Bilim Teknoloji

En Hızlı İnternet Kullanan Ülkeler

En Hızlı İnternet Kullanan Ülkeler | Günümüz modern dünyasında interneti her zamankinden daha fazla kullanıyoruz. Gençler okulu araştırmak, arkadaşlarıyla sohbet etmek veya komik videolar izlemek için interneti kullanırlar. Yetişkinler olarak, aynı ve çok daha fazlasını yapabiliriz – fatura ödemek, uzaktan çalışmak, hatta yeni arkadaşlar ve aşk ile tanışmak gibi.

Yeni teknolojiler sayesinde günümüzün interneti her zamankinden daha hızlı. Bu daha hızlı web, telefonlarımızda dizi ve film izlememize, büyük dosyaları indirmemize, ekip arkadaşlarıyla işbirliği yapmamıza veya çoklu görevlere birden fazla sekme çekmemize olanak tanır. Gelişmiş ülkelerde, çevirmeli modemin şapırtısını duymamız, bir aile üyesi telefonu her kaldırdığında önyüklendiğimiz veya saatler veya günler süren indirmelerle uğraştığımız günler geride kaldı.

Çok hızlı bağlantı!
Çok hızlı bağlantı!

En Hızlı İnternet Kullanan Ülkeler

Mahallenizdeki hızlı internete yatırım yaptıysanız, dünyadaki diğer ülkelerin daha da yüksek hızlara sahip olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Üst düzey bir hizmet için premium fiyat ödüyor olsanız bile, dünyanın en yüksek internet hızlarından bazıları ülkenizde mevcut olmayabilir.

İnternet hız testi konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Ookla’ya göre, sabit geniş bantta küresel ortalama indirme hızının Eylül 2020 itibarıyla 85,73 Mbps olduğunu bildirdi. Ortalama mobil indirme hızı 35.96’dır. Teknoloji geliştikçe ve ağlar geliştikçe, bu sayıların artmaya devam etmesi bekleniyor.

Ookla’nın verilerine dayanarak, Singapur 226,60 Mbps ile en hızlı genişbant indirme hızlarına sahip ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri 161.14 Mbps ile en hızlı 10.

Mobil internet hızları en yüksek olan ülkeler farklıdır. En hızlı mobil indirme hızları Güney Kore’de 121,00 Mbps ile bulunabilir.

İçerik sağlama servisi  Pando Networks, dünya üzerindeki hızlı internet kullanan ülkeyi bulmak için bir araştırma yaptı. Çok Hızlı İnternet Kullanan Ülkeler belirlendi.

En hızlılar,

Toplamda 224 farklı ülke arasında 25 petabyte veri kullanarak yapılan araştırmada,  veri indirme kategorisinde  17.2 Mbit ortalamayla Kuzey Kore birinci oldu. İkinciği Romanya 15.2 Mbit ortalamayla takip etti. İlk 5′i diğer 3 avrupa ülkesi BulgaristanLitvanya ve Letonya paylaştı.

Listede Amerika 4.63 Mbit ortalamayla 26. sırada yer alırken, dünyanın en kalabalık internet kullanıcısına sahip ülke olan Çin‘de ortalama 1.63 Mbit olarak belirlendi.

Türkiye nerede?

Dünyanın en yavaş internetini kullanan ülke 13 Kbit hızla Kongo oldu. Bu da 90lı yıllarda kullandığımız 56K telefon bağlantısından daha yavaş bir değere denk geliyor. Listede internet kullanım hızı olarak sonlarda olan ülkelerin, Afrika ülkeleri olması dikkatleri çekiyor(2011).

2019’a gelirsek aşağıdaki resimde olduğu gibi sıralamanın oldukça değiştiğini görüyoruz.

Detaylı infografiği aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz (2019).

"En

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.