işlemdir.

Fiber optik kablo nedir
Fiber optik kablo nedir

Bu kablonun rakibi var mı?

Gürcistanlı Arris Communications Technology firmasının geliştirdiği yeni kablo teknolojisi, pahalı fiber kablonun rakibi olup piyasayı eline geçirebilir.

semihbulgur.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.