Bilim Teknoloji

3 Boyutlu Harita Teknolojisi Nedir? Yeni Uygulamalar

3 Boyutlu Harita Teknolojisi Nedir? Yeni Uygulamalar | Modern teknolojinin bir başka harikası olan 3D haritalama, kartografya alanında yeni bir görüş teknolojisidir. 2D haritalara ve 3D vizyona zaten aşina olsak da, bir 3D haritanın nasıl göründüğünü hayal etmek zor değil mi? Artık Dünya’nın eğriliğinin görünümünüzü engelleyemeyecek. Ayrıca 3D eşleme kullanarak konumunuzu bulmaya izin veriyorsunuz!

ovimaps Nokia 3 Boyutlu Harita Servisini Kullanıma Açtı

3D eşleme, gerçek dünyada eşlemek için üç boyutta nesnelerin profil oluşturması anlamına gelir. Bir alan veya nesnenin 3D profil oluşturmasının, stereo kamera çifti kullanmak gibi çeşitli yolları vardır. Başka bir yöntem, bir nesnenin veya unsurun odaktan derinliğini ölçmektir. Işık alanını plenoptik yöntemlerle algılayarak veya aktif 3D görüntüleme tekniklerini kullanarak da 3D efekt oluşturabilirsiniz.

3 Boyutlu Harita! 2D teknolojisine göre 3D haritalama avantajı

3D harita, yerel makamlar ve planlamacılar tarafından yararlanılabilen bir konumun gerçekçi bir görünümünü sağlar. İnşaat sektörü için, bir 3D harita bir plan kadar yararlıdır. Kat planlarını 3D haritada görselleştirmek ve inşaat sırasında oluşabilecek olası engelleri belirlemek çok kolaydır.

Önünüzde bir 3D harita olduğunda, son çıktıdan hemen önce birçok görsel efektle deneyebileceğiniz sınırsız bir hayal dünyasına girersiniz. Uçağın konumunu belirlemekten projeksiyon haritalama ile etkinliğinizi özel hale getirmeye kadar, 3D haritalama büyülü bir göz olarak çalışıyor.

3 boyutlu harita
3 boyutlu harita

3D harita hazırlığı

Projeksiyon eşleme için, herhangi bir yüzeyi dinamik bir görsel ekrana dönüştürebilen bir teknik kullanılır. Birçok yol aynı etkiyi yaratabilse de, 2D veya 3D verileri bazı bilgisayar animasyonlarıyla birleştirmek gerekli özellikleri vurgulayabilir.

3 Boyutlu Harita Nokia!

Cep Telefonu üreticisi Nokia, harita uygulaması Ovi Maps’e ciddi yatırım yaptığı biliniyordu. Genellikle internet camisında Google Earthle kıyaslanan Ovi Maps, ciddi bir adım atarak, haritalara 3 boyutlu görüntü desteği getirdi.

Html 5 alt yapısıyla geliştirilen web sitesi hem mobil hem de masaüstü internet kullanıcılarına uygun şekilde geliştirilmiş. Kullanıcının zorlanmayacağı basit bir ara yüz sayesinde, ülkeler arası kuş bakışı seyahat etmek  mümkün.2011

semihbulgur.com

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.