Bilim Teknoloji

Dünyada Kaç Canlı Türü Var?

Dünyada Kaç Canlı Türü Var | Biyologlar tarafından yapılan en iyi tahminlere göre, dünya gezegeninde yedi milyondan fazla bitki ve hayvan türü yaşıyor.

Liken, mantar ve bakteri gibi bitki veya hayvan olmayan dünya türlerini eklerseniz, toplam tür sayısı çok daha fazla artacaktır. Tüm canlıların işin içine katarsak. şu anda dünyada canlılar 11,3 milyon türe ulaşıyor.

0 Dünyada 8 Milyon Canlı Türü Var!

Dünyada Kaç Canlı Türü Var

Dünyanın başlıca bitki ve hayvan grupları arasında, en kalabalık gurup böceklerdir ve yani toplam beş milyon türdür. Omurgasız türleri de sayarsak 1,75 milyon hayvana daha ekleniyor. Omurgasızlar böceklerin yanı sıra solucanlar, kırkayaklar ve bazı örümcekleri de içerir. Birçok deniz hayvanı da kabuklu deniz ürünleri ve yengeçler, süngerler, mercan, denizanası ve deniz anemonları da omurgasızlara aittir.

Dünya türleri yaklaşık dört yüz bin bitkiyi kapsar. Bitki türlerinin çoğu anjiyosperm olarak sınıflandırılan çiçekli bitkilerdir.

En az kalabalık gurup, seksen bini bulan omurgalı hayvanlardır (memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıklar). Bunların içinde memeliler sadece 5.500 türe aittirler.

Sayılar Hakkında

Bilim adamları, dünyada kaç memeli, kuş ve iğne yapraklı bitki olduğundan oldukça eminler. Çünkü bu gruplar içindeki türlerin neredeyse tamamını keşfedildi. Burada listelenen tüm diğer türlerin sadece bir kısmı resmi olarak tanımlanıp kaydedildiği için tahminleri ifade eder. Binlerce balık, çiçek ve diğerleri hala bilim tarafından keşfedilmemiştir.

Bitki alglerinin, yeşil ve kırmızı alglerin kaç türü olduğuna dair güvenilir bir tahmin yoktur. Yani burada verilen toplam bitki türü sayısı bu türleri içermiyor. Bitki alg türlerinin tahminleri 40 bin ila 140 bin arasında değişmektedir.

Dünyada Kaç Canlı Türü Var? Omurgasız Hayvan Kategorileri

Araknidler örümcekler, akarlar ve akreplerdir. Yumuşakçalar kabuklu deniz ürünleri, salyangozlar ve kalamarlardır ve ayrıca Kabuklular yengeç, karides ve ıstakozdur. Ekinodermler denizyıldızı, deniz kestanesi ve deniz salatalık içerir. Diğerleri solucanlar, kırkayaklar, süngerler ve denizanalarını içerir.

Dünyada kaç canlı türü vardır?
Dünyada kaç canlı türü vardır?

Soyları Tükeniyor mu? Diğer Tahminler!

Daha adı bile olmayan canlılar bile yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Bunların çok ufak bir bölümü ancak araştırılıp incelenebildi. Dünyada Kaç Canlı Türü Var? Eldeki başka verilere göre şuan da dünya üzerinde 9 milyon canlı çeşidi olduğu tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Koruma Programı’nın araştırmasına göre dünya 8 milyon 700 bin canlıya ev sahipliği yapıyor. Fakat hepsinin tanınmasının en az bin yıl süreceği söyleniyor.

Kaç kişiyiz!

80 ülkeden yaklaşık 3000 bilim adamının katılımı ile bu sonuçlara ulaşıldı. Bundan önce 1 milyon 200 bin tür canlı tespit edilebilmişti.

Dünyada Kaç Canlı Türü Var? Daha fazlası da var!

Ve yine yeryüzünde bilim adamlarının tahminlerine göre 100 milyon canlı türünün bulunduğu düşünülüyor. Günümüz uzmanları yılda 15 bin tür keşfedebiliyordu. Bunların hepsinin keşfinin 1000 yıldan fazla süreceği de ifade edilmektedir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.